Search
Close this search box.

برای شروع کسب و کار سایت بهتر است یا پرتال؟

فهرست مطالب

ظهور امکاناتی مانند اینترنت تحول عظیمی برای کسب و کار های گوناگون ایجاد کرده است. امکانات مختلفی مانند وب سایت، پرتال، شبکه های اجتماعی و… قطعا برای پیشبرد اهداف بازاریابی یک کسب و کار می توانند کارکرد مثبتی داشته باشند. اما موضوع مهمی که در این میان باید به یاد داشته باشید این است که کدام یک از این امکانات برای شما گزینه مناسب است.

 وجود راهکارهای مختلف و وجود تبلیغات گوناگون در خصوص آنها؛ باعث شده تا افرادی که قصد ورود به عرصه کسب و کارهای اینترنتی را دارند سردرگم شوند. سوالات مختلفی مانند این که برای شروع کسب و کار سایت بهتر است یا پرتال؟ تفاوت میان سایت و پرتال در چیست؟ برای افراد به وجود می آید و پیدا کردن پاسخ این سوالات مسیر را تا حد زیادی برای آنها روشن خواهد کرد. اما واقعا برای کسب و کارهای فعلی ایران که قصد ورود به عرصه اینترنت را دارند، طراحی سایت اقدام درستی است یا باید سراغ طراحی پرتال بروید؟

استفاده از پورتال یا سایت برای کسب و کار

دیدگاه افراد فعال در زمینه های مختلف نسبت به کسب و کار های اینترنتی متفاوت خواهد بود. اما به داشتن اطلاعات اولیه در مورد یک کسب و کار می توان بررسی کرد که سایت و پورتال هر کدام در چه شرایطی گزینه های مناسبی هستند. از سوی دیگر به وضوح میبینیم که بسیاری از افراد درک درستی از این که پرتال چیست و چه تفاوتی با سایت دارند نداشته و از همین رو ناآگاهانه عمل می کنند.

پیشرفت یک کسب و کار در فضای اینترنت نیاز به زمان و انرژی زیادی دارد. در صورتی که انتخاب نادرستی در مراحل اولیه داشته باشید قطعا شاهد اتلاف زمان زیادی خواهید بود. پس هر انتخاب ناآگاهانه در این زمینه اتلاف هزینه ها و زمان شما را در پی خواهد داشت. به همین دلیل پیشنهاد می شود که حتما قبل از انجام اقدامات عملی با این که پورتال چیست، طراحی وب سایت چگونه انجام میشود و… بیشتر آشنا شوید. 

یادگیری؛ مهمترین اصل برای شروع کسب و کار اینترنتی

وارد شدن به عرصه کسب و کار های اینترنتی دارای پیچیدگی های خاص خود است. شناخت موانع، موقعیت ها و اصطلاحات گوناگون مربوط به این عرصه قطعا از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. به همین دلیل اولین قدم پیشنهادی ما برای ورود کسب و کار به اینترنت، یادگیری بیشتر مفاهیم مرتبط اجازه می دهند که بتوانید بهتر تصمیم گیری کنید و انتخاب های عاقلانه داشته باشید.

آموزش جامع طراحی سایت

امروزه شرکت ها و سازمان های زیادی در زمینه آموزش html و CSS یا آموزش PHP فعالیت دارند که می توانید از خدمات آنها استفاده کنید. همچنین به عقیده بسیاری از کارشناسان این عرصه، وقتی صاحبین کسب و کار اینترنتی آموزش طراحی سایت را دیده باشند؛ با جزئیات مربوط به کار و چالش های پیش رو بهتر آشنا خواهند شد.

آشنایی مختصر با پرتال

پرتال یا پورتال به معنی مدخل، درگاه یا دریچه است. یک پرتال اینترنتی در اصل یک صفحه وب است که در آن امکانات گوناگون در اختیار کاربر قرار می گیرد و می تواند به بخش های مختلف اینترنت مانند مقالات، محصولات مورد نیاز خود و… دسترسی داشته باشد. پس به این صورت می توان گفت که پرتال یک صفحه وب سایت است که از طریق آن امکان انجام فعالیت های گوناگون برای کاربر بوجود می آید. اما در این میان پارامترهایی هستند که باعث تمایز یک صفحه پرتال از صفحات معمولی وب می شوند که عبارتند از:
● وجود دریچه ورود منحصر به فرد
● در دسترسی بودن تمامی اطلاعات
● داشتن اطلاعات و داده های هدف دار و مرتبط با یک موضوع خاص
● جمع شدن اطلاعات در یک مرجع کلی که باعث ساده تر شدن کار استفاده کنندگان خواهد شد. 

کارکرد پرتال برای کسب و کارها

استفاده از پرتال برای یک کسب و کار معمولا پیچیدگی های زیادی را به همراه دارد. چون هر کسب و کار می تواند معنی پرتال و کاربرد آنها را برای خود شخصی سازی نماید. به عبارت دیگر در زمان طراحی پرتال می بینیم که هر کسب و کار روند طراحی خاصی را در پیش می گیرد که بتواند بیشتر برای کاربران خود جذاب باشد. مطالب و لینک های مختلفی که در یک پرتال به چشم میخورد، دارای گستردگی موضوعی بالاتری هستند. در نتیجه طیف گسترده ای از نیاز های کاربران را برطرف خواهند کرد.

کاربرد های پرتال

البته امروزه ممکن است ببینید که پرتال های خاص برای کسب و کاری منحصر به فرد ایجاد شده است. به عنوان مثال پرتال طراحی سایت فروشگاهی می تواند جایی باشد که به اطلاعات، آموزش ها و… در خصوص طراحی سایت دست پیدا خواهید کرد. در نسل های جدید پرتال میبینیم که چطور مطالب مورد علاقه و سازگار با نیاز مخاطب در دسترس او قرار می گیرد و به این صورت می توان رفتار کاربر را به صورت هدفمند کنترل کرد. 

استفاده از سایت برای کسب و کار

در نگاه اول پورتال و سایت شباهت بسیار زیادی به یکدیگر دارند و همین شاید باعث سردرگمی شما در زمان انتخاب بستر مناسب برای کسب و کار باشد. در زمان طراحی سایت شرکتی یا فروشگاهی، معمولا افراد حرفه ای تمرکز خود را روی موضوع های خاصی می گذارند. به طور کلی یک سایت از نظر تنوع موضوعی به پرتال شبیه نیست و بیشتر تمرکز مطالب، بخش های مختلف، محصولات و… موجود را روی یک موضوع می گذارد. به عبارتی می توان گفت منظور از پرتال ایجاد درگاهی برای هدایت کاربران به یک سایت است. 
متخصصین بر این باورند که داشتن یک وب سایت برای کسب و کارهایی که قصد ورود به اینترنت را دارند ضروری است. پس به این صورت می توان گفت که یک سایت اختصاصی در اصل یک مغازه یا دفتر در فضا اینترنت است که صرفا توسط شما قابل استفاده می باشد. شما باید برای بیشتر دیده شدن سایت خود اقدامات لازم در این زمینه را انجام دهید و با اصول سئو آشنا باشید. پس بار دیگر اهمیت موضوع یادگیری طراحی سایت در این میان را به وضوح می توان دید.


 تفاوت پورتال و سایت

تفاوت سایت با پرتال
پرتال در اصل یک صفحه وب سایت می باشد که به عنوان درگاهی برای هدایت کاربر مورد استفاده قرار می گیرد. پس بدون داشتن وب سایت شما نمی توانید اقدام به طراحی پورتال کنید. درون پرتال مطالب و لینک های متفاوت با اهداف گوناگون استفاده شده اند و از همین رو می تواند برای برطرف سازی بخش زیادی از نیازهای کاربر مفید باشد. به همین دلیل در بیشتر موارد کسب و کارهای خدماتی برای کمک بیشتر به مشتریان خود سراغ طراحی پرتال می روند. همچنین استفاده از پورتال برای کسب و کارهای اینترنتی یا استارتاپ ها می تواند گزینه خوبی باشد.
ولی زمانی که سخن از سایت به میان می آید، به زبان بسیار ساده منظور فروشگاه، دفتر یا مغازه ای در فضای اینترنت است که کاربران می توانند به آن مراجعه کند. در سایت شما با طراحی مناسب ویترین زیبایی پیش روی کاربر قرار می دهید و او را راهنمایی می کنید تا بهتر از خدمات و محصولات شما استفاده کند. 

بالاخره برای شروع کسب کار سایت بهتر است یا پرتال؟

بسته به کسب و کار شما پاسخ این سوال می تواند متفاوت باشد. اما به طور کلی وجود یک سایت مانند یک مغازه یا دفتر اختصاصی، برای کسب و کار ضروری است. شما قطعا روی محتوا و سایر بخش های وب سایت خود کنترل دارید. از سوی دیگر ورود کاربر به یک سایت هدف خاصی را دنبال خواهد کرد. این هدف می تواند خرید محصول، استفاده از خدمات یا مطالعه یک مطلب باشد. اما در پرتال اهداف گسترده تری پیش روی شما خواهند بود. به همین دلیل افراد در زمینه بازاریابی در بسیاری از موارد سراغ طراحی پورتال شرکتی می روند.
اما به عنوان پاسخ نهایی باید این مورد را در نظر داشته باشید که در بازار کسب و کارهای اینترنتی امروز، رقابت بسیار داغی بین کسب و کارهای مختلف برقرار است. پس باید از تمامی امکانات مانند طراحی سایت شرکتی یا فروشگاهی و طراحی پورتال استفاده کنید. چرا که در غیر این صورت از بازار رقابتی عقب می مانید.

جمع بندی

بهترین راه برای انتخاب بین طراحی پرتال و وب سایت هنگام راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی این است که اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید. امروزه سایت های زیادی آماده اند تا در یادگیری طراحی سایت شما را یاری کنند، اما بهتر است سراغ آموزشگاه طراحی سایت حرفه و معتبر بروید. از سوی دیگر برای داشتن یک پرتال فنی و حرفه ای باید حتما هدفمند عمل کنید و رقیب های خود را به خوبی بشناسید.

طراحی سایت و پرتال دارکوب

انجام چنین فعالیت هایی نیاز به تجربه و تخصص زیادی دارد و برای افراد تازه کار بهترین روش مشورت با افراد متخصص و باتجربه در این زمینه است. پیشنهاد ما به شما استفاده از خدمات سایت دارکوب می باشد، چرا که دامنه اطلاعاتی که در اختیار شما می گذارند گسترده بوده و کیفیت عملکرد آنها مورد تایید است.

این مقاله را دوست داشتید؟

مقالاتی که «نباید» از دست بدهید!

دیدگاه‌ها و پرسش‌و‌پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *