برخی از کدهای وضعیت سرور که حتما باید آن‌ها را بشناسید!

زمان مطالعه: حدود 6 دقیقه / 4 گفتگو

هنگامی که در حال گشت و گذار و مرور صفحات مختلف وب هستیم ممکن است با صفحاتی رو به رو شویم که به شما پیغامی همراه با عدد بدهد. معروف‌ترین این پیغام‌ها 404 Not Found می باشد که اکثر شما با معنای آن آشنا هستید، اما پیغام های دیگری نیز وجود دارد که شاید با مفهوم آن‌ها آشنایی نداشته باشید، در این آموزش از همیار آی‌تی قصد داریم با هم این پیغام‌ها را به طور دقیق و کامل بررسی کرده و با معنا و مفهوم آن‌ها به خوبی آشنا شویم.

آشنایی با خطاهای سرور

کدهای سری ۱۰۰ ، اطلاعات (Information)

اولین سری کدهای HTTP با عدد ۱۰۰ شروع می‌شود که مربوط به ارسال و دریافت اطلاعات است.

– کد ۱۰۰ :
کد ۱۰۰ به معنی ادامه ارسال (Continue) است که سرور درخواست مرورگر را دریافت کرده و مرورگر می‌تواند ارسال اطلاعات را ادامه دهد.

– کد ۱۰۱ :

کد ۱۰۱ به معنی درخواست مرورگر جهت نقل و انتقالات داده و تعویض پروتکل می‌باشد.

– کد ۱۰۲ :
کد ۱۰۲ به معنی پردازش (Processing) است ، همانطور که می‌دانید درخواست‌هایی که از مرورگر ارسال می‌شود شامل فعالیت‌ها و کارهای مختلفی است که هر کدام نیاز به پردازش دارند، بدین صورت سرور با ارسال کد ۱۰۲ به مرورگر، عملیات درخواستی را پردازش می‌کند.

کدهای سری ۲۰۰ ، درخواست موفق (Success)

دومین سری کدهای HTTP با عدد ۲۰۰ شروع می‌شود که به معنای دریافت ، موافقت، پردازش و یا پاسخ صحیح و بدون نقص از طرف سرور می‌باشد.

– کد ۲۰۰ :
کد ۲۰۰ به معنی پاسخ موفق (Ok) است، زمانی که از سرور کد ۲۰۰ دریافت می‌کنید بدین معنی است که عملیات مورد نظر با موفقیت و بدون نقص انجام شده.

– کد ۲۰۱ :
کد ۲۰۱ به معنی ساخته شده (Created) است ، زمانی که یک فایل یا یک صفحه جدید در سرور ایجاد شده باشد و مرورگر درخواست آن فایل را کند این کد نمایش داده می‌شود.

– کد ۲۰۲ :
کد ۲۰۲ به معنی موافقت (Accepted) می‌باشد که با درخواست کاربر از طریق مرورگر موافقت شده.

– کد ۲۰۳ :
کد ۲۰۳ به معنی اطلاعات نامعتبر (Non-Authoritative Information) است که به معنی موفقیت آمیز بودن درخواست مرورگر می‌باشد .

– کد ۲۰۴ :
کد ۲۰۴ به معنی پاسخ بدون محتوا (No Content) به معنی دریافت درخواست کاربر به وسیله مرورگر می‌باشد اما پاسخ سرور شامل محتوای خاصی نیست.

– کد ۲۰۵ :
کد ۲۰۵ به معنی بازنشانی محتوا (Reset Content) است که عملکرد آن شبیه به کد ۲۰۴ می باشد با این تفاوت که اطلاعات Reset می‌شوند.

– کد ۲۰۶ :
کد ۲۰۶ به معنی محتوای جزئی (Partial Content) است و در زمانی که از امکان ادامه دانلود استفاده می‌کنیم کاربرد دارد.

کدهای سری ۳۰۰ ، انتقال (Redirection)

سومین سری کد‌های HTTP با عدد ۳۰۰ شروع می شود که به معنای پاسخ به درخواست واسط کاربر (مرورگر) از سرور که با انجام عمل دیگری توسط کاربر کامل می‌شود.

– کد ۳۰۰ :
کد ۳۰۰ به معنی انتخاب چندگانه (Multiple Choices) است،در مواقع پاسخ سرور به درخواست مرورگر چند منبع مختلف را پیشنهاد می‌دهد.

– کد ۳۰۱ :
کد ۳۰۱ به معنی انتقال (Move) است که به دریافت این کد از طرف سرور به معنی انتقال یک آدرس وب به آدرسی دیگر است.

– کد ۳۰۲ :
کد ۳۰۲ به معنی پیدا شدن (Found) است و زمانی که مرورگر به آدرسی دیگر انتقال می‌یابد که منبع درخواستی پیدا شده باشد.

– کد ۳۰۳ :
کد ۳۰۳ به معنی مشاهده منبع دیگر (See Other) است که عملکرد آن مشابه کد ۳۰۲ است با این تفاوت که تاکید آن روی متد Get است.

– کد ۳۰۴ :
کد ۳۰۴ به معنی بدون تغییر (Not Modified) است که مرورگر درخواست ارسال اطلاعات مربوط به آخرین تغییرات فایل را از سرور می‌دهد.

– کد ۳۰۵ :
کد ۳۰۵ به معنی استفاده از پروکسی (Use Proxy) است که برای ارتباط با منبع خاصی باید از پروکسی استفاده کنید.

– کد ۳۰۶ :
کد ۳۰۶ به معنی تعویض پروکسی (Switch Proxy) است که عملکرد آن مشابه کد ۳۰۵ است با این تفاوت که درخواست ، مبنی بر تغییر پروکسی می‌باشد.

– کد ۳۰۷ :
کد ۳۰۷ به معنی انتقال موقت (Temporary Redirect) است که عملکرد آن مشابه کد ۳۰۲ و ۳۰۳ است با این تفاوت که انتقال به درخواست کاربر صورت می‌گیرد.

کدهای سری ۴۰۰ ، خطای کاربر (Client Error)

چهارمین سری کد های HTTP با عدد ۴۰۰ شروع می‌شود که به معنای خطا در ارائه درخواست کاربر به سرور است .

– کد ۴۰۰ :
کد ۴۰۰ به معنی درخواست بد (Bad Request) است که درخواست کاربر از طریق مرورگر برای سرور قابل تفهیم نیست.

– کد ۴۰۱ :
کد ۴۰۱ به معنی دسترسی نامعتبر (Unauthorized) است که درخواست کاربر به علت نیاز به تاییدیه غیر مجاز شده.

– کد ۴۰۲ :
کد ۴۰۲ به معنی نیاز به پرداخت (Payment Required) است و مربوط به حساب های کاربری است که نیاز به پرداخت وجه دارند.

– کد ۴۰۳ :
کد ۴۰۳ به معنی دسترسی غیر مجاز (Forbidden) است و زمانی که کاربر درخواستی را به سرور می دهد که آن درخواست برای تمامی کاربران محدود شده. این مورد با کد ۴۰۱ تفاوت دارد و حتی با دادن نام کاربری و کلمه عبور نیز امکان دسترسی وجود نخواهد داشت.

– کد ۴۰۴ :
کد ۴۰۴ به معنی منبع درخواست پیدا نشد (Not Found) است و زمانی که کاربر درخواستی به سرور می دهد که در حال حاضر آن درخواست موجود نمی‌باشد و یا حذف شده.

– کد ۴۰۵ :
کد ۴۰۵ به معنی متد غیر مجاز (Method Not Allowed) است که توسط کاربر درخواستی ارسال می‌شود و سرور آن را مجاز نمی‌داند.

– کد ۴۰۶ :
کد ۴۰۶ به معنی غیر قابل قبول (Not Accepted) است که کاربر با استفاده از کاراکترهای غیر مجاز درخواستی را ارسال کرده باشد که برای سرور مجاز نمی‌باشد.

– کد ۴۰۷ :
کد ۴۰۷ به معنی نیاز به مجوز پروکسی (Proxy Authentication Required) است که عملکرد آن مشابه کد ۴۰۱ می باشد با این تفاوت که کاربر باید با یک پروکسی اعتبار خود را اثبات کند.

– کد ۴۰۸ :
کد ۴۰۸ به معنی پایان حداکثر زمانی استفاده (Request Timeout) است و زمانی رخ می دهد که سرور در انتظار پاسخ کاربر می‌باشد اما هیچ پاسخی دریافت نمی‌کند.

– کد ۴۰۹ :
کد ۴۰۹ به معنی تداخل (Conflict) است و برای زمانی است که درخواست کاربر با عملیات دیگری در سرور تداخل پیدا می‌کند.

– کد ۴۱۰ :
کد ۴۱۰ به معنی حذف (Gone) است و عملکرد آن مشابه کد ۴۰۱ و ۴۰۴ می باشد با این تفاوت که به مرورگر و موتور جستجو می‌گوید که نباید مجدد آن را درخواست دهد.

– کد ۴۱۱ :
کد ۴۱۱ به معنی عدم ارسال طول در درخواست (Length Required) است که سرور به علت عدم ارسال اندازه محتوا از پاسخ به درخواست کاربر خودداری می‌کند.

– کد ۴۱۲ :
کد ۴۱۲ به معنی شرط رد شده (Precondition Failed) است که درخواست کاربر به سرور به علت در دسترس نبودن رد می‌شود.

– کد ۴۱۳ :
کد ۴۱۳ به معنی درخواست خیلی طولانی (Request Entry Too Large) است و در حالتی رخ می‌دهد که طول رشته های درخواستی کاربر از حد مجاز سرور فراتر باشد.

– کد ۴۱۴ :
کد ۴۱۴ به معنی آدرس خیلی طولانی (Request URL Too Long) است و زمانی رخ می‌دهد که آدرس وب URL بیش از حد طولانی باشد.

– کد ۴۱۵ :
کد ۴۱۵ به معنی فرمت پشتیبانی نشده (Unsupported Media Type) است و زمانی رخ می‌دهد که فرمت ارسالی از نظر سرور قابل دریافت نباشد.

– کد ۴۱۶ :
کد ۴۱۶ به معنی درخواست خارج از حد (Requested Range Not Satisfiable) است و زمانی رخ می دهد که هنگام درخواست قسمتی از منبع از سرور، آن قسمت وجود نداشته باشد.

– کد ۴۱۷ :
کد ۴۱۷ به معنی انتظار رد شده (Expectation Failed) است و بدین منظور است که سربرگ‌های ارسالی کاربر با انتظارات سرور همخوانی ندارد.

کدهای سری ۵۰۰ ، خطای سرور (Server Error)

پنجمین سری کد های HTTP با عدد ۵۰۰ شروع می‌شود که به معنای وجود نقص فنی در سرور است.

– کد ۵۰۰ :
کد ۵۰۰ به معنی خطای داخلی سرور (Server Error) است و زمانی رخ می‌دهد که ایرادی در سرور به وجود آمده باشد.

– کد ۵۰۱ :
کد ۵۰۱ به معنی تکمیل نشده (Not Implemented) است و زمانی رخ می‌دهد که سرور قادر به پردازش درخواست کاربر نباشد.

– کد ۵۰۲ :
کد ۵۰۲ به معنی خطای Gateway یا (Bad Gateway) است که به دلیل عدم دریافت پاسخ از سرور اصلی رخ می‌دهد.

– کد ۵۰۳ :
کد ۵۰۳ به معنی خارج از دسترس (Service Unavailable) است و زمانی رخ می‌دهد که درخواست‌ها به سرور زیاد می‌شود و به دلیل ترافیک بالا قادر به پاسخگویی نمی‌باشد.

– کد ۵۰۴ :
کد ۵۰۴ به معنی پایان حداکثر زمان (Gateway Timeout) است و زمانی رخ می‌دهد که سرور قادر به دریافت پاسخ از سرور اصلی نباشد.

– کد ۵۰۵ :
کد ۵۰۵ به معنی پشتیبانی نکردن از HTTP یا (HTTP Version Not Supported) است که پروتکل HTTP به دلیل پشتیبانی نکردن مرورگر از آن رخ می‌دهد.

شما یک گام جلوتر از دیگران باشید! اگر به آی‌تی و تکنولوژی علاقه‌مندید و دوست دارید سریع‌تر در این زمینه پیشرفت کنید، همین حالا به جمع 15,867 عضو همیار آی‌تی بپیوندید، دسترسی به تمام آموزش‌های پریمیوم، دریافت جدیدترین آموزش‌های کاربردی مرتبط با آی‌تی و استفاده از مشاوره‌ی رایگان، برخی از مزایای عضویت در سایت هستند، شما نیز به کاربران همیار پیوسته و همین حالا وارد دنیای حرفه‌ای‌ها شوید... من هم می‌خواهم عضو ویژه‌ی همیار شوم

4 گفتگو

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید، سوالات شما توسط کارشناسان همیار آی‌تی پاسخ داده می‌شود...

 1. ناشناس گفت:

  سلام من پابجی بازی میکنم پینگ پایین هست ولی ریجستر نداره کد دی ان اس خوب سراغ دارید بدید و یا اینکه apn خوب بهم بدید تا بازی بهتری داشته باشم

 2. امیر نجف زاده گفت:

  سلام سپاس گذارم .واقعا برنامه عالی وجامه هست .

 3. علی قنبری گفت:

  مهندس HTTPS رو پیشنهاد میکنید برای سایت های خبری ک تو ساده هستند و مخاطب تا حدودی بسنده به یه استان ؟

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   سلام علی جان، ضمن تبریک سال نو، شما خودتون مطمئنا بهتر از من میدونید، HTTPS پروتکلی هست که کل دیتای منتقل شده رو به صورت رمزنگاری شده در میاره، حالا بسته به نوع دیتا میشه تصمیم گرفت در این مورد، به عنوان مثال ممکنه در یک سایت خبری اطلاعات کاربران رو (مثل یوزر و پس برای لاگین) دریافت کنیم، خوب در این صورت میشه از حالت Secure استفاده کرد هر چند زیاد اجباری درش نیست ولی من توصیه میکنم استفاده بشه، چون علاوه بر امنیت، اعتماد کاربر و همچنین گوگل رو جلب میکنید با این کار، هدف اصلی یک سایت خبری هم همینه، در کل اگر با هزینه مشکلی ندارید توصیه میکنم استفاده بشه، چون بخش کوچکی از امنیت با برنامه نویسی تامین میشه و قسمت زیادیش به سرور بستگی داره و اگر سایت HTTPS نباشه به راحتی میشه تمام اطلاعات رو اسنیف کرد.