آموزش قدم به قدم نوشتن نامه‌ی اداری در مایکروسافت ورد

زمان مطالعه: حدود 9 دقیقه / 163 گفتگو

یکی از مهم‌ترین مواردی که در سازمان‌های رسمی دیده می‌شود لزوم نوشتن و ارسال نامه‌های اداری به اعضای سازمانی و یا حتی مکاتبات بین‌سازمانی می‌باشد، اکثر افراد مسئول نگارش این نامه‌ها این فرایند را با استفاده از نرم‌افزار ورد مایکروسافت انجام می‌دهند، اما شاید به درستی درکی از چگونگی نگارش یک نامه‌ی اداری نداشته باشند.

از جمله نکات مهمی که بایستی حتما در تایپ و نگارش یک نامه‌ی اداری در نظر گرفته شود رعایت استانداردهای نامه‌نگاری در محیط واژه‌پرداز ورد می‌باشد، در این مقاله از همیار آی‌تی قصد داریم با اصول نگارش نامه‌های اداری در Word آشنا شده و قدم به قدم این مراحل را به صورت تصویری برای شما شرح دهیم.

آموزش قدم به قدم نوشتن نامه‌ی اداری در مایکروسافت ورد

اگر مدیریت یک کسب و کار را برعهده دارید، کارمندی هستید که در بخش مکاتبات شرکت فعالیت دارید و یا به عنوان یک منشی در سازمانی مشغول به کار هستید همه و همه از دلایلی هستند که باید این آموزش را فرابگیرید، چرا که به دفعات احتیاج به نوشتن نامه‌های اداری خواهید داشت، پس در ادامه با همیار آی‌تی همراه باشید تا به زبانی ساده با هم به بررسی این مقوله‌ی مهم بپردازیم.

اصول کلی برای نوشتن یک نامه‌ی اداری چیست؟

به طور معمول محتوای اصلی یک نامه‌ی اداری از 5 قسمت شامل موارد زیر تشکل شده است:

 • ادب و احترام
 • مقدمه‌ی نامه
 • پیام اصلی
 • نتیجه‌گیری
 • سپاس‌گزاری

که در این بین مقدمه، پیام اصلی و نتیجه‌گیری از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند و شالوده‌ی نامه‌ی شما را تشکیل می‌دهند، در نوشتن یک نامه‌ی اداری رعایت و ذکر سلسله مراتب سازمانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، بنابراین شما باید به درستی بدانید در حال مکاتبه با چه کسی و با چه مرتبه‌ی سازمانی هستید.

ادب و احترام

هرچند این بخش جزو اهداف ارسال نامه نیست، اما برای نمایش احترام و رعایت ادب باید در نامه‌های اداری درج شود، می‌توانید در این قسمت با عناوینی چون “جناب آقای/سرکار خانم” شخص مورد نظر خود را خطاب قرار دهید و در ادامه نیز مرتبه‌ی سازمانی وی را خاطر نشان کنید، برای نمونه به مثال زیر توجه کنید:

مدیریت محترم شرکت [نام سازمان]

جناب آقای مهندس / سرکار خانم مهندس [نام مخاطب نامه]

با درود و آرزوی تندرستی برای شما

مقدمه‌ی نامه‌ی اداری

مقدمه یا سرآغاز نامه‌ی شما باید به گونه‌ای ذهن مخاطب را آماده پذیرش پیام اصلی بکند، شما نمی‌توانید به یکباره وارد بخش اصلی درخواست خود شوید، زیرا با این کار ذهن خواننده را آشفته خواهید ساخت و در نتیجه هدف اصلی شما به درستی به مخاطب منتقل نمی‌شود.

به عنوان مثال می‌توانید مقدمه‌ی نامه‌ی خود را این گونه بنویسید:

به استحضار می‌رساند با توجه به افزایش تعداد کاربران وبسایت و لزوم تقویت سرورهای مراکز داده‌ای…

سعی کنید در مقدمه‌ی نامه‌ی خود دلیل درخواست خود را برای مخاطب توضیح داده و او را مجاب کنید ادامه‌ی نامه‌ی شما (که شامل پیام اصلی و نتیجه است) را با اشتیاق بخواند.

پیام اصلی در نامه

این قسمت مهم‌ترین بخش نامه‌ی شماست، شما در این بخش درخواست اصلی و هدف خود را از ارسال نامه به مخاطب ارائه می‌دهید، سعی کنید تا حد امکان این بخش را ساده و کوتاه نوشته و از اضافه‌گویی‌های بیهوده پرهیز کنید.

به عنوان یک نمونه، می‌توانید پیام اصلی نامه را همانند قالب زیر بنویسید:

خواهشند است دستور فرمایید، تیم فنی سازمان نسبت به خرید و تقویت سرورها اقدام فرمایند…

نتیجه‌گیری انتهایی

این قسمت در حقیقت تکمیل کننده‌ی نامه و ترغیب کننده‌ی مخاطب برای انجام درخواست شماست و به اختیار شما در نامه گنجانده می‌شود، می‌توانید در این بخش ناگفته‌ها، تاکید درخواست و یا دلیل انجام هدفتان را درج کنید، مجددا به یاد داشته باشید که نباید اجازه دهید طول این قسمت نیز بیشتر از حد معمول شود، نتیجه‌گیری نهایی می‌تواند به صلاح‌دید شما در نامه درج نشود.

سپاس‌گزاری

این بخش نیز همانند، قسمت ادب و احترام جزو اهداف ارسال نامه نیست اما درج آن خالی از لطف نیست و باید آن‌را در نامه‌تان درج کنید، به عنوان مثال می‌توانید برای بخش تشکر از قالب‌بندی زیر استفاده کنید:

قبلا از مساعدت و همکاری شما سپاس‌گزاریم

[نام شما / شرکت]

[سمت سازمانی شما]

[امضا]

حال که با اصلی‌ترین اجزای یک نامه‌ی اداری آشنا شدیم، چند نکته‌ی مهم در نگارش چنین نامه ای را با هم مرور کرده و در ادامه نحوه‌ی تایپ تمام این موارد در واژه پرداز مایکروسافت Word را به شما آموزش خواهیم داد، در پایان آموزش به چنین چیزی خواهیم رسید:

آموزش قدم به قدم نوشتن نامه‌ی اداری در مایکروسافت ورد

همچنین در پایان، فایل Word این نامه برای دانلود در اختیار شما قرار می‌گیرد که می‌توانید با دریافت آن، تغییرات مد نظرتان را در نامه‌ی آماده اعمال کرده و به دلخواه خود از آن استفاده کنید، اما قبل از شروع چند نکته‌ی مهم را در خصوص نگارش نامه‌های اداری با هم مرور می‌کنیم.

نکاتی که باید در نوشتن یک نامه‌ی اداری به آن‌ها توجه کنید

 • به هیچ عنوان متن نامه را با زبان عامیانه ننویسید.
 • متن نامه را کاملا بررسی کنید تا عاری از هرگونه غلط املایی باشد.
 • حتی‌الامکان محتوای نامه را صریح و کوتاه نوشته و از اضافه‌گویی بپرهیزید.
 • نامه را با فونت رسمی (یا فونت رایج سازمان) که در ادامه با آن آشنا خواهیم شد تایپ کنید.
 • شماره، تاریخ و اینکه نامه دارای پیوست هست یا خیر را در ابتدای نامه درج کنید.
 • اگر به فرد یا سازمان بالادست خود نامه می‌نویسید از کلماتی مانند “به استحضار می‌رساند” استفاده کنید، اگر در حال مکاتبه با فرد یا سازمان هم‌رده‌ی خود هستید عباراتی همچون “به آگاهی می‌رساند” را به‌کار ببرید و در نهایت اگر فرد یا سامان زیردست خود را مورد خطاب قرار می‌دهید از واژه‌هایی مثل “به اطلاع می‌رساند” استفاده کنید.

تا به اینجای کار با نکات مهم در نامه‌نگاری اداری آشنا شدیم، حالا وقت آن است که این موارد را به صورت عملی تمرین کرده و نحوه‌ی تایپ صحیح آن‌ها را در نرم‌افزار Word مایکروسافت بیاموزیم.

آماده‌سازی نرم‌افزار ورد برای تایپ نامه‌ی اداری

برای اینکه محیط برنامه‌ی ورد را برای تایپ یک نامه‌ی اداری آماده کنیم، چند مرحله پیش رو خواهیم داشت که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

در ابتدا در سربرگ File به منوی Options مراجعه کنید تا صفحه‌ی زیر برای شما باز شود:

آموزش قدم به قدم نوشتن نامه‌ی اداری در مایکروسافت ورد
سربرگ File گزینه‌ی Options برای اعمال واحد سانتی‌متر برای اندازه‌ها

در ادامه مطابق تصویر بالا، ابتدا در سمت چپ گزینه‌ی Advanced را انتخاب کنید و از قسمت Display برای گزینه‌ی Show measurements in units of از لیست باز شونده Centimeters را انتخاب کرده و سپس OK را کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره گشته و واحد اندازه‌گیری ورد به سانتی‌متر تغییر کند.

در مرحله‌ی بعد مطابق تصویر زیر وارد سربرگ View شده و تیک گزینه‌ی Ruler را بزنید تا خط کش داخلی ورد برای شما فعال شود.

آموزش قدم به قدم نوشتن نامه‌ی اداری در مایکروسافت ورد
فعال سازی Ruler در ورد

سپس مطابق با تصویر زیر، از سربرگ Layout گزینه‌ی Size را انتخاب کرده و آن را روی A4 (سایز معمول کاغذ) قرار دهید.

آموزش قدم به قدم نوشتن نامه‌ی اداری در مایکروسافت ورد
تنظیم سایز A4 برای صفحات ورد

برای شروع تایپ در زبان فارسی در ابتدا باید جهت نوشتن متن را روی RTL (راست به چپ) تنظیم کنید، برای این منظور از سربرگ Home در قسمت Paragraph مطابق تصویر زیر نماد راست‌چین را انتخاب کنید:

آموزش قدم به قدم نوشتن نامه‌ی اداری در مایکروسافت ورد
تنظیم نگارش راست‌چین RTL در ورد

و در نهایت، کادر بندی صفحه را از سمت چپ و راست به اندازه‌ی 2 سانتی‌متر تنظیم کنید (یک نامه‌ی اداری باید به اندازه‌ی ۲ سانتی‌متر حاشیه از سمت چپ و راست داشته باشد) برای این منظور از ابزار خط‌کش که پیش‌تر آن را فعال کردیم استفاده کنید، برای این‌کار کافیست علامت‌هایی که در تصویر زیر مشخص شده‌است را با موس گرفته و از سمت چپ و راست به اندازه‌ی 2 سانتی‌متر قرار دهید:

آموزش قدم به قدم نوشتن نامه‌ی اداری در مایکروسافت ورد
تنظیم حاشیه‌ی صفحه در Word

حال که تنظیمات اولیه را انجام دادیم می‌توانیم اقدام به تایپ نامه خود کرده که در ادامه با مراحل آن آشنا خواهیم شد.

برای شروع در هر خط عبارات زیر را مطابق تصویر زیر با فونت “نستعلیق سایز 20” تایپ کنید (پس از نوشتن هر سطر Enter بزنید)

آموزش قدم به قدم نوشتن نامه‌ی اداری در مایکروسافت ورد
تایپ نامه‌ی اداری در ورد

حال شما باید کلمه‌ی بسمه‌تعالی را وسط‌چین کرده و همچنین فاصله‌ی بین خطوط مدیریت… و جناب/سرکار… را کاهش دهید.

برای وسط‌چین کردن کلمه‌ی بسمه‌تعالی کافیست آن‌را انتخاب کرده و مطابق تصویر زیر در بخش Paragraph روی علامت Center کلیک کنید.

آموزش قدم به قدم نوشتن نامه‌ی اداری در مایکروسافت ورد
نامه‌ی اداری در ورد

در مرحله‌ی بعد خطوط مدیریت… و جناب/سرکار… را انتخاب کرده و در قسمت Paragraph روی علامت تنظیم فاصله‌ی بین خطوط (که در تصویر زیر با شماره‌ی 2 مشخص شده‌است) کلیک کنید و از منوی باز شده گزینه‌ی Line Spacing Options را انتخاب کنید.

این مطلب، یک آموزش پریمیوم از همیار آی‌تی است، چیزی که خواندید تنها بخشی از مقاله بود و محتوای حرفه‌ای‌تر در انتظار شماست، کاربران ویژه می‌توانند ادامه‌ی آموزش را هم بخوانند، پس شما نیز همین حالا به جمع اعضای ویژه‌ی همیار پیوسته و به تمام آموزش‌ها و امکانات پریمیوم سایت دسترسی داشته باشید، این یک سرمایه‌گذاری عالی روی آینده‌ی کاری و حرفه‌ای شماست... پس شما نیز همین حالا به جمع اعضای ویژه‌ی همیار پیوسته و به تمام آموزش‌ها و امکانات پریمیوم سایت دسترسی داشته باشید، این یک سرمایه‌گذاری عالی روی آینده‌ی کاری و حرفه‌ای شماست...

در یک قدمی حرفه‌ای شدن هستید!

این مطلب، یک آموزش پریمیوم از همیار آی‌تی است، چیزی که خواندید تنها بخشی از مقاله بود و محتوای حرفه‌ای‌تر در انتظار شماست، کاربران ویژه می‌توانند ادامه‌ی آموزش را هم بخوانند، پس شما نیز همین حالا به جمع اعضای ویژه‌ی همیار پیوسته و به تمام آموزش‌ها و امکانات پریمیوم سایت دسترسی داشته باشید، این یک سرمایه‌گذاری عالی روی آینده‌ی کاری و حرفه‌ای شماست...

درحال حاضر هزینه‌ی عضویت ویژه 190,000 تومان است و با یکبار پرداخت به تمام آموزش‌های پریمیوم سایت دسترسی خواهید داشت.

شما یک گام جلوتر از دیگران باشید! اگر به آی‌تی و تکنولوژی علاقه‌مندید و دوست دارید سریع‌تر در این زمینه پیشرفت کنید، همین حالا به جمع 15,816 عضو همیار آی‌تی بپیوندید، دسترسی به تمام آموزش‌های پریمیوم، دریافت جدیدترین آموزش‌های کاربردی مرتبط با آی‌تی و استفاده از مشاوره‌ی رایگان، برخی از مزایای عضویت در سایت هستند، شما نیز به کاربران همیار پیوسته و همین حالا وارد دنیای حرفه‌ای‌ها شوید... من هم می‌خواهم عضو ویژه‌ی همیار شوم

163 گفتگو

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید، سوالات شما توسط کارشناسان همیار آی‌تی پاسخ داده می‌شود...

 1. میلاد غلامی گفت:

  پس کوش اون نمونه نامه در قالب ورد که گفتین در آخر میزارین؟!!

 2. رضا چهارمحالی گفت:

  سپاس از زحماتتون

 3. مهدیه نظری گفت:

  اطلاعیه مهم

  قابل توجه کلیه عاملین و زیرمجموعه های محترم فروش شرکت پایدار تجارت سرام

  با سلام
  ¬ احتراماً، به اطلاع کلیه همکاران محترم شرکت پایدار تجارت سرام می¬رساند، انبار این شرکت در مورخ 15/05/1401 تعطیل و از تحویل و تخلیه کالا معذور می¬باشد. ولی دفتر شرکت پایدار تجارت سرام طبق روال از ساعت 30/8 صبح لغایت 20 شب باز بوده و استعلام و حواله فروش طبق روال صادر
  می¬نماید.

  با سلام نحوه صحیح لغت بندی این اطلاعیه به چه صورت هست؟

 4. پوریا درویش گفت:

  یک سوال دیگه اینکه این سایز فونت هایی که گفتین برای نامه نکاری تو برگه آ 5 هم درسته؟

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   سایز فونت ثابته، فقط فاصله ۲ سانتی‌متری حاشیه، تبدیل میشه به ۱.۵ سانت.

  2. مهدیه نظری گفت:

   a4

 5. پوریا درویش گفت:

  سلام دوست عزیر ممنون از آموزش مفید و کاربردیتون . سوالی که داشتم اینه مه اون فونت ها و سایز هایی که برای قسمت های مختلف متن گفتین تو همه سازمان ها و شرکت ها کاربرد داره؟

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   سلام دوست عزیز، بله در همه شرکت‌ها و سازمان‌ها به همین صورت هست، البته بعضی از شرکت‌ها سربرگ اداری دارند که باید از اون استفاده کنید.

 6. حمیدرضا گفت:

  سلام بسیار ممنون

 7. نگار گفت:

  سلام
  مطالبتون خیلی عالی و جامع بود

 8. حجت رحیمی گفت:

  خیلی عالی

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   خیلی خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید بوده.

  2. ناشناس گفت:

   عالی بود

 9. علیرضا مهدویان گفت:

  سلام وقت بخیر
  میشه یه توضیحی درباره نامه های اداره مالیاتی و بیمه و کلا سازمان های دولتی بدید که به چه صورت باید باشه

 10. مسلم ناموربهی گفت:

  سلام
  من توی اکسل می‌خوام دو تا ستون را به وسیله فرمول از هم کم کنم باید چه کار کنم

  1. ناشناس گفت:

   علامت مساوی بگذارید روی یک ستون کلیک کنید بعد علامت منها و بعد ستون دیگر و در آخر اینتر

 11. رضایی گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  لطفاً من را راهنمایی کنید که چطور دوتا ستون انتهای هم کنم (توی اکسل)

 12. mina گفت:

  سلام متن رو چطور میتونم توی word مابین خط ها بنویسم؟ متن آماده دارم نمی خوام تایپ کنم. کپی میکنم همه متن توی خط اول میوفته…

 13. حسین امینی گفت:

  سلام روزتون بخیر.ما درمکاتبات نامه با بسمه تعالی شروع میکردیم. رئیس هیئت مدیره عنوان میکند۱.باسمه تعالی بنویسید.ودرپاراگراف بعدی حتماً مثل احتراماً اززیر انجا شروع کنید درصورتیکه قبلاً درنامه نگاری احتراماً یک کلمه جلوتربود.لطفاً ارشاد نمائید.

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   سلام، بله «احتراما…» رو باید خط پایین بنویسید و جفتشون در یک سطر قرار نمگیرن.

 14. ناشناس گفت:

  خیلی خوب بود استفاده کرد متشکرم

 15. ناشناس گفت:

  سلام برای من که چندساله پشت کامپیوتر ننشستم عالی بود ممنونم

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   سلام، خیلی خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید بوده.

 16. علیرضا قاسمی گفت:

  خیلی خوب،واضح و کامل توضیح داده شده
  مرسی🌹

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   سلام، خیلی خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید بوده علیرضا جان.

 17. 𝒔𝒂𝒋𝒆𝒅𝒆𝒉 گفت:

  من ک چیزی سر در نمیارم ولی خوب نوشته شده بود 😂 مرصی

 18. دانیال احمدی پور گفت:

  عالی بود عالی

 19. سید مهدی گفت:

  سلام علیکم
  استفاده کردم؛ متشکرم

 20. اشکان ملکی گفت:

  سلام من میخواهم نامه هایم را روی سربرگ شرکت خودم در محیط این برنامه تایپ کنم.یعنی وقتی ورلد را باز میکنم بجای کاغذ a4 , سربرگ شرکتم به نمایش در بیاد و برروی آن تایپ کنم .
  لطفا راهنمایی کنید ممنون

 21. فاطمه بداغی گفت:

  آموزش هاتون فوق العاده است.
  من خیلی از مطالبی که دنبالش بودم رو توی سایت شما پیدا کردم.
  خیلی ممنونم

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   سلام، خیلی خوشحالیم که آموزش‌های همیار آی‌تی برای شما مفید بوده و ممنون که با نظرتون ما رو برای ادامه‌ی راه دلگرم‌تر می‌کنید.

 22. قاسمی گفت:

  سلام من تازه منشی یه دفتر شدم باید بابرنامه ورد کارکنم
  همون اموزشای بالا کافیه

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   سلام، بله بخش زیادی از چیزی که باید بدونید رو می‌تونید در آموزش‌های زیر ببینید:
   https://www.hamyarit.com/office/

 23. سجاد قاسمی گفت:

  سلام من تونامه نگاری خیلی ضعیفم دلیلشم اینه که مفاهیم وطرز رسوندن حرف نمی دونم من کارم فنی هست ووقتی نامه به دستم می رسه می فهمم ونمی دونم چطور جواب بدم چطور گردشش بدم ومفهوم برسونم وسر همین مشکلات دارم ضربه می خورم

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   سلام، متاسفانه این اشتباه بین ما ایرانی‌ها وجود داره که نامه‌های اداری رو خیلی می‌خوایم ادبی و حتی بعضا با کلمات عربی بنویسیم، من پیشنهادم به شما اینه که سعی کنید با زبان رسمی اما ساده جواب بدید، لازم نیست از کلمات عجیب و غریب استفاده کنید، احتمالا اینطوری بهتر منظورتون رو به طرف مقابل می‌رسونید.

 24. وفا گفت:

  عالی بود ممنون از آموزش خوبتون.

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   سلام، خیلی خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید بوده وفای عزیز.

 25. بهزاد یاسایی گفت:

  با سلام و احترام خدمت نویسنده آموزش نامه نگاری اداری و ضمن تشکر از شما بایستی به عرض برسانم در بحث عنوان نامه نگاری در ابتدا بایستی نام حقیقی و بعد نام حقوقی گیرنده نامه نوشته شود در حالیکه شما برعکس نوشته اید ابتدا نام حقوقی و بعد نام حقیقی نوشته شود اگر به سایر سایت های آموزش قبل از مطلب گذاشتن نگاهی میکردید بد نبود

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   سلام، بهزاد عزیز، از اینکه نظرتون رو باهامون در میون گذاشتید خیلی از شما ممنونیم.
   موضوعی که در مورد بخش بالای نامه‌ی اداری مطرح میشه اینه که حتی ننوشتن اسم فرد حقیقی هم مشکلی ایجاد نمیکنه و شما می‌تونید حتی اسم فرد حقیقی رو ننویسید و چندان روی این مورد قوانین سخت‌گیرانه‌ای وجود نداره، اما من موضوعی که شما فرمودید رو بررسی می‌کنم و اگر در منابع معتبر علمی (نه بقیه‌ی سایت‌ها) شیوه‌ی قطعی و صحیحی برای این مسئله درج شده بود، حتما مقاله رو به‌روزرسانی خواهیم کرد.

 26. ناشناس گفت:

  سلام ، ممنون از آموزش خوبتون، آیا میتونم از این آموزش استفاده کنم؟

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   سلام دوست عزیز، خواهش می‌کنم، استفاده از مطالب رایگان سایت با ذکر منبع هیچ اشکالی نداره.

 27. فرهاد گفت:

  عالی بود

 28. محمد حسین عسکری گفت:

  سلام
  من مشکل متن نامه دارم
  غالبا باید خودم هم با نامه برم برای توضیح و هر کاری مکنم درست از آب در نمیاد

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   سلام، خب باید بررسی کنید که در کدوم بخش به مشکل می‌خورید؟ آیا متن نامه رو به درستی می‌نویسید یا در نگارش یا چیدمان نامه مشکل دارید؟ البته می‌تونید از نمونه‌ی آماده‌ای هم که در این آموزش قرار دادیم استفاده کنید.

 29. هنگامه نیک آمال گفت:

  یک دنیا ممنون از صبوری و وقتی که میگذارسد خیلی عالی بود کلی چیز یاد گرقتم🙏🙏🙏🌹🌹🌹🌹

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   خواهش میکنم، خیلی خوشحالم که تونستم بهتون کمک کنم.

 30. هنگامه نیک آمال گفت:

  سپاس بی کران🙏 یک سوال دیگه تو جدول وقتی میخواهم تایپ کنم یک کلمه تکراری با چه دکمه ای روی کیبورد میتونم تکرار کنم مثلا ریال توی جدول حساب های مالی

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   خواهش می‌کنم، قابلیت پرکردن خودکار جداول توی اکسل وجود داره و نه ورد، اما اگر فقط یک کلمه رو می‌خواین مدام کپی‌پیست کنید، ساده‌ترین کار فکر می‌کنم استفاده از کلیدهای ترکیبی ctrl+c برای کپی و ctrl+v برای پیست باشه.

 31. هنگامه نیک آمال گفت:

  خیلی ممنونم،،، احساس میکنم یک دنیا سوال برام به وجود آمده،،، در خصوص اینکه گفتین فایل سیو کنم بعد پیرنت بگیرم این کار کردم ولی بازم خراب میشه،،،پیام پیرینتر معنیش میشه کادر شما خارج از پیرینت بعد که پیرینت میگیرم اول کلمه ها رو میزنه، یا وقتی تو کادر بندی پیرینت تغییر حاشیه میدم یک سری کلماک میره صفحه بعدی

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   اگر این مشکل پیش میاد شاید موقع ایجاد فایل ورد اون رو در سایز A4 (یا سایز مطابق با پرینترتون) تنظیم نکردید این مورد رو بررسی کنید که هم سایز فایل ورد و هم تنظیمات پرینتر هر دو روی یک‌ سایز یکسان باشند.

 32. هنگامه نیک آمال گفت:

  مثلا میخواهم سوال بنویسم،سوال یک بعدی دو یعدی ۳ به همین شکل تا پایین و آخرین سوال،شمارش سوال ها اولش نمیفته پشته هم و ردیفی

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   ببینید برای اینکه بتونید یکسری آیتم رو با ترتیب زیر هم داشته باشید باید از قسمت بالایی ورد، منوی Paragraph گزینه‌ی Numbering رو انتخاب کنید، با اینکار خود ورد با هر بار اینتر که میزنید یک شماره به سطرهاتون اضافه می‌کنه و زیر هم نمایش داده میشن.

 33. هنگامه نیک آمال گفت:

  چقدر خوبه که آنقدر با حوصله و دقت جواب میدید،،،،
  سوال بعدیم اینکه وقتی می خواهم اول خط عدد بگذارم عدد ها به صورت ردیف یا خودشان به ترتیب قرار نمیگیرن؟

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   خواهش می‌کنم، متاسفانه من دقیقا متوجه منظورتون از ردیف اعداد نشدم، آیا منظورتون اینکه که می‌خواین به ترتیب شماره بخورن؟

 34. هنگامه نیک آمال گفت:

  چقدر خوبه که آنقدر با حوصله و دقت جواب میدید

 35. هنگامه نیک آمال گفت:

  مرسی از جوابتون و وقتی که میگذارید ولی چی جوری باید به pdf تبدیلش کنم؟

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   خواهش می‌کنم، برای اینکه بتونید فایلتون رو به PDF تبدیل کنید کافیه در زبانه‌های بالای ورد، قسمت File گزینه‌ی Save As رو بزنید و موضع ذخیره از لیست بازشو فرمت PDF رو انتخاب کنید، همچنین می‌تونید در همون زبانه‌ی File گزینه‌ی Export رو انتخاب و بعد PDF رو بزنید (روش دوم در آفیس‌های جدیدتر امکان‌پذیر هست)

 36. هنگامه نیک آمال گفت:

  مرسی از جوابتون وقتی که میگذارید ولی چی جوری باید به pdf تبدیلش کنم؟

 37. هنگامه نیک آمال گفت:

  سلام وقتتون بخیر آموزشتون واقعا عالی و کاربردی بود فقط من یک مشکلی دارم، وقتی نامه رو تایپ میکنم و میخواهم پیرنت بگیرم‌در قسمت پیرنت تمام تنظیماتم بهم میریزه تاریخ و قسمت احترام میاد سمت راست حاشیه صفحه بهم میریزه و اول کلامات از بین میره

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   سلام، برای اینکه ظاهر فایل بهم نریزه، کافیه قبل از پرینت اول فایل ورد رو در کامپیوتر خودتون به PDF تبدیل کنید و بعد اون PDF رو پرینت بگیرید.

 38. پروانه مهرگان گفت:

  سلام
  ممنون میشوم در صورت امکان من را راهنمایی کنید.
  در صورتی که در نامه مجبور به درج جدول باشیم، نوع و شماره فونت عناوین هر ستون در ردیف اول و نوشته های ردیف های بعدی به چه صورتی باید باشه؟

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   سلام، فونت مطالب نوشته شده در جدول باید همانند فونت متن نامه باشه، اما سطر یا ستون اول (که تیترهای اصلی را مشخص می‌کند) باید به صورت توپر (Bold) درج بشن.

 39. فاطمه گفت:

  خیلی کامل و جامع و بسیار مفید بود خسته نباشید دوست عزیز

 40. الهه گفت:

  سلام مچکر بابت آموزش خوبتون :))

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   سلام دوست عزیز، خیلی خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید بوده.

 41. مهدی پورراهدار گفت:

  عالی بود. ممنون. کامل و متنوع بود

 42. جواد گفت:

  سلام. آموزش بسیار خوب و عالی بود. فقط ی سوال. رونوشت ها رو چجوری باید پایین نامه اضافه کنیم؟

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   سلام جواد عزیز، خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید بوده، رونوشت‌ها معمولا وقتی به نامه اضافه میشن که قراره افراد دیگری به‌جز گیرندگان اصلی هم نامه رو دریافت کنند، در انتهای نامه بعد از امضا، عبارتی تحت عنوان “رونوشت:” اضافه میشه و زیر اون باید اسم بخش‌هایی که قراره رونوشت رو دریافت کنن درج کنید.

 43. مصطفي کبيري گفت:

  با عرض سلام. خدا قوت .

  بسیار تشکر می کنم و ممنونم از آموزش دقیق و کاربردی تون .

  آرزوی موفقیت دارم براتون.

 44. hedie گفت:

  اگه چپ راستم 2 باشه و بالا 1 پایین باید چند باشه 1 یا 3؟میشع درمورد این که چجور قواعدی باید توی شماره حاشیه بند رعایت کنی بیشتر توضیح بدید

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   نمی‌دونم آموزش رو به دقت مطالعه کردید یا نه، اما اگر اندازه‌ی دقیق فاصله‌ها مد نظرتون هست توی متن آموزش درج شده، در خصوص فاصله از بالای صفحه، باید هم‌اندازه باشند و اگر از مارجین استفاده می‌کنید 1 سانتی‌متر از بالا فاصله بدید (یعنی سربرگ نامه با لبه‌ی برگه باید 1 سانتی‌متر فاصله داشته باشه)

 45. hediye گفت:

  منظور من اینه مثلا گفتید بالارو باید بدید یا مثلا اکه cm0.5 اون یکی 1.5cm این حوری واسم مثال زدید
  خب با توجه ب این ک با ماریجین چپ راست 2 دادم بجای خطکش بالا پایین رو 1 درست دادم؟ ینی میخوام بدونم در اینده ک میخوام نامه تایپ کنم چجوری بفهمم حاشیه هام تو مارجین چند بدم چون بلدم میدونم در چه مورده ولی رو این مورد یکم واسم جا نیفتاده حتی پیاماتون ک مثلا گفتید چند باید باشه خوندم میخواستم این مورد بیشتر توضیح بدید نمیدونم منظورم رسوندم یا ن
  بازم پیاماتون حتما میخونم ممنون
  بد ایمیای دارید ک من براتون بفرسم شماهم ی نکاه بندازید

 46. hedie گفت:

  اقای گوهری ببخشید هی سوال میپرسم این ک شما گفتی فرق نداره چون خودمم گفتم هردو روش یکیه و مارجین تنظیم کردم راست چپ 2دادم بجای خطکش تو ماجرین 2دادم بالا پایبن1 درسته؟ و هدر از خطکش فقط برا انتقال نوشته ب سمت چم استفا کردم درسته؟ میشه درباره اصول این ک چجور قواعدی باید رعایت کرد برای فاصله شماره بیشتر توضیح بدید ممنون میشم شرمندم میخوام کامل واسم جابیفته

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   خواهش میکنم، بله درسته.
   درمورد فاصله‌ی شماره منظورتون رو دقیقا متوجه نشدم.
   اگر منظورتون شماره‌ی نامه‌ست در آموزش بالا توضیح داده شده.

 47. hedie گفت:

  ممنون از وقتتون اقای گوهری پیاماتون خوندم و تمرین میکنم
  فقط امکانش هست واستون بفرسم ببنید درسته یا خیر
  من خودم با مارجین راحتر بودم ک با مارجین حاشیه بدم و باهدر بد نوشتن مطالب فقط نوشته ها گفتید بنتقال بدم چپ.
  فقط ی سوال دیگ داشتم الان با مارجین چپ راست را 2دادم درسته؟میشه در مورد فاصله دادن ک اصولش چه اصولی داره و چند باید داد بیشتر توضیح بدید
  پیما خوندم ولی این ک باید چه اصولی توی تنظیم فاصله داد یکم گیرم چون دارم برا اینده تمرین میکنم

  1. ناشناس گفت:

   ال

 48. hedie گفت:

  در جقیقت حاشیه با مارجین دادم ولی نوشته تاریخ اینا با خطکش ب سمت چپ بردم
  در ادامه پیام قبلیم نمیدونم منظورم متوحه شدید یا ن. این حاشیه یکم گیجم کرده

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   سلام، ببینید در کل هیچ اشکالی نداره که از خط‌کش استفاده نکردید و حاشیه‌ها رو با مارجین ساختید، هدف اینه که نامه‌تون از اطراف فاصله‌های دقیق و مناسب داشته باشه، در خصوص هدر هم، شما می‌تونید در حالت ویرایش هدر فاصله رو تنظیم کنید، یا اینکه با توجه به مارجین فاصله از بالا و پایین صفحه رو تنظیم کنید، در نهایت باید فاصله بالای کاغذ تا سربرگ نامه، 1 سانتی‌متر باشه، حالا شما می‌تونید این فاصله رو با استفاده از مارجین ایجاد کنید یا با استفاده از تنظیمات فاصله در هدر، هرکدوم که باهاش راحت‌تر هستید، ولی مثلا اگر 0.5 سانت مارجین دارید، باید نیم سانت فاصله از بالای هدر تنظیم کنید تا مجموعا بشه 1 سانتی‌متر.

 49. hedie گفت:

  سلام اقای گوهری ممنون از پاسخ گویی من طبق اموزش رقتم ففط قسمت حاشیه از خطکش استفاده نکردم و قسمت مارجین چپ و راست را 2 دادم
  الان پیامتون خوندم این ک گفتید با توجه ب هدر میشه بیشتر توضیح بدید؟ من خود ورد کلاساشو رفتم ولی تو نامه اداری هنوز وارد نیستم

  1. ناشناس گفت:

   ببخشیدها خوب شما یک دفعه دو ندید هر چقد میخواهید بدید

 50. hedie گفت:

  سلام خسته نباشید ی سوال داشتم من تنظیم حاشیه بجای خطکش از قسمت lAYOUT
  MARGIN میزنم بلدم هردو روش یکیه تنظیم حاشیه سمت راست و چپ را طبق گفته شما 2CM گذاشتم ایا باید بالا پایینم از روش تغیر بدم؟ میشه راهنمایم کنید

  1. hedie گفت:

   منظورم با توجه به این روش ایا باید بالا پایینم تغیر داد

  2. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   سلام، حاشیه‌ی بالای صفحه، با توجه به سایز هدر شما تنظیم میشه، اگر طبق آموزش سایز بالای صفحه رو به کمک هدر تنظیم می‌کنید، احتیاجی نیست که از مارجین استفاده کنید، اما اگر با هدر تنظیم نمی‌کنید، با استفاده از مارجین 1 سانتی‌متر به بالای صفحه فاصله بدید، این فاصله باید جوری تنظیم بشه که به‌جز حاشیه‌ی پیشفرض، یک سانتی‌متر اضافه‌تر فاصله داشته باشید برای هدر، مثلا اگر در قسمت بالا و پایین صفحه 0.5CM فاصله هست، بعد از اعمال فاصله‌ی جدید برابر با 1.5CM خواهد بود.

 51. بانو گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  سایت بسیار خوبی دارید و تمام آموزش ها، جامع و بسیار مفید و کاربردی هستند. تشکر بابت ارائه و نشر این مطالب
  پیروز و سربلند باشید.

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   سلام، از اینکه محتوای سایت برای شما مفید بوده خیلی خوشحالیم.

 52. ناشناس گفت:

  خیلی امزنده بود خیلی ممنون از راهنماییتون

 53. سیعیده علی بخشی گفت:

  باسلام وتشکر از آموزش بسارعالی وآموزنده بابت نامه اداری اگر امکان داره ردمورد اکسل هم چنین آموزشی قراردهید با سپاس وتشکر

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   سلام دوست گرامی، خیلی خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید بود، سعی می‌کنیم سایر آموزش‌های کاربردی مرتبط با مجموعه‌ی آفیس رو هم منتشر کنیم،‌ درحال حاضر می‌تونید برخی از آموزش‌های مرتبط با اکسل رو در لینک زیر مشاهده کنید:
   https://www.hamyarit.com/office/

 54. زهرا گفت:

  سلام.بسیار ممنون و متشکرم از مطا لب آموزشی خوبتون که گذاشتید

 55. قاسم گفت:

  بسیار مفید و عالی سپاسگزارم از توضیحات کاملتون…

  1. ناشناس گفت:

   ع

 56. س.علی گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون
  سوالی که هست اینه که توی نامه های چند صفحه ای، از صفحه دوم به بعد فاصله از بالای صفحه به چه شکل باید باشه؟
  و اینکه در صفحات بعدی آیا تاریخ و شماره نامه و پیوست باید تکرار بشه در هر صفحه؟
  و اینکه اگر طراحی سربرگ اقتضا کنه که تاریخ و شماره نامه در سمت راست قرار بگیره و زیر هم نباشه و در کنار هم، با فاصله تایپ بشه، خارج از استاندارده؟
  تشکر

 57. مریم گفت:

  سلام و وقت بخیر
  واقعا کافی و مفید بود
  ( ممنونم‌)

  1. ناشناس گفت:

   مرسی

 58. khoda گفت:

  ممنونم ازتون مثل همیشه کامل درست

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   خیلی خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید بوده دوست عزیز.

 59. مهسا گفت:

  سلام
  خیلی عالی بود واقعا لذت بردم، قراره فردا برا یک مصاحبه کاری برم کاری خیلی مهمه برام، نوشتن نامه اداری رو بلد بودم ولی نه به این کاملی که شما توضیح دادید، انشاالله که بهترین ها نصیبتون بشه.
  باتشکر

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   سلام، خیلی خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید واقع شده، موفق باشید.

 60. محمدرضا گفت:

  تشکر و قدردانی از زحمات شما

 61. امیر گفت:

  سپاس فراوان عالی بود.

 62. ناشناس گفت:

  واقعا دمتون گرم….خیلی دوستون دارم…😘😘😘😘😘

  1. ناشناس گفت:

   ۸

 63. مهتاب گفت:

  واقعا عالی بود.سپاس فراوان

 64. احمدی گفت:

  دوره نامه نگاری رو میشه در کلاس های مسئول دفتر هم آموزش دید. مثلا تو وب سایت
  http://rahmand.com

 65. اسدی گفت:

  از راهنمایی بسیار مفیدتون تشکر میکنم .

 66. یگانه گفت:

  سلام .. شما بمن خیلی کمک کردین ، ممنونم ازتون.
  فقط وقتی که میخواستم تاریخ و شماره نامه رو تایپ کنم هرکاری کردم اعداد به انگلیسی تایپ میشدن

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   سلام، خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید بوده، آموزش فارسی‌سازی اعداد در ورد رو قبلا در سایت منتشر کردیم، می‌تونید طبق این آموزش اعداد وردتون رو فارسی کنید:
   https://www.hamyarit.com/blog/persian-word/

 67. Mona گفت:

  دوستتون دارم عالی بود

 68. مصطفی گفت:

  سلام
  متن اصلی باید align right باشد یا justify ؟

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   اگر پاراگراف‌ها چند خطی هست و طولانی میشه بهتره به صورت جاستیفای تنظیم بشه، اما اگر خطوط کوتاه هستند روی جهت راست قرارش بدید.
   جاستیفای بیشتر برای متون علمی و پایان‌نامه‌ها که طولانی هستند استفاده میشه.

 69. حسن گفت:

  من ابتدا خودم نامه رو تایپ کردم. برا اینکه بدونم سایز فونت چند باید باشه صفحه شما رو باز کردم. بعد از اینکه نامه رو براساس گفته شما ویرایش کردم دیدم چقد فرق کرد. واقعا ممنون و سپاسگزارم

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   خیلی خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید بوده و تونسته در نحوه‌ی صحیح تایپ نامه به شما کمک کنه دوست عزیز.

 70. ناشناس گفت:

  بسیار مفید بود.سپاس بابت اموزش خوبتون

 71. هومن گفت:

  سلام روزبخیر ، ممنون از اطلاعاتی که در اختیار عموم گذاشتید .
  سوالی دارم …
  در چه زمان در مقدمه نامه نگاری از واژه “” عطف به … “” و چه زمان “” پیرو … “” استفاده باید کرد؟؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید .
  با سپاس

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   سلام هومن عزیز، سوال بسیار خوب و مفیدی پرسیدید.
   هنگامی که پاسخ نامه‌ای رو دریافت کردید و می‌خواین در خصوص اون نامه صحبت کنید باید از عبارت “عطف‌به…” استفاده کنید، اما اگر قبلا نامه‌ای رو ارسال کردید و بعد از اون پاسخی برای شما فرستاده نشده و قصد دارید در خصوص اون نامه‌ صحبت کنید باید از کلمه‌ی “پیرو…” استفاده کنید.

 72. احسان گفت:

  ممنون بسیار ساده در عین حال نکات مهم و کلیدی

 73. ناشناس گفت:

  واقعا عالی و کاربردی تشکر

 74. کیان گفت:

  با سلام وتشکر ویژه از سایت خوبتان .شرکت کیان پارس اصفهان https://kianparsco.com/#

 75. فرزانه گفت:

  توضیحات بسیار عالی

 76. نازی گفت:

  عالی بود ممنون

 77. دیدگاه‌ها برای: روش های یادگیری شطرنج گفت:

  عالییی بود عااالی

 78. ناشناس گفت:

  واقعا کمکم کرد خیلی مفید بود ممنونم ازتون

 79. ناشناس گفت:

  چس خوب بود

 80. آزاد گفت:

  با درود و سلام آموزش بسیار عالی بود از شما به خاطر آموزش فوق العاده ای که گذاشتین بی نهایت سپاسگزارم.
  اگه میشه چند نمونه دیگه از نامه های اداری رو برام ایمیل بفرمایدد مثلا برای تقاضای وام یا تقاضای کار و…
  با تشکر .

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   سلام آزاد عزیز، خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید بوده.
   متاسفانه در حال حاضر نمونه‌ی آماده‌ای نداریم که خدمتتون ارسال کنم، اما روند نگارش نامه‌های رسمی و اداری به صورت کلی مشابه نمونه‌ی بالاست.

 81. الهه گفت:

  سلام
  خیلی ممنون از زحمت هاتون …عالی بود
  و اگه براتون مقدوره لطفا چند نکته نگارشی هم برامون میگید مثلا در مورد ویرگور گذاشتن توی نامه ها یا متون یا مثلا () گذاشتن
  یه کم من مشکل دارم در واقع میدونید توی متن هام نمیدونم کجا فاصله بزارم یا یه همچین چیزهایی ….
  خیلی خیلی تشکر بازم
  اگزم جواب ندادین هم میسی لطف کردین از مطالبتون استفاده کردم

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   سلام، خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید بوده، در خصوص سایر نکات مهم که در نگارش دستور زبان فارسی باید رعایت بشه، می‌تونید به آموزش‌ زیر که قبلا در همیار آی‌تی منتشر شده، مراجعه کنید:
   https://www.hamyarit.com/blog/persian-word/

 82. پوریا گفت:

  عالی بود …..متشکرم از راهنماییتون …کلی وقت بود خودمونو با کارای الکی میپیچوندیم … تشککر

  1. ناشناس گفت:

   واقعا …. کار درست پیدا کردین

 83. پرستار کودک گفت:

  عالی بود. ممنون. کامل و جامع بود.

 84. ناشناس گفت:

  سلام فوق العاده بود عالی عالی

 85. دنیا گفت:

  سلام
  عالی بود. یک دنیا سپاس
  خداقوت

 86. نسیم گفت:

  خیلی عالی بود , یک دنیا ممنون

  1. *** گفت:

   خیلی بد بود

 87. مریم گفت:

  بسیار عالی بود؛ تشکر ویژه

 88. یاسمن گفت:

  خیلی هم عالی

 89. محسن گفت:

  عاللللیییییی بودخسته نباشی مرد

 90. محسن گفت:

  فقط میگم زنده باد …..
  واقعا کامل و بی نظیر ….

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   خیلی خیلی خوشحالیم که محتوای آموزش برای شما مفید بوده.

  2. ناشناس گفت:

   بسیار عالی

 91. ناشناس گفت:

  توضیح ندادین ک چجوری تاریخ رو ک با اعداد انگلیسی نوشته میشن رو ب اعداد فارسی تبدیل کنیم.

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   سلام دوست عزیز
   https://www.hamyarit.com/blog/persian-word/
   طبق آموزش بالا، شما میتونید هر عددی رو در ورد فارسی کنید.

 92. سارا گفت:

  عالی بود 👌👌👌👌

 93. فاطمه گفت:

  با سلام و خسته نباشید بسیار سپاسگزارم از آموزش عالیتان

 94. Negar گفت:

  بسیار عالی و کامل بود ممنون ازتون

 95. ناشناس گفت:

  عااااالی بود ، حتی ویدئو های آموزش هم انقدر روشن نتونسته بودن توضیح بدن
  تندرست باشید

 96. ناشناس گفت:

  مرسییییییییی واقعآ

 97. حمیدرضا گفت:

  عالی عالی عالی
  هرچقدر تعریف کنم واقعا کمه.
  راهنمای بسیار جامع و کاملی بود.
  با ارزوی موفقیت برای شما و وب سایت خوبتون.

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   با سپاس از لطف شما.

 98. ناشناس گفت:

  عالی بود خدا خیرتون بده

 99. ناشناس گفت:

  ببخشید ناراحت نشید ولی این مقاله به درد بچه های 5 ساله میخوره..

  1. مریم بحری گفت:

   خود آقای مدیر هیچ جوابی ندادند، با اجازه ایشون من پاسختون رو میدم.
   دوست عزیز این حرف شما توهین به همه افرادی هست که از این مطلب استفاده میکنند!!! خیلیا مبتدی هستند و همین موارد به ظاهر ساده رو نمیدونند.

  2. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   با سپاس از پاسختون سرکار خانم بحری.
   دیدگاه‌ها متفاوت هست، طبیعیه که عده‌ای از دوستان از یک سری آموزش بیشتر خوششون بیاد و عده‌ای از یک سری آموزش دیگه خوششون بیاد، مورد خاصی نیست، این دوستمون هم دیدگاه خودشون رو بیان کردند، دیدگاه هرکسی قابل احترامه.

  3. ناشناس گفت:

   بتوچه هکر جان

 100. م. ضیایی گفت:

  واقعا جامع و عالی توضیح داده شده بود.
  شدیدا دنبال یه آموزش در خصوص تایپ نامه اداری بودم، همه جا ویدئو اموزشی بود، هیچجا آموزش متنی پیدا نکردم متاسفانه تا رسیدم به سایت خوب شما.
  خدا قوت عرض میکنم خدمت نویسنده محترم و تمام دست اندرکاران وبسایت خوب همیار ای تی.

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   خوشحالیم که مورد استفاده قرار گرفته.
   شاد باشید

 101. هادی پور گفت:

  واقعا سپاس از مقاله کاملی که نوشتید مورد استفاده قرار گرفت

 102. لی لی فا گفت:

  خیلی عالی و کامل ممنون همیار آی تی جان 🙂

 103. ناشناس گفت:

  به به بسیار کامل توضیح داده شده بود با سپاس از دست اندر کاران وبسایت خوب همیار آی تی

 104. Mahdy گفت:

  سلام
  ممنون از آموزش خوبتان فقط یک سوال داشتم .
  اگر بخواهیم نامه در اندازه A5 نوشته شود باید حاشیه ها را همان 2 سانتی متر در نظر گرفت یا کاهش داد؟

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   درود خدمت شما کاربر گرامی
   در صورت استفاده از برگه‌ی سایز A5 تمام فاصله‌های 2cm به 1.5cm تبدیل خواهد شد.
   موفق باشید

 105. عسگری گفت:

  بسیار عالی، جامع و کامل توضیح داده شده بود.
  خداقوت میگم خدمت نویسنده محترم.
  با آرزوی موفقیت و کامیابی برای شما.

  1. Avatar photo فرشاد گوهری گفت:

   با سپاس از لطف شما، امیدوارم این آموزش مورد استفادتون بوده باشه.
   شاد باشید