Search
Close this search box.

بازاریابی داده محور (Data-driven) چیست و چگونه آن را به‌کار بگیریم؟

بازاریابی داده‌محور (Data-driven) چیست؟

بازاریابی داده‌محور به استفاده از داده‌ها برای اتخاذ تصمیمات بازاریابی و بهینه‌سازی استراتژی‌های تبلیغاتی اشاره دارد.

فهرست مطالب

بازاریابی داده محور یکی از روش‌های بازاریابی است؛ این روش که بازاریابی مبتنی بر داده نیز نامیده می‌شود، از اطلاعات یا داده‌هایی استفاده می‌کند که از طریق تعامل با مشتری و از اشخاص ثالث به دست آمده است تا دید بهتری نسبت به انگیزه‌ها، ترجیحات و رفتارهای مشتریان بدهد. بازاریابی داده محور به شرکت‌ها کمک می‌کند تا عملکرد خود را بهینه کنند که همین امر منجر به درآمد و سود بیشتر می‌شود. در حالی که زمانی استفاده از رویکرد مبتنی بر داده در بازاریابی کمیاب بود، بسیاری از کانال‌های رسانه‌ای خاص و در حال تحول، تجزیه و تحلیل داده‌ها را به یک فرآیند ضروری در کمپین‌های بازاریابی خود تبدیل کردند.

امروزه،‌ تیم‌های بازاریابی با استفاده از برنامه‌ها یا وب‌سایت‌های مختلف داده‌ها را جمع‌آوری می‌کنند؛ بر اساس این داده‌ها، سازمان‌ها می‌توانند کمپین‌های خود را تقویت کنند تا از بهترین تجربیات مشتری و بیشترین بازده سرمایه‌گذاری مطمئن باشند. به عبارتی بازاریابی داده محور زمانی است که تیم‌های بازاریابی استراتژی‌های خود را بر اساس تجزیه و تحلیل کلان داده‌ها می‌سازند. این تجزیه و تحلیل بینش‌هایی را در مورد ترجیحات مشتری ارائه می‌دهد که بر موفقیت یک کمپین بازاریابی تأثیر می‌گذارد.

بازاریابی داده محور چگونه کار می‌کند؟

بازاریابی داده محور، داده‌ها را جمع‌آوری می‌کند و از آنها برای هدف قرار دادن بهترین مشتریان ممکن برای کسب‌و‌کار شما استفاده می‌کند. این داده‌ها را می توان به روش‌های مختلفی جمع‌آوری کرد، از جمله داده‌های وب‌سایت، داده‌های تلفن همراه، داده‌های ایمیل، داده‌های مخابرات و داده‌های مکانی. هنگامی که این داده‌ها را در دست دارید، بازاریابی داده محور به شما کمک می‌کند تعیین کنید چه نوع افرادی احتمالاً به محصول و خدمات شما علاقه‌مند هستند و چگونه می‌توانید خدمات خود را به بهترین نحو به آنها ارائه دهید. با بازاریابی داده‌ محور شرکت‌ها می‌توانند در مورد همه چیز، از تبلیغات گرفته تا ارتقای محصول، تصمیمات مبتنی بر داده اتخاذ کنند.

بازاریابی داده محور چگونه کار می‌کند؟

از آنجایی که بازاریابی داده محور بر اساس اعداد واقعی است، به همه مشاغلی که نسبت به رقبای خود از بازاریابی مبتنی بر داده استفاده می‌کنند، برتری می‌دهد. هنگامی که داده‌ها جمع‌آوری می‌شوند و به طور مؤثر مورد استفاده قرار می‌گیرند، به مشاغل کمک می‌کنند تا به بازارهای هدف خود برسند، بفهمند چه محصولات یا خدماتی را ارائه دهند و چگونه برای مشتریان خاص جذاب باشند و سودشان را افزایش دهند. بازاریابی داده محور با ساده‌تر شدن جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، بنابراین اگر کسب‌وکار شما در حال حاضر از بازاریابی داده‌ محور استفاده نمی‌کند، باید همین الان شروع کنید. این روش، آینده‌ی موفقی برای کسب‌وکارهاست.

تفاوت بازاریابی داده محور با بازاریابی سنتی چیست؟

بازاریابی سنتی ممکن است برای شما گران تمام شود و موجب هدر رفتن پول شما شود. بازاریابی داده محور ریسک مرتبط با استراتژی‌های بازاریابی سنتی را حذف می‌کند، زیرا روش‌های بازخورد سریعی را ارائه می‌دهد و به شما این امکان را می‌دهد قبل از ایجاد تغییرات، شیوه‌های مختلفی را آزمایش کنید؛ این بدان معناست که بازاریابی داده محور به شما کمک می‌کند تا ببینید کدام ایده‌ها برای کدام دسته از افراد، برای چه هدفی و در چه زمانی به خوبی کار می‌کنند؛ همچنین شما زمان کمتری را صرف پیدا کردن بیشترین سود برای شرکت خود می‌کنید. به طور کلی رویکرد مبتنی بر داده در بازاریابی تجربه بهتری را به مصرف‌کنندگان می‌دهد و در نتیجه احتمال خرید مجدد را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، بازاریاب‌هایی که مبتنی بر داده کار می‌کنند، می‌توانند در مقایسه با بازاریاب‌های سنتی مستقیم‌تر با بازار هدف خود ارتباط برقرار کنند.

برای درک بهتر تفاوت بین بازاریابی سنتی و بازاریابی مبتنی بر داده، بیایید هر دو را از نزدیک با هم مقایسه کنیم. تمرکز بازاریابی سنتی همیشه شناسایی نیازها و خواسته‌های مشتری‌های موجود بوده است که ویژگی اصلی آن درک مخاطب، کشف نیازهای آنها و توسعه استراتژی‌هایی برای ارائه محصول یا راه‌حلی که نیازها و مشکلات آنها را رفع می‌کند، است. برای دستیابی به این اهداف، بازاریاب‌های سنتی فقط می‌توانند بر فرضیات خود در مورد مشتریان خود تکیه کنند. بنابراین، این نوع تاکتیک بازاریابی اغلب مبتنی بر آزمون و خطا است.

از سوی دیگر، بازاریاب‌های مبتنی بر داده می‌توانند با پیشنهاد مناسب در زمان مناسب به مشتریان متصل شوند. بازاریاب‌های مدرن می‌توانند مخاطب خاصی را هدف قرار دهند، تجربه مشتری را بر اساس آن شخصی‌سازی کنند، مشتریان جدیدی بدست آورند و استراتژی‌های بازاریابی شرکت را در زمان واقعی بهبود بخشند. بازاریابی مبتنی بر داده، نیاز به راه‌اندازی کمپین‌های متعدد برای شناسایی مشکلی که مشتریان با آن مواجه هستند، از بین می‌برد.

مزایای بازاریابی داده محور چیست؟

مصرف‌کنندگان مدرن غرق در پیام‌رسانی برندها هستند. در نتیجه، بازاریاب‌ها متوجه شده‌اند که مصرف‌کنندگان با کدام پیام‌ها جذب خواهند شد. هنگامی که تیم‌های بازاریابی از یک استراتژی داده محور استفاده می‌کنند، می‌توانند به شدت این شانس را افزایش دهند که مخاطبان هدف، بر روی آگهی‌شان کلیک کنند، به وبینار آن‌ها بپیوندند، یک پست وبلاگ را بخوانند یا اقدام دیگری را انجام دهند، که هدف تبدیل مخاطب به خریدار را به دنبال دارد.

مزایای بازاریابی داده محور چیست؟

استراتژی‌های داده محور تجربه مشتری را بهبود می‌بخشند، زیرا به سازمان‌ها درک درستی از نیازها و علایق مصرف‌کننده می‌دهد. آنها همچنین نرخ تبدیل مشتری هدف به مصرف کننده یا خریدار را بهبود می‌بخشند، زیرا پیام‌رسانی هدفمند که توسط بازاریابی داده محور فعال می‌شود، به احتمال زیاد توجه کاربران را به خود جلب می‌کند. در حدود ۱۰ سال پیش تنها تعداد انگشت شماری از شرکت‌های آگاه به استراتژی بازاریابی داده محور از آن استفاده می‌کردند؛ که بدون شک می‌توان گفت، اکنون این شرکت‌ها از شرکت‌های رقیب خود پیشی گرفته‌اند و سهام بیشتری را تصاحب کرده‌اند. البته این روزها کسب‌وکارهای بیشتری در حال استفاده از این استراتژی برای بهینه‌سازی کمپین‌هایشان هستند. در ادامه برخی از مزایای این رویکرد بیان شده است:

کمپین‌های شخصی شده و هدفمند

شاید بزرگترین مزیت بازاریابی داده محور افزایش توانایی ایجاد کمپین‌های هدفمند با پیام‌های شخصی‌سازی شده باشد؛ داده‌ها، بینشی در مورد رفتارها، علایق، شیوه‌ی زندگی و فعالیت آنلاین هر مشتری، به بازاریاب می‌دهند. یک مطالعه از مک کینزی نشان داد که شخصی‌سازی مبتنی بر داده منجر به بازگشت سرمایه بیشتر نسبت به هزینه‌های بازاریابی می‌شود. علاوه بر این، زمان تحویل بهینه، موفقیت کلی تعامل و اثربخشی را افزایش می‌دهد؛ یعنی داده‌ها می‌توانند شما را راهنمایی کنند و به شما اطلاع دهند که کجا و چه زمانی تبلیغات و مطالب بازاریابی را پست کنید.

تجربه‌ی چند کانالی

داده‌ها را می‌توان در بسیاری از کانال‌های ارتباطی استفاده کرد. هنگامی که از داده‌ها استفاده می‌کنید، می‌توانید دسترسی خود را در بسیاری از کانال‌های ارتباطی گسترش دهید. تجربه مشتری تضمین می‌کند که پیام‌ها یکنواخت و هماهنگ باقی می‌مانند. داده‌ها همچنین می‌توانند به بازاریابان کمک کنند تا دریابند از کدام کانال‌ها برای هدف قرار دادن مشتریان خود استفاده کنند.

تقسیم‌بندی ساده

تقسیم‌بندی تجربه‌های مشتری بر اساس رفتار و عمل به شما امکان می‌دهد تا مشتریان را راحت‌تر هدف قرار دهید. داده‌های خود را بررسی کنید تا دقیق‌ترین و کاربردی‌ترین اطلاعات را کشف کنید. به‌ عنوان یک بازاریاب، می‌دانید که نمی‌توانید پیام‌های مشابهی را برای همه ارسال کنید یا از تاکتیک‌های بازاریابی یکسانی برای تمامی مشتری‌های احتمالی استفاده کنید؛ بلکه هر کدام به پیام‌های بازاریابی خاصی نیاز دارند که آنها را به جلو حرکت دهد. تقسیم‌بندی رفتارها، عادات و مشخصات جمعیتی مشتریان احتمالی می‌تواند به شما در سازماندهی آنها کمک کند.

مشتریان خود را از قبل بشناسید

بازاریابی داده محور می‌تواند به شما کمک کند تا مشتریان خود را قبل از اینکه خدماتی از شما دریافت کنند، بشناسید. داده‌ها می‌توانند از قبل به شما هشدار دهند که علایق و ترجیحات مشتری‌ها چیست، بنابراین می‌توانید با پیام‌رسانی عالی که توجه آنها را جلب می‌کند، آنها را هدف قرار دهید و آنها را متقاعد کنید که با شما تجارت کنند.

توسعه محصول خود را بهبود بخشید

داده‌ها می‌توانند قبل از هر اقدامی، نیازها و خواسته‌های مخاطبان را به شما اطلاع دهند. وقتی ارزش و ویژگی‌های محصولات خود را متناسب با آنچه مصرف‌کنندگان به دنبال آن هستند تنظیم کنید، موفقیت بهتری خواهید داشت. ممکن است شما فکر کنید که بهترین محصول جهان را تولید کرده‌اید، اما اگر کسی به آن محصول نیاز نداشته باشد، شما می‌مانید و انباری پر از محصول تولید شده! بازاریابی داده محور میزان شکست محصول را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. وقتی واقعاً بتوانید بفهمید که به چه کسی خدمات می‌دهید، می‌توانید محصولاتی را توسعه دهید که نیازهای خاص آنها را برآورده کند و محصولات شما به راحتی به فروش برسند.

تجربه بهتری برای مشتریان خود فراهم کنید

با توجه به تجربه‌ی مخاطبان احتمالی خود، نه تنها فروش و درآمد بیشتری را برای شرکت خود به ارمغان می‌آورید، بلکه تجربه خرید بهتری هم برای مشتریان خود فراهم می‌کنید. مشتریان هر روز ایمیل‌های متعددی (یا تبلیغات چاپی از طریق پست) دریافت می‌کنند، اکثر این تبلیغات مستقیماً به سطل زباله می‌روند؛ زیرا مردم نمی‌خواهند با تبلیغاتی که برایشان جالب نیست،‌ وقت خود را تلف کنند.

در همین حال، داده‌ها می‌توانند در مورد اینکه مخاطبان شما چه کسانی هستند و به چه نوع تبلیغات و پیام‌های بازاریابی اهمیت می‌دهند، اطلاعات زیادی به شما بدهند. این داده‌ها را می‌توان از طریق نظرسنجی‌های رضایت مشتری جمع‌آوری کرد. وقتی مشتریان شما ببینند که شما به تجربه آنها در مورد برند خود اهمیت می‌دهید، وفادارتر خواهند بود و احتمال اینکه دوباره با شرکت شما تجارت کنند بیشتر می‌شود.

فرصت‌های فروش را افزایش می‌دهد

بازاریابی داده محور می‌تواند به شما اطلاعاتی بدهد که به کمک آن مشتریان احتمالی را به مشتری‌های هدف تبدیل کنید و فروش سریعتری داشته باشید. همچنین این داده‌ها به شما کمک می‌کنند تا فرصت‌های فروشی که قبلا دیده نشده‌اند را ببینید. داده‌ها می‌توانند اطلاعات و ایده‌هایی را به شما ارائه دهند تا مشتریان را پس از خرید نیز درگیر خود نگه دارید. این رابطه پس از فروش می‌تواند منجر به مشتریان وفادار و ثابت شود که در آینده خریدهای بیشتری انجام دهند.

بازاریابی شخصی بیشتری داشته باشید

بازاریابی موفق مستلزم ارتباط و به موقع بودن است. وقتی در زمان مناسب، با پیام‌رسانی مناسب به مشتریان مناسب دست یابید، در تبدیل آنها به مصرف‌کننده موفق خواهید بود. در واقع هنگامی که مشتری‌های ایده‌آل خود را شناختید، می‌توانید پیام‌ها و تاکتیک‌های بازاریابی خاصی را برای آن‌ها پیاده‌سازی کنید. داده‌ها همچنین می‌توانند به شما بینشی نسبت به بخش‌های ضعیف بازاریابی بدهند تا بتوانید آنها را بهبود دهید.

بازاریابی داده محور بر روی استفاده از رفتارهای عمیق مصرف‌کننده برای بهبود تجربه مشتری، تمرکز دارد. این کار برای موفقیت در استراتژی مبتنی بر داده ضروری است، برای مثال تقریبا هیچ‌کدام از کاربران به شما اطلاع نمی‌دهند که وب‌سایت شما را به دلیل تجربه ضعیف برای خرید محصول نسبت به سایت دیگری ترک می‌کنند. شخصی‌سازی افزوده‌شده توسط بازاریابی داده‌ محور باعث ایجاد اعتماد بین مصرف‌کننده و برند می‌شود و در عین حال تجربیات مثبتی برای مشتری ایجاد می‌کند و می‌تواند نتایج بسیار خوبی داشته باشد.

چرا بازاریابی داده محور مهم است؟

در اینکه افراد ترجیحاتی دارند که تفکر و رفتار آنها را هدایت می‌کند، شکی وجود ندارد. شرکتی که به اولویت‌ها و ترجیحات افراد توجه می‌کند، شانس خیلی زیادی برای تبدیل مشتریان احتمالی به مصرف‌کننده دارد. به عنوان مثال یک شرکت چمن‌زنی تراکت‌هایی را با هدف یافتن مشتری‌های جدید در منطقه‌ای به‌نام مترو پخش می‌کند، اما پاسخ کمی دریافت می‌کند و کمتر از ۵ درصد آنها مشتری‌های جدید می‌شوند. با توجه به اینکه بازاریابی داده محور ممکن است این نتایج را بهبود ببخشد، این شرکت به تحقیق و مطالعه می‌پردازد و منطقه‌ای را کشف می‌کند که درآمد صاحب خانه‌ها در آنجا حدود 10 تا 30 درصد کمتر از درآمد متوسط ​​کل منطقه‌ی مترو است.

یک گروه دیگر از تراکت‌ها را به این منطقه‌ که به خدمات با قیمت پایین تاکید دارند، می‌فرستد و شش برابر مشتریان جدید جذب می‌کند. این شرکت از بازاریابی داده محور استفاده کرده است. با درک بازاریابی مبتنی بر داده، کسب‌وکارها می‌توانند استراتژی‌های فروش و بازاریابی خود را برای مشتری‌های واقعی تنظیم کنند، به گونه‌ای که خدمات دقیقا مطابق با خواسته‌های مشتری‌ها باشد. بازاریابی داده محور بینشی مشخص در مورد اینکه فعالیت‌های بازاریابی شما چقدر خوب عمل می‌کند، ارائه می‌دهد. امروزه بازاریاب‌ها برای همه چیز از ارائه به مشتری گرفته تا گزارش برای رهبری شرکت به داده نیاز دارند. در اینجا چند دلیل بیان شده تا بدانید چرا بازاریابی مبتنی بر داده مهم است:

بازاریابی داده محور به شما کمک می‌کند به افراد مناسب برسید

به عنوان یک بازاریاب، شما می‌خواهید آن دسته از مشتریانی را بیابید که نه تنها از شما خرید می‌کنند، بلکه مشتریانی وفادار، دائمی و سفیران برند برای دوستان و خانواده خود خواهند بود. تعداد زیادی از بازاریاب‌ها وجود دارند که برای بدست آوردن اطلاعات در مورد هر شخصی، از وب‌سایت یا فروشگاه‌های که آنها بازدید می‌کنند، استفاده میکنند. ابزارهای تجزیه و تحلیل بازاریابی آنلاین می‌توانند اطلاعات جمعیت شناختی ارزشمندی در مورد عادات آنلاین کاربران و تعامل با وب‌سایت به شما ارائه دهند. بنابراین، داده‌ها می‌توانند به شما کمک کنند، مشتری ایده‌آل را پیدا کنید.

بازاریابی داده محور، آینده بازاریابی است

بازاریابی مبتنی بر داده به یک شرکت کمک می‌کند از طریق حجم وسیعی از اطلاعاتی که بازاریاب‌ها می‌توانند در مورد مشتریان احتمالی به دست آورند، بازدهی سرمایه و فروش خود را افزایش دهد. امروزه شرکت‌های زیادی وجود دارند که ترجیح می‌دهند تیم‌های بازاریابی آن‌ها بر اساس داده‌ها هدایت شوند و این روند در آینده نیز ادامه خواهد داشت. این به نوبه خود میزان فروش و بازگشت سرمایه‌‌های بازاریابی آنها را افزایش می‌دهد.

در سال‌های آینده، تمام بازاریابی‌ها مبتنی بر داده خواهد بود. شرکت‌هایی که می‌توانند از اطلاعاتی که در مورد مشتریان خود جمع‌آوری می‌کنند، استفاده کنند، نسبت به رقبا برتری خواهند داشت. مهمتر از آن، وفاداری به نام تجاری، که بازاریابی مبتنی بر داده تشویق می‌کند، سود خوبی در آینده به همراه خواهد داشت؛ حداقل تا زمانی که فناوری تحول‌آفرین دیگری از راه برسد.

بازاریابی مبتنی بر داده به شما کمک می‌کند تا بدانید چه چیزی کارآمدتر است

بازاریابی داده محور می‌تواند ارزیابی دقیق و بی‌طرفانه‌ای از عملکرد تاکتیک‌ها، استراتژی‌ها و کمپین‌های بازاریابی شما ارائه دهد. وقتی می‌دانید چه حوزه‌هایی از بازاریابی خود را موفق بوده‌اید و چه حوزه‌هایی نیاز به بهبود دارند، می‌توانید در زمان و هزینه خود صرفه‌جویی کنید و شما منابع را برای تاکتیک‌های بازاریابی که نتایج ضعیفی به همراه دارند، هدر نخواهید داد. همچنین می‌دانید چه حوزه‌هایی از بازاریابی شما، دارای نرخ تبدیل مشتری احتمالی به مصرف‌کننده بالایی هستند؛ که به شما امکان می‌دهد از منابع خود بهتر استفاده کنید.

بازاریابی داده محور به شما می‌گوید که مشتریان شما کجا هستند

تا به‌ حال به این فکر کرده‌اید که مردم چگونه از وب‌سایت یا فروشگاه شرکت شما مطلع می‌شوند؟ داده‌های بازاریابی می‌تواند به شما کمک کند به این سؤالات در مورد مشتریان خود پاسخ دهید. با اتوماسیون بازاریابی و ابزارهای تجزیه و تحلیل، می‌توانید یاد بگیرید که افراد از کدام وب‌سایت به وب‌سایت شما آمده‌اند. در مورد رسانه‌های اجتماعی نیز به این صورت است. دانستن پلت‌فرم‌های وب‌سایت‌ها و رسانه‌های اجتماعی که هر مشتری به آن مراجعه می‌کند و همچنین روزها و زمان‌هایی که کاربر به احتمال زیاد در آنها حضور دارد، می‌تواند به کمپین‌های بازاریابی و تبلیغاتی شما کمک کند.

بازاریابی داده محور می‌تواند ارزش تیم شما را به اشتراک بگذارد

آیا می‌خواهید میزان بازگشت سرمایه‌ای را که تیم شما در سال گذشته ایجاد کرده است نشان دهید تا مدیر عامل بودجه بازاریابی شما را افزایش دهد؟ داده‌ها نه تنها نمودارهای زیبا و منظمی را ایجاد می‌کنند بلکه این اطلاعات ارزشمند را به روشی واضح، مختصر و قدرتمند منتقل می‌کنند.

چگونه از داده‌ها در بازاریابی داده محور استفاده می‌شود؟

بازاریاب‌های باهوشی که از بازاریابی داده محور استفاده می‌کنند، راه‌های زیادی برای استفاده از داده‌هایی که زمینه‌ساز تلاش‌های بازاریابی آنها است، یافته‌اند. به عنوان مثال، اگر شما کمپین‌های بازاریابی را در کانال‌های مختلف اجرا می‌کنید، می‌توان از داده‌ها برای تشخیص اینکه کدام کانال در کدام مرحله بهترین عملکرد را دارد، استفاده کرد. کانال آب و هوایی با تجزیه و تحلیل موقعیت جغرافیایی 3 میلیون بازدید کننده وب‌سایت، فضای تبلیغاتی را به شرکت‌ها می‌فروشد. شرکت‌ها می‌توانند فضای تبلیغاتی را برای مخاطبان هدف خریداری کنند. به عنوان مثال، شرکت‌های شامپوسازی که شامپوهای ضد وزی مو را می‌فروشند، می‌توانند مستقیماً مشتریان احتمالی را در آب و هوای مرطوب مورد هدف قرار دهند.

یا مثلا والمارت می‌خواست بداند که مصرف‌‌کنندگان هنگام جستجو در وب‌سایت والمارت، در حال تلاش برای پیدا کردن چه نتیجه‌ای هستند. موارد جستجو شده، داده‌هایی بودند که والمارت می‌توانست در بازاریابی داده محور از آن استفاده کند، بنابراین این شرکت با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، این داده‌ها را برای ارائه محصولاتی که به احتمال زیاد به دنبال آن هستند، تجزیه و تحلیل کرد و منجر به افزایش 10 تا 15 درصدی نرخ جذب مشتری هدف شد. به عنوان مثال سوم نتفلیکس را در نظر بگیرید؛ نتفلیکس و رقبای آن، و همچنین شرکت‌هایی مانند Spotify، فیلم‌ها و موسیقی‌ها را بر اساس ترجیحات مشتریان گذشته تجزیه و تحلیل کرده و پیشنهاد می‌کنند.

چگونه یک استراتژی بازاریابی داده محور ایجاد کنیم

کارشناسان بازاریابی تا حدودی در مورد مراحل مورد نیاز برای اجرای یک استراتژی بازاریابی داده محور موفق با هم توافق دارند. بدون بازاریابی مبتنی بر داده، تیم شما به اندازه‌ای که می‌تواند کارآمد نخواهد بود. می‌توان گفت تمام مواردی که در ادامه بیان کرده‌ایم، مراحلی هستند که تقریبا همه‌ی رهبران و تحلیلگران بازاریابی آن را مهم می‌دانند.

از داده‌ها برای شناسایی اهداف استفاده کنید

شما نمی‌توانید یک کمپین بازاریابی عالی بدون هدف داشته باشید. داده‌های کمپین‌های قبلی می‌تواند اندازه‌گیری‌های پایه را برای کمپین جدید ارائه دهد. هدف شما شکست دادن رکوردهای سال گذشته است. داده‌ها می‌توانند زمینه‌هایی را که در آن‌ها برتر بوده‌اید و حوزه‌هایی که نیاز به بهبود دارند را در اختیار شما قرار دهند. علاوه بر این، داده‌ها می‌توانند میزان اثربخشی کمپین بازاریابی شما را با تمام پیشرفت‌های انجام شده نشان دهند.

به عنوان مثال یک رستوران زنجیره‌ای را در نظر بگیرید، که می‌خواهد مقدار بیشتری از یک استیک ویژه خود را بفروشد. با نگاهی به اعداد کمپین سال گذشته، مدیر بازاریابی می‌تواند متوجه شود که مشتریانی که بیشتر به استیک ویژه علاقه دارند، مردان میانسال و قفقازی هستند که در یک جلسه کاری یا در یک شام عاشقانه استیک سفارش می‌دهند. عصرهای پنجشنبه تا یکشنبه محبوب‌ترین زمان‌هایی است که در آن استیک سفارش داده می‌شود. این رستوران می‌تواند بر اساس این اعداد به اهدافی برای کمپین امسال دست یابد. برای رسیدن به اهداف سال گذشته، رستوران استیک ویژه ناهار و شب‌های هفته را گسترش داد.

از داده‌ها برای تصمیم‌گیری در مورد بودجه استفاده کنید

به احتمال زیاد سازمان شما برای هر بخشی بودجه خاصی در نظر دارد. تیم بازاریابی، برای کاهش آن بودجه تلاش می‌کند. بازاریابی داده محور به مدیر عامل، مدیر مالی و ذینفعان، شواهد مشخصی از بازگشت سرمایه و ارزش فعالیت‌های بازاریابی شما ارائه می‌دهد. زمانی که بتوانید داده‌هایی را ارائه دهید که نشان می‌دهد شما سودآوری شرکت را افزایش می‌دهید و در عین حال هزینه کمتری برای به دست آوردن آن صرف می‌کنید، شانس شما بیشتر می‌شود. داده‌ها می‌توانند مواردی مانند هزینه‌ی جذب هر مشتری، نرخ باز کردن ایمیل، نرخ کلیک، بازدید از صفحات وب‌سایت، تعداد خرید و موارد دیگر را به مدیریت نشان دهند.

برای تطبیق تلاش‌های بازاریابی از داده‌ها استفاده کنید

همانطور که قبلاً ذکر شد، بازاریابی داده محور می‌تواند اطلاعات زیادی در مورد مشتریان احتمالی شما قبل، در طول و بعد از خرید محصول، به شما بگوید. در اینجا چند راه وجود دارد که شرکت‌ها از داده‌ها در بازاریابی خود برای تولید تاکتیک‌های بازاریابی که متناسب با هر یک از مخاطبانشان است، استفاده کرده‌اند:

کمپین‌های ایمیل شخصی

یکی از موثرترین روش‌های بازاریابی، ایمیل مارکتینگ است. اگر ایمیلی توجه گیرنده را جلب نکند، غیرشخصی به نظر برسد یا نامربوط باشد، مستقیماً بدون اینکه باز شود به سطل زباله می‌رود. سازمان‌ها، به‌ویژه سازمان‌های غیر دولتی از ایمیل‌های شخصی و احساسی برای جلب نظر مردم استفاده می‌کنند. داده‌های مربوط به مشتریانتان به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که آنها به چه مسائلی اهمیت می‌دهند و به چه نکاتی توجه دارند. داده‌ها می‌توانند ایمیل مارکتینگ شما را راهنمایی کنند و منجر به ایمیل‌هایی شوند که با پیام مناسب در زمان مناسب به دست گیرنده می‌رسند. با بررسی داده‌ها، ایمیل‌های شما شانس بیشتری برای برجسته شدن خواهند داشت.

هدف‌گیری مجدد

داده‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا مشتریانی را که قبلا از شما خرید کرده‌اند، دوباره هدف‌گیری کنید. از طریق داده‌ها، می‌توانید آگهی‌هایی را به مشتریان قبلی نشان دهید که مرتبط با خرید آنها هستند و دوست دارند. بسیاری از فروشگاه‌های آنلاین بزرگ در استفاده از داده‌ها برای هدف‌گیری مجدد مهارت دارند. نگاهی به سایت فروشگاهی دیجی‌کالا بیندازید. پس از خرید، سایر محصولات مرتبط با محصولی که خریداری کرده‌اید، در زیر به‌ عنوان «اقلام پیشنهادی که دیگران خریداری کرده‌اند» ظاهر می‌شوند.

لندینگ پیج

بسیاری از شرکت‌ها از لندینگ پیج‌ها یا همان صفحات فرود خاص و هدفمند برای جمع‌آوری داده‌های بازاریابی بیشتر استفاده کرده‌اند. به عنوان مثال، یک سالن زیبایی در محله، یک صفحه فرود ایجاد می‌کند که شامل یک پیشنهاد ویژه است، مانند 50٪ تخفیف برای مانیکور. صاحب سالن زیبایی، مشتریان خود را می‌شناسد و از داده‌ها برای ارسال یک ایمیل فریبنده، همانند تبلیغات فیسبوک یا محتوای وب‌سایت‌ها استفاده می‌کند. هنگامی که کاربر اطلاعات خود را پر کرد، ممکن است به صفحه فرود منتقل شود تا پیشنهاد خود را پس بگیرد، اما اطلاعات او ثبت شده است و می‌توان از آن به عنوان داده استفاده کرد.

بازاریابی داده محور برای موفقیت هر کمپین بازاریابی بسیار مهم است. در هر مرحله از خرید، شما را در مورد مشتریان خود مطلع می‌کند و اطلاعات مناسب را در زمان مناسب در اختیار آنها قرار می‌دهد و به آنها کمک می‌کند تا از مشتریان احتمالی به مشتری هدف تبدیل شوند. بازاریابی داده محور می‌تواند به شما کمک کند تا روابط ارزشمندتری با مشتریان خود ایجاد کنید و بهتر با سلیقه در حال تغییر آنها سازگار شوید و به شرکت شما کمک می‌کند تا در یک بازار در حال تغییر، بتواند بهتر رقابت کنید. بازاریابی داده محور را می‌توان در کمپین‌های بزرگ و کوچک استفاده کرد و شما به راحتی می‌توانید از داده‌ها برای پیدا کردن مشتری‌های واقعی استفاده کنید. تا به حال در چه زمینه‌ای از بازاریابی داده محور برای دست یافتن به مشتری‌های هدف استفاده کرده‌اید؟

این مقاله را دوست داشتید؟

مقالاتی که «نباید» از دست بدهید!

دیدگاه‌ها و پرسش‌و‌پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *