Search
Close this search box.

ایمیل مارکتینگ چیست و چرا باید از آن برای بازاریابی استفاده کنید؟

ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ به استفاده از ایمیل برای ارتباط با مخاطبان، تبلیغات، و ارسال محتوا جهت جلب مشتریان و افزایش فروش محصول یا خدمات اشاره دارد.

فهرست مطالب

ایمیل مارکتینگ از جمله روش‌هایی است که در دنیای بازاریابی دیجیتال هنوز هم از محبوبیت خاصی برخوردار است. از زمان ارسال اولین پیام ایمیلی تبلیغاتی سالیان درازی می‌گذرد اما به دلیل کاربرد زیاد ایمیل و سرویس‌های ایمیلی، امروزه شاهد قابلیت‌های عالی آن به منظور تبلیغات آنلاین هستیم. در صورتی که بخواهید به سرعت و با هزینه پایین به مخاطبان خود دسترسی داشته باشید، روش بازاریابی ایمیلی یکی از بهترین‌ها به شمار می‌رود اما باید نکات مهمی را نیز در مورد آن در نظر داشته باشید. در واقع، شروع به کار در این حوزه باید با یک استراتژی ایمیل مارکتینگ خوب و جامع دنبال شود تا نتایج مثبتی را به دست آورید.

تاریخچه ایمیل مارکتینگ چیست؟

ارسال پیام‌های الکترونیکی از طریق فضای آنلاین تاریخچه دور و درازی دارد و اولین ارسال پیام ایمیلی در سال ۱۹۷۱ و توسط فردی به نام ری تامینسون انجام شد. پس از آن، سال بعد اولین سیستم مدیریتی توسعه داده شد و در سال ۱۹۷۸ بود که یک مدیر تبلیغاتی به نام گری تیورک کمپینی را اجرا کرد که منجر به درآمدزایی ۱۳ میلیون دلاری شد.

ایمیل مارکتینگ

بر اساس یک تحقیق انجام شده، تا سال ۲۰۱۸ تعداد کاربران سرویس‌های Email در کل جهان به ۳.۸ میلیارد نفر می‌رسید. برآورد می‌شود این تعداد تا ۲۰۲۲ به ۴.۲ میلیارد عدد رسیده و رکورد جدیدی به ثبت برسد. به دلیل همین کاربرد بالای سرویس‌های پیام رسان آنلاین، فرصت مناسبی برای تبلیغات آنلاین وجود دارد اما در این مورد، نکات بسیار مهمی وجود دارد که در صورت رعایت نکردن آن‌ها، نتایج معکوس خواهد شد.

مفهوم ایمیل مارکتینگ چیست؟

به بیان ساده ایمیل به معنی پیام الکترونیکی و آنلاین و مارکتینگ به معنی بازاریابی است. بنابراین، می‌توان ایمیل مارکتینگ را بازاریابی آنلاین دانست که بخش مهمی از دیجیتال مارکتینگ در دنیای ما است. مطمئنا شما تا کنون از سرویس‌های مختلف برای ارسال پیام‌های آنلاین استفاده کرده‌اید که هدف آن می‌تواند متفاوت باشد. در این بین، اگر پیام شما برای فروش یک کالا، تبلیغ بیشتر آن، ارائه کدهای تخفیف یا هر نوع اهداف تبلیغاتی باشد، شما در حال بازاریابی ایمیلی هستید.

در بازاریابی دیجیتال مدرن، این روش به عنوان یکی از اصلی‌ترین قابلیت‌ها در برندسازی، معرفی محصولات یا خدمات تلقی می‌شود که مطمئنا باید از نظر طراحی و محتوا جذاب و ترغیب کننده باشد. در حقیقت، امروزه ارسال پیام‌های ایمیلی با محتوای غیر جذاب و غیر گرافیکی نتایج مناسبی را به دنبال نخواهد داشت. بنابراین شما باید در استراتژی ایمیل مارکتینگ خود به این نکته توجه داشته باشید که مخاطب شما به کدام محتوا علاقه دارد و این محتوا باید با جذابیت ارائه شود.

آیا هنوز هم ایمیل مارکتینگ طرفدار دارد؟

ایمیل فناوری جدیدی نیست و این قابلیت همواره در دنیای دیجیتال کاربرد داشته است. با این حال، استفاده از آن در دیجیتال مارکتینگ چیزی است که امروزه در برندسازی و محبوبیت بخشیدن به یک برند کاربرد بالایی پیدا کرده است. این روش اکنون طرفداران زیادی بین متخصصان بازاریابی دیجیتال دارد چرا که در صورت اتخاذ یک استراتژی ایمیل مارکتینگ جامع و کامل می‌توان نتایج بسیار عالی از آن گرفت. 

ایمیل مارکتینگ

با مراجعه به این وب‌سایت، می‌توانید آمار جهانی کاربران سرویس‌های ایمیلی و سرعت رشد آن را مشاهده کنید که تعداد کاربران آن با سرعت بالایی در حال رشد است.

اکثریت متخصصان بازاریابی دیجیتال بر این عقیده هستند که بازاریابی محتوایی از طریق ایمیل در نرخ تثبیت مشتری تاثیر بالایی دارد و می‌تواند مشتریان را در کنار برند حفظ کند. همچنین، در کشورهای پیشرفته و کشورهایی که کاربران اینترنتی زیادی دارند، بیش از نیمی از کاربران این سرویس‌ها روزانه حداقل یکبار ایمیل خود را بررسی می‌کنند. این موضوع نشان دهنده قابلیت بالای سرویس‌های Email برای تبلیغات آنلاین است.

مزایای بازاریابی ایمیلی چیست؟

در صورتی که کاربر سرویس یا خریدار محصول رضایت به دریافت ایمیل از طرف شما داشته باشد، این روش برای رشد برند و تجارت شما یکی از آسان‌ترین روش‌ها است. شما می‌توانید با طراحی جذاب و ساختار مناسب محتوایی، یک کمپین ایمیل مارکتینگ خوب و بهینه اجرا کنید که نرخ بازگشت سرمایه بالایی نیز خواهد داشت. با این حال، اشتباه بزرگ استفاده از ایمیل‌های خریداری شده است که به احتمال زیاد کاربران آن علاقه‌ای به دریافت ایمیل‌های تبلیغاتی نخواهند داشت.

با کسب اجازه از کاربر به روش‌های مناسب می‌توانید مزایای زیر را از اجرای بازاریابی ایمیلی دریافت کنید:

 • افزایش نرخ تبدیل و فروش محصول
 • افزایش آگاهی برند و محبوبیت آن
 • رشد نرخ تثبیت مشتری
 • تولید ترافیک بیشتر برای وب سایت
 • بهینه سازی حداکثری پیام‌های تبلیغاتی
 • دسترسی به روشی تبلیغاتی با هزینه پایین
 • آسان بودن دسترسی و اجرای کمپین تبلیغاتی
 • امکان مدیریت بودجه‌های تبلیغ ایمیلی
 • امکان اشتراک آسان محتوا

معایب بازاریابی ایمیلی چیست؟

با تمامی مزایای بازاریابی ایمیلی معایبی نیز برای آن وجود دارد. شما می‌توانید با توجه داشتن به بعضی از نکات این معایب را تا حدود زیادی کاهش دهید که به صورت زیر هستند:

 • امکان اسپم شدن پیام‌ها
 • امکان تحویل نشدن ایمیل‌ها در شرایط خاص
 • مشکلات طراحی و محتوایی
 • مشکلات محدودیت حجم

برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی می‌توانید از خدمات سرویس‌های معتبر ایمیل مارکتینگ استفاده کنید که احتمال اسپم شدن پیام‌ها در آن حداقل است. در کنار این موضوع، در شرایط خاصی امکان تحویل نشدن پیام‌ها وجود دارد که می‌توانید با مانیتور کردن نتایج کمپین‌ها این موارد را رفع کنید.

بازاریابی ایمیلی

در صورتی که پیام شما از جذابیت مناسب و محتوای خوبی برخوردار نباشد، نمی‌توان روی تاثیر آن حساب باز کرد. بنابراین، در طراحی ظاهری و محتوایی باید هدف خود، مخاطبان و ارزش آفرین بودن پیام را در نظر داشته باشید.

دلیل محبوبیت ایمیل مارکتینگ چیست؟

بسیاری از دلایل وجود دارند که منجر به محبوبیت ایمیل مارکتینگ بین فعالان بازاریابی دیجیتال شده است. همچنین، برندها نیز علاقه زیادی به استفاده از این سرویس‌ها دارند چرا که در صورت اجرای کمپین بازاریابی ایمیلی حرفه‌ای، می‌توان نرخ بازگشت سرمایه مناسبی را مشاهده کرد. یکی از اصلی‌ترین دلایل، هزینه پایین و امکان مدیریت این هزینه است. شما بر اساس اهداف خود و تعداد ارسال‌ها می‌توانید بودجه تبلیغات را مدیریت کنید که خوشبختانه در سرویس‌های مختلف ارائه دهنده خدمات نیز پلن‌های مختلف و متنوعی فراهم شده است.

این قابلیت یکی از سریع‌ترین روش‌های ارتباطی با مخاطبان و مشتریان است و شما می‌توانید در کمترین زمان ممکن، محصول خود یا خدمات را به مخاطبان معرفی کنید. همچنین، شخصی سازی‌های متنوعی در آن وجود دارد و امکان ارسال پیام‌ها به مخاطبان خاص به صورت شخصی سازی شده فراهم است.

ایمیل مارکتینگ

دیگر مزیت بازاریابی ایمیلی امکان استفاده از ابزارهای مانیتورینگ و گزارش‌گیری دقیق است که با جزئیات کامل می‌تواند نتایج کمپین تبلیغاتی را ارائه دهد. این گزارش‌گیری می‌تواند در آینده روی بهینه سازی و افزایش بهره وری کمپین‌ها تاثیر عالی داشته باشد.

همچنین، شما می‌توانید اجرای کمپین‌های آنلاین را به صورت زمان‌بندی شده تعیین کنید تا پیام‌ها در زمان مشخص و با تعداد تعیین شده به مخاطبان هدف ارسال شود. بیشترین تاثیر زمانی خواهد بود که مخاطبان خود را بشناسید و بر اساس نیاز آن‌ها پیام‌هایی جذاب آماده کرده و در زمان مناسب ارسال کنید.

نمونه‌هایی از ایمیل مارکتینگ

از نظر نوع کمپین‌های ایمیل مارکتینگ، می‌توان دو مورد مهم را بیان کرد که کاربرد بالایی در دنیای تبلیغات دیجیتال دارند.

Promotional Emails

این نوع پیام‌ها برای معرفی یک محصول جدید یا ارائه پیشنهاد شگفت انگیز ارسال می‌شوند و معمولا هدف آن کمک به فروش بیشتر است. در این پیام‌ها می‌توان مخاطب را به صفحه اینترنتی مورد نظر هدایت کرده و پیشنهاد خرید مناسبی به وی ارائه داد.

Informational Emails

این نوع پیام‌های تبلیغاتی نیز قابلیت افزایش فروش را دارند اما هدف اصلی آن افزایش اطلاعات مخاطب است. با این حال، می‌توان در این مسیر به فروش بیشتر و آگاهی بیشتر برند نیز کمک کرد.

چگونه یک سرویس بازاریابی ایمیلی را شروع کنیم؟

برای شروع بازاریابی ایمیلی بهتر است ابتدا سرویس دهنده ارسال پیام‌ها را انتخاب کنید. برای این کار، نکته مهم استفاده از خدمات سرویسی است که اعتبار بالایی دارد و گزینه‌های متعددی در آن ارائه شده است. سرویس‌های ایمیل مارکتینگ دارای قابلیت‌هایی مانند مانیتورینگ نتایج و گزارش‌گیری هستند که می‌توانید از طریق آن میزان جذب مخاطب و تاثیر آن را مشاهده کنید. همچنین، امکان انتخاب پلن مورد نظر بر اساس شرایط و نیاز شما وجود دارد و در هر پلن ارائه شده خدمات معینی فراهم شده است.

در نرم افزار ارائه شده، باید فهرستی از ایمیل مخاطبان را وارد کنید که از قبل توسط شما آماده شده است. برای به دست آوردن این فهرست بهتر است مخاطبانی را در نظر داشته باشید که علاقه به دریافت ایمیل‌های تبلیغاتی دارند که در غیر این صورت ممکن است تاثیر منفی را مشاهده کنید. 

در مرحله آخر باید یک محتوای مناسب با ظاهر جذاب طراحی شود که می‌توان این کار را از طریق امکانات خود ارائه دهنده نرم افزار انجام داد. طراحی بصری، محتوایی و جامع بودن از جمله نکاتی است که باید به آن‌ها توجه شود تا نتیجه مطلوب از صرف هزینه به دست آید.

آیا واقعا طراحی ظاهری و محتوا در بازاریابی ایمیلی مهم است؟

طراحی ظاهری در اجرای کمپین ایمیل مارکتینگ از اصلی‌ترین و مهم‌‌ترین نکات است که منجر به جلب نظر مخاطب خواهد شد. برای طراحی ظاهری و محتوایی قابلیت‌های بسیاری در نرم افزارهای بازاریابی ایمیلی ارائه شده است و شما می‌توانید با استفاده از نمونه‌ کارهای آماده نیز، یک طراحی مناسب را پیاده کنید.

بازاریابی ایمیل

برای بازاریابی ایمیلی شما تنها چند ثانیه زمان در اختیار دارید تا تاثیر خوبی روی مخاطب داشته باشید. بنابراین بهتر است مهم‌ترین اولویت خود را روی محتوا و طراحی آن قرار دهید. 

همچنین، قبل از اجرای کمپین اصلی می‌توان از طریق نسخه نمایشی، کمپین مورد نظر را به صورت تست اجرا کرده و بهینه بودن آن را بررسی کرد. این قابلیت در اکثر نرم افزارها ارائه شده است و در آن می‌توان بهینه سازی محتوا را تا حدود مناسبی انجام داد.

نکات بسیار مهم در مورد شروع ایمیل مارکتینگ چیست؟

برای اجرای یک کمپین بازاریابی ایمیلی بهتر است با شناخت مخاطبان و کسب اجازه از آن‌ها اهداف خود را دنبال کنید. از جمله اصلی‌ترین موارد طراحی ظاهری و محتوایی به صورتی است که در کمترین زمان ممکن مخاطب پیام مورد نظر را دریافت کرده و با آن ارتباط برقرار کند.

در صورتی که از سرویس‌های نامعتبر استفاده کنید، امکان اسپم شدن پیام‌ها و تحویل نشدن آن وجود دارد. همچنین، برای جلوگیری از اسپم شدن، محتوای پیام‌ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

پیام‌هایی که با هدف ارائه اطلاعات محصول ارسال می‌شوند، از بهترین انواع ایمیل‌های تبلیغاتی هستند که می‌توان در آن اهداف تبلیغاتی را نیز دنبال کرد. در واقع، شما در این گونه پیام‌ها تلاش می‌کنید تا محصول خود را معرفی کنید و در کنار آن به اطلاعات مخاطب نیز اضافه کنید.

ایمیل مارکتینگ از جمله اساسی‌ترین روش‌های برندسازی و تبلیغاتی در دنیای آنلاین است که قابلیت‌های عالی را برای شما فراهم خواهد کرد. شما در این روش می‌توانید از طراحی‌های مورد علاقه خود و بر اساس نوع مخاطبان استفاده کنید و محصولات و خدمات خود را به آن‌ها معرفی کنید. برای رسیدن به بهترین نتیجه بهتر است مخاطب و هدف خود را در نظر داشته باشید و پیشنهادهای شگفت انگیزی را به مخاطب در کمپین‌ها ارائه دهید. در مورد این روش تبلیغاتی آنلاین، اگر نظری دارید آن را در ادامه مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

نویسنده

این مقاله را دوست داشتید؟

مقالاتی که «نباید» از دست بدهید!

دیدگاه‌ها و پرسش‌و‌پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *