Search
Close this search box.

آموزش تصویری قطعات داخل کیس کامپیوتر و کاربرد آن‌ها

فهرست مطالب

همانطور که میدانید یک کامیپوتر از دو بعد سخت افزار و نرم افزار تشکیل شده، این دو بخش در کنار یکدیگر به کامپیوتر جان می‌بخشند، در این پست قصد داریم تا کمی بیشتر با قطعات داخل کیس آشنا شویم، این قطعات به تنهایی کاربرد خاصی ندارند ولی با کنار هم قرار گرفتن، یک کامپیوتر را تشکیل میدهند!

میتوان CPU و RAM را به عنوان مهم‌ترین بخش‌های پردازش در یک کامپیوتر در نظر گرفت، این دو بخش باهم وظیفه‌ی اصلی پردازش را ایفا می‌کنند، البته ناگفته نماند که در کامپیوتر‌های امروزی سایر اجزا نیز نقشی حیاتی دارند، به عنوان مثال در یک کامپیوتر گیمینگ (مخصوص بازی) کارت گرافیک (GPU) جزو یکی از قطعات کلیدی به حساب می‌آید که وجود آن لازم و ضروری است.

در این پست می‌خواهیم با هم به دنیای داخل کیس سفر کنیم! مطمئنا برایتان جالب خواهد بود که بدانید این وسیله جادویی چگونه کار می‌کند، پس با همیار آی تی همراه باشید تا با هم به بررسی قطعات سخت افزاری سیستم پرداخته و کمی بیشتر با آنها و نحوه کارشان آشنا شویم.

Computer-Hardware

ما در این مقاله قصد نداریم نحوه اسمبل کردن قطعات را آموزش دهیم و تنها به معرفی برخی از قطعات سخت‌افزاری داخل کیس میپردازیم.

لطفا قبل از هر اقدامی به نکات زیر توجه نمایید:

 • به هیچ وجه کیس کامپیوترتان را هنگامی که دستگاه به برق متصل است باز نکنید.
 • در صورتی که قصد دارید برای بار اول کیس را باز کنید و با قطعات داخل آن آشنا شوید بهتر است از یک فرد با تجربه کمک بگیرید.
 • اگر قصد دارید قطعات سخت افزاری داخل کیس را از نزدیک مشاهده کنید سعی کنید قطعات را از لبه آن ها به دست بگیرید، این قطعات بسیار حساس هستند و الکتریسیته ساکن دست میتوانید به آن ها آسیب برساند.
 • در صورت باز کردن قطعات بهتر است آن ها را بروی یک سطح چوبی قرار دهید، قرارگیری این قطعات بر روی فرش یا فلز میتواند به آن ها آسیب برساند.
 • به هیچ وجه سعی نکنید قطعات را با فشار از جای خود خارج کنید.
بورد اصلی ( MainBoard )، این قطقه در داخل کیس قرار میگیرد و سایر قطعات بر روی آن سوار میشوند، به همین دلیل به آن بورد اصلی یا بورد مادر نیز گفته میشود .
برد اصلی (Main Board)، این قطعه در داخل کیس قرار میگیرد و سایر قطعات بر روی آن سوار میشوند، به همین دلیل به آن برد اصلی یا برد مادر نیز گفته میشود .
CPU یا واحد پردازنده مرکزی، میتوان این قسمت را مغز متفکر رایانه نامید، این قطعه بر روی بورد اصلی جای میگیرد .
CPU یا واحد پردازنده مرکزی، میتوان این قسمت را مغز متفکر رایانه نامید، این قطعه بر روی برد اصلی جای میگیرد .
فن و Heat Sink سی پی یو، این بخش بر روی CPU قرار میگیرد و وظیفه آن خنک کردن و کاهش گرمای سی پی یو در حین کار است .
فن و Heat Sink سی پی یو، این بخش بر روی CPU قرار میگیرد و وظیفه آن خنک کردن و کاهش گرمای سی پی یو در حین کار است .
RAM یا Random Access Memory که به آن حافظه با دسترسی تصادفی نیز گفته میشود، اطلاعات به صورت موقت و با دسترسی غیر ترتیبی در این واحد ذخیره میشوند، اطلاعات این حافظه با قطع جریان برق از بین میروند، این قطعه نیز بر روی مادر بورد قرار میگیرد .
RAM یا Random Access Memory که به آن حافظه با دسترسی تصادفی نیز گفته میشود، اطلاعات به صورت موقت و با دسترسی غیر ترتیبی در این واحد ذخیره میشوند، اطلاعات این حافظه با قطع جریان برق از بین میروند، این قطعه نیز بر روی مادر برد قرار میگیرد، همانطور که گفتیم حافظه‌ی RAM به همراه CPU اصلی‌ترین نقش در پردازش داده‌ها را بر عهده دارند.
ROM یا Read Only Memory که از آن با عنوان حافظه فقط خواندنی نیز یاد میکنند، این نوع حافظه فقط قابل خواندن بوده و قایل نوشتن نمیباشد و اطلاعات آن دائمی هستند .
ROM یا Read Only Memory که از آن با عنوان حافظه فقط خواندنی نیز یاد میکنند، این نوع حافظه فقط قابل خواندن بوده و قابل نوشتن نمیباشد و اطلاعات آن دائمی هستند .
کارت گرافیک، وظیفه پردازش تصویر را بر عهده دارد، این قسمت نقش مهمی در پردازش و اجرای بازی های کامپیوتر دارد :)
کارت گرافیک، وظیفه پردازش تصویر را بر عهده دارد، این قسمت نقش مهمی در پردازش و اجرای بازی های کامپیوتری دارد .
کارت صدا، اصوات ورودی و خروجی توسط این کارت پردازش میشوند، این کارت نیز بر روی بورد اصلی جای میگیرد .
کارت صدا، اصوات ورودی و خروجی توسط این کارت پردازش میشوند، این کارت نیز بر روی برد اصلی جای میگیرد .
کارت شبکه، از این کارت برای اتصال به شکه (اینترنت یا اینترانت ) استفاده میشود، این قطعه نیز بر روی بورد مادر قرار میگیرد .
کارت شبکه، از این کارت برای اتصال به شبکه استفاده میشود، این قطعه نیز بر روی برد مادر قرار میگیرد .
کارت فکس - مودم، از این کارت برای اتصال به اینترنت و ارسال و دریافت فکس استفاده میشود .
کارت فکس – مودم، از این کارت برای اتصال به اینترنت و ارسال و دریافت فکس استفاده میشود .
تصویر سمت راست ( HDD ) و تصویر سمت چپ ( SSD ) ، این قسمت حافظه کامپیوتر است، این حافظه ها قابل خواندن و نوشتن هستند و با قطع جریان برق نیز اطلاعات آن ها باقی میماند، این قطعه در داخل کیس قرار دارد و توسط کابل به بورد اصلی متصل میشود .
تصویر سمت راست ( HDD ) و تصویر سمت چپ ( SSD ) ، این قسمت حافظه کامپیوتر است (هارد)، این حافظه ها قابل خواندن و نوشتن هستند و با قطع جریان برق نیز اطلاعات آن ها باقی میماند، این قطعه در داخل کیس قرار دارد و توسط کابل به برد اصلی متصل میشود .
قطعات داخل کیس
این تصویر ساختار داخلی یک حافظه HDD را نشان می‌دهد، بازوی الکترونیکی و دیسک‌های حافظه در این تصویر مشخص هستند.
قطعات داخل کیس
این تصویر یک نمای کلی از داخل حافظه‌های SSD را نشان می‌دهد.
تمام قطعات سخت افزاری داخل این جعبه قرار میگیرند، این پوسته وظیفه محافظت از سایر قطعات را بر عهده دارد .
تمام قطعات سخت افزاری داخل این جعبه (Case) قرار می‌گیرند، این پوسته وظیفه محافظت از سایر قطعات را بر عهده دارد .
تصویر سمت راست کابل Sata و تصویر سمت چپ یک کابل IDE را نمایش میدهد، از این کابل ها برای اتصال هارد دیسک (حافظه) یا درایو سی دی و دی وی دی به ماد برد استفاده میشود .
تصویر سمت راست کابل Sata و تصویر سمت چپ یک کابل IDE را نمایش میدهد، از این کابل ها برای اتصال هارد دیسک (حافظه) یا درایو سی دی و دی وی دی به مادربرد استفاده میشود .
منبع تغذیه یا Power وظیفه تامین برق مورد نیاز سیستم را بر عهده دارد، این قطعه در داخل کیس قرار میگیرد .
منبع تغذیه یا Power وظیفه تامین برق مورد نیاز سیستم و تبدیل جریان متناوت AC به جریان مستقیم DC را بر عهده دارد، این قطعه در داخل کیس قرار میگیرد، البته در لپتاپ ها معمولا به صورت اکسترنال (خارجی) و سر راه سیم برق تعبیه میشود.
درایو CD و DVD ، این قطعه برای خواندن سی دی و دی وی دی استفاده میشود، در داخل کیس جای خوش کرده و توسط یک کابل به مادر برد متصل میشود .
درایو CD و DVD ، این قطعه برای خواندن و نوشتن روی سی دی و دی وی دی استفاده میشود، در داخل کیس قرار دارد و توسط یک کابل به مادر برد متصل میشود .

توجه: اینها تعدادی از اجزای سخت افزاری یک رایانه بودند، بسته به نوع و کاربرد کامپیوتر قطعات مختلف دیگری نیز میتوانند به این مجموعه اضافه شوند .

لطفا قبل از هر اقدامی به نکات زیر توجه نمایید:

 • به هیچ وجه کیس کامپیوترتان را هنگامی که دستگاه به برق متصل است باز نکنید.
 • در صورتی که قصد دارید برای بار اول کیس را باز کنید و با قطعات داخل آن آشنا شوید بهتر است از یک فرد با تجربه کمک بگیرید.
 • اگر قصد دارید قطعات سخت افزاری داخل کیس را از نزدیک مشاهده کنید سعی کنید قطعات را از لبه آن ها به دست بگیرید، این قطعات بسیار حساس هستند و الکتریسیته ساکن دست میتوانید به آن ها آسیب برساند.
 • در صورت باز کردن قطعات بهتر است آن ها را بروی یک سطح چوبی قرار دهید، قرارگیری این قطعات بر روی فرش یا فلز میتواند به آن ها آسیب برساند.
 • به هیچ وجه سعی نکنید قطعات را با فشار از جای خود خارج کنید.

در پایان شما باید مهارت های زیر را کسب کرده باشید :

 1. با ظاهر قطعات سخت افزاری آشنا شده باشید و آن ها را بشناسید.
 2. کاربرد قطعات و وظیفه هرکدام را بدانید.
 3. نام قطعات را بدانید!

این مقاله را دوست داشتید؟

مقالاتی که «نباید» از دست بدهید!

دیدگاه‌ها و پرسش‌و‌پاسخ

136 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید من میخوام یه سیستم برای کار کردن با نرم افزارهای افیس و طراحی و گرافیک تهیه کنم لطف می کنید راهنمایی کنید چه قطعاتی تهیه کنم بهتره ؟

 2. سلام وقت بخیر من میخواستم کامپیوتر بخرم برای کارهای اتوکد و میخواستم سیستم ببندم ممنون میشم بگید چی باید ببندم که کارای داشته باشه

  1. سیستم نسل 11 ببند پایین تر به درد اینجور کارا نمیخوره

 3. سلام ببخشید برای این قطعات چه مادربردی تا سقف ۳ تومت بگیرم؟
  Ram 16 ddr4 3200(2×8)
  Core i5-10400
  Rtx 3060ti ichill x3 RED LHR 8GB

 4. باسلام وقت بخیر چند وقتیه کامپیوترم هنگ میکرد چراغ چشمک زن کیس خاموش میشود ولی کیس خودش کار میکرد چند بار ریستارد کردن درست میشد ولی الان هرکاری کردم چراغ چشمک زنش خاموش شدو دیگه ویندوز بالا نیومد تا اینکه کیس باز کردم باطریش رو درآوردم جا انداختم درست شد دوباره خاموش کردم از برق کشیدم داخل کیس گردوخاک بود باجاروبرقی بااحتیاط یکمی گردوخاکشو تمیز کردم درب کیس رو بستم دیگه ویندوز بالا نمیاد و چراغ چشمک زن کیس هم روشنه دیگه چشمک نمیزنه فقط نماد اول سی پی یو هست نمایش داده میشه و دلت رو میزنم میره بایس تو تنظیمات بایس هم تو قسمت بوت فقط نوشته یس و نو هیچ اطلاتی از سی دی رم اینجور اطلاعات نیست ویندوز نصب کنم ممنون میشم راهنماییم کنید یعنی به مادر برد و سی پی یو آسیب رسوندم موقع تمیز کردن

 5. سلام من یه کیس تا ۵میلیون میخواستم میشه وسایل های داخلش رو بگین ممنون
  فقط تا ۵میلیون…

  1. حاجی یه موبایل بخر بنداز تو یه جعبه میشه کبس با ۵ میلیون و فقط با ۵ میلیون بعد به مانیتورت وصل کن 🤣😂

 6. سلام ممنون بابت آموزش خوبتون من چند روزیه جدیدا به یک مشکلی برخوردم ممنون میشم کمکم کنید.
  من چند روزه وقتی pc رو روشن میکنم نسبت به چند ساعت قبلش که داشتم استفاده میکردم خیلی کند تر شده و همه چی رو دیر بالا میاره خیلی دیر و باهاش اصلن نمیشه کار کرد.
  ۴ ترابایت حافظه داره که ۳ و نیم ترابایتش خالیه و رام ۸ فن هم درست کار میکنه میشه کمک کنید؟

 7. سلام ی نفر چندین بار مادر برد من رو قرض گرفته. چه کارایی میتونسته باهاش بکنه ؟بااستفاده ازاون میتونه ب اطلاعات من دسترسی پیداکنه یاچی؟

  1. سلام، اگه منظورتون از RAM همون رم اجرایی داخل کیس هست که روی مادربرد نصب میشه، باید بدونید که اون فقط یه حافظه موقتیه که با قطع برق تمامی اطلاعاتش پاک میشه، هیچ جای نگرانی نیست

  2. سلام دوست عزیز،خیر. مادر برد تنها بخش سوار کننده قطعات هست اطلاعات در هارد ذخیره شده

 8. واقعا عالی بود من چون خودم تازه کامپیوتر یاد گرفتم ایناهارم باید بدونم ممنون

  1. سلام، خیلی خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید بوده دوست عزیز.

 9. سلام
  خسته نباشید ببخشید بعضی از کابل ها و سوکت های داخل کیس من به جایی وصل نیست این یه چیز عادیه؟ البته کیس کار میکنه

  1. سلام، بله این موضوع طبیعیه، این کابل‌ها برای این هستند که اگر در آینده خواستید قطعه یا ماژولی به کیس‌تون اضافه کنید، بتونید از این کابل‌ها استفاده کنید (برای برق و دیتا)

 10. سلام چرا تا کیس کامپیوتر رو روشن میکنم بعد 5 ثانیه به صورت اتوماتیک خاموش و روشن میشه و اصلا مانیتور روشن نمیشه و فقط 5 ثانیه 5 ثانیه خاموش روشن میشه

  1. دلایل زیادی می‌تونه داشته باشه، مشکلات نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری، اگر خودتون اطلاعات کافی ندارید، سیستم رو به یک متخصص نشون بدید.

 11. سلام انشالله حالتون خوب باشه من میخوامیک کامپیوتر درد گیمینگ که براز رشته مهندسی کامپیوتر هم خوب باشد درحد 15 میل بگیرم اگر میشه لطفا جواب بدید و راهنماییم کنید چه چیزایی لازم دارم برای داخل کیس چه مارک و چه نوع
  خیلی ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام، ممنون از شما
   متاسفانه توی این رنج قیمت نمیشه سیستم گیمینگ خیلی مناسبی تهیه کرد، چون به عنوان مثال یدونه کارت گرافیک 1050 Ti الان حدود ۱۳ ۱۴ تومن قیمتشه، فقط یدونه کارت گرافیک که خیلی جدید هم نیست این مدل.
   اما خب اگر برای رشته‌ی کامپیوتر می‌خواین استفاده کنید، سیستمی باید تهیه کنید که حداقل پردازنده core i7 و حداقل دیگه ۸ گیگ رم رو داشته باشه (اگر بیشتر هم بود که بهتر)

 12. سلام خسته نباشی اقای گوهری میخواستم بپرسم با این قطعات میشه به سیستم بست Asus PRIME H310M-K R2.0 Motherbo : cpu i3 9100f : ram 8 gb HyperX Fury DDR4 2400MHz : power green GP400A-ECO Rev3.1: ASUS PH-GTX1050TI-4G Graphics Card

 13. و اگه من یک ی کیس و تمام ایتم هایی که بالا توی سایت هستش رو تهیه کنم و کیس رو اسمبل کنم کیس مشکلی نداره و کامل هستش ؟

 14. درود . من سیستمی نیاز دارم در گیم های سنگین و استریم و رکورد کردن کم نیاره قیمتش هم خیلی زیاد نباشه پیشنهادی دارید ؟

  1. سلام، کاملا بستگی داره به بودجه‌تون، شما باید یک سیستم گیمینگ تهیه کنید و هرچقدر که بودجه‌ی بیشتری داشته باشید، سیستم قوی‌تری هم می‌تونید ببندید، یک سیستم خوب گیمینگ در حال حاضر بالای ۳۰ ۴۰ تومن درمیاد.

 15. سلام و درود خدمت جناب گوهری عزیز
  میخواستم یک سیستم گیمینگ برای استریم بگیرم
  ولی متاسفانه نمی‌دونم به چه چیز های داخل کیس نیاز دارم
  از طرف دیگر این سیستم برای آموزش من از طرف دبیرستان رشته کامپیوتر هم میخوام باشه یعنی هم بشه برای یادگیری مدرسه ازش استفاده کرد هم استریم ممنونم🌹

  1. علاوه بر هارد از حافظه ssd استفاده کن
   پاور 600امپر هم برا منبع تغذیش البته بسته به نوع مادر بورد و هارد و حافظه ssd و به خصوص به خصوی سی پیو و گرافیک
   برای این نو سیستم بهتره از سی پی x یا k استفاده کنی البته بسته به نوع سلیقه
   فن رادیاتور دار باشه بهتره
   خمیر سلکونی که رو فن هست برای هر سیستمی چه ساده چه گیمینگ بهتره به صورت ضرب در روی سی پیو مالیده بشه که بعد از نصب فن خیلی بهتره و داغ نمیکنه چون خمیر به همه جا میرسه
   بعدم اینکه حافظه ssd رو روی ساتای صفر بزار تا ویندوز رو درون ssdکه نصب میکنی بلد باشی کدومشه فعلا همین

 16. اقای گوهری من یه کیس قدیمی از قبل داشتم و خیلی وقته دست بهش نزدم و با کیس جدید کار میکنم میخاستم بپرسم با عوض کردن قطعات این کیس قدیمی میشه اونو قوی تر کرد یا ارتقا داد یا بازم چیزی تغیر نمیکنه

  1. سلام بله قطعا میشه بهبودش داد، البته ممکنه هزینه‌ی زیادی بخواد، چون احتمالا اگر بخواین قطعات جدید تهیه کنید، لازمه که مادربرد رو هم ارتقا بدید.

 17. سلام مادر برد و سی پی یو و کارت گرافیک و رم و رام و پاور و فن ها هر کدام مدل های متفاوتی دارند ترکیب کردن انها با هم وبستن یک کیس کامل با توجه به مدل های متفاوت مادر برد و کارت گرافیک وکیس چگونه است ؟ ایا یک اموزش کلی کافی است یا باید مدل کیس و پاور و کارت گرافیک و رم و… با همدیگر از نظر میزان مصرف برق قطعات و مدل شرکت های سازنده و …. متناسب باشد وب سایتی در این مورد معرفی کنید .

 18. سلام اقای گوهری خسته نباشید .
  من میخواهم کامپیوتر خریداری کنم و زیاد سر در نمیارم
  ممنون میشم که راهنمایی کنید که چه قطعاتی باید در کیس نصب کنم و چه مارک ها و چه ویژگی هایی داشته باشند

  1. سلام، ببینید سوالتون یه مقداری کلی هست، اینکه چه قطعاتی تهیه کنید رو باید با توجه به بودجه‌ای که برای اینکار در نظر گرفتید و همچنین انتظاری از کامپیوترتون دارید تهیه کنید، مثلا اگر صرفا برای کارهای عادی ازش استفاده کنید خب قطعاتی با قیمت کمتر و اگر برای کارهای تخصصی بخواین هم باید کیس رو با سخت‌افزار قدرتمندتری ببندید.

  1. سلام دوست عزیز، متاسفانه اطلاعی ندارم، فکر می‌کنم اگر به یک متخصص سخت‌افزار یا کارشناس الکترونیک مراجعه کنید، می‌تونن کمک‌تون کنند.

 19. خیلی ممنون اقای گوهری عزیز من این مقاله دوم رو خوندم عالی بود واقعا ممنون

  ولی تنها سوالی که هست اینه مثلا ما یه بازی رو روی کامپیوتر نصب میکنیم اون دقیقا چطور انجام میشه

  و در اخر هم ضمن تشکر از زحمات شما میخواستم ببینم که در این ضمینه به نظر شما کتابی. منبعی یا مقاله ی دیگه ای هم هست
  معرفی کنید خیلی ممنون میشم

  1. خواهش می‌کنم، سوالتون یه مقداری نامفهوم هست؛ ببینید شما وقتی که یک بازی یا کلا هر برنامه‌ای رو روی کامپیوترتون نصب می‌کنید، در اصل یکسری بیت 0 و 1 رو در سیستم ذخیره کردید که موقع اجرا، این اطلاعات از هارد یا SSD به RAM منتقل میشن و بعد از اون هم با توجه نیاز پردازشی که داره به CPU و GPU ارسال میشه و اونجا پردازش‌ها انجام میشن.

 20. سلام‌ ببخشید ‌من ‌دیپلوم ‌رشته‌ی‌ کامپیوتر‌ ‌هستم ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌و امسال‌ میخوام ‌برم‌ ‌دانشگاه‌ ولی‌ نمیدونم‌ تو‌‌ دانشگاه‌ از‌‌ ترم‌ اول‌ تا‌ آخر‌ باید‌ باچه‌ نرم‌افزار‌هایی‌ کار‌ بکنم‌‌‌ و‌ چه نوع‌ سیستمی‌ برای‌ کار‌ با‌‌ این‌ نرم‌افزار‌ ها‌ باید‌ داشته‌ باشم‌ که‌ با حداقل‌ قدرت‌ و‌ قیمت‌ همه‌ی‌‌ نرم‌افزار‌هایی‌ که‌ قراره‌ تو دانشگاه‌ باهاشون‌ کار‌بکنم‌ رو‌ تهیه‌ کنم؟‌‌ و بنده‌ الان‌ ‌یک‌ سیستم‌‌ با‌قدرت‌‌ کم‌: CPU:2 MHZ‌ _ RAM: 2 GiG‌ _ GRAFiCE: 1 _ 64 bit _‌دارم‌ و‌ آیا‌‌ من‌ میتونم‌ این‌ سیستم رو‌ به‌‌‌ یک‌ سیستمی‌که‌‌ قراره‌‌ همه‌ی‌ اون‌‌ نرم‌افزار‌هایی‌ روکه‌ بنده‌ قراره‌ تو‌‌ دانشگاه‌ باهاشون‌ کار‌بکنم‌ و‌ خودم‌‌ داشته‌ باشم‌ تبدیل‌ کنم؟‌ واینکه‌ باید‌‌ چقدر‌ این‌ قطعات‌ رو‌ ارتقا‌ء‌ بدم‌ و‌ چقدر‌ هزینه‌‌ برداره‌ و اگه‌ هزینه‌کنم‌ ارزش‌ داره‌ یا‌ یک‌ سیستم‌ نو‌ بگیرم‌ بهتره‌؟‌ و‌ آیا‌ باید‌ حتما‌ برای‌ دانشگاه‌ لپ‌‌‌تاب‌ بگیرم‌ یا‌ کامپیوتر‌؟ واینکه‌ لطف‌ کنید‌‌ حداقل‌ مشخصات‌ سیستمی‌‌‌ که‌‌ تو‌ دانشگاه‌ باید‌ بااون‌ نرم‌افزار‌ها‌ کارکنم‌‌ و‌‌ نیاز‌‌ بنده‌‌ رو‌ برطرف‌ میکنه‌‌‌ و کارم‌ با‌ این‌‌ حداقل‌ سیستم‌ وبا‌‌ چه‌ نرم‌افزار‌هایی‌ راه‌ میوفته‌ رو بگید‌؟……………….🙏💫‌ ‌

  1. سلام مهدی جان، احتمالا سنگین‌ترین برنامه‌ای که باید باهاش کار کنید یک نرم‌افزار IDE هست (مثلا ویژوال استدیو) شما می‌تونید روی کامپیوتر فعلی‌تون هم نسخه‌های قدیمی‌ترش رو نصب کنید و باهاش کار کنید (مثلا ویژوال استدیوی ۲۰۱۲ یا ۲۰۰۸) اما خب شاید یه مقداری به خاطر کند بودن سیستم اذیت بشید؛ اگر براتون امکانش هست که رم و سی‌پی‌یو رو ارتقا بدید، مسلما راحت‌تر خواهید بود، ۸ گیگابات رم و پردازنده‌ی i5 اینتل نسبتا خوبه برای کار شما، ولی خب میگم الزامی نیست و شما حتی از کامپیوترهای سایت دانشگاه هم می‌تونید استفاده کنید (اکثر دانشگاه‌های کامپیوتر یک مجموعه با تعدادی کامپیوتر دارند برای دروس عملی، که دانشجوها هم می‌تونن ازشون استفاده کنند)
   در مورد لپ‌تاپ اگر صرفا بخواین پروژه‌های درسی‌تون رو انجام بدید احتیاجی به خریدش نیست و با همون کامپیوتر خونگی می‌تونید کار کنید، اما بعضی از پروژه‌ها جوریه که باید به شکل حضوری برای استاد ارائه بدید که خب در این صورت داشتن یک لپ‌تاپ خیلی کارتون رو راحت‌تر می‌کنه، اما این هم الزامی نیست و اگه نباشه مشکل حادی پیش نمیاد (مثلا می‌تونید برای ارائه‌ها از لپ‌تاپ یکی از دوستاتون یا هم‌گروهیا‌تون استفاده کنید)

  2. سی پی یو آت ضعیف است باید این سی پی یو رو بخری👇
   CPU : RTX 4090 INVIDIA

 21. اقای گوهری عزیز خیلی ممنون واقعا خیلی مفید بود

  فقط الان یه سوالی ذهنم رو درگیر کرده
  اینکه هارد ها یا کارت های SSD چطور این اطلاعات رو
  ذخیره میکنن همیشه که کامپیوتر به برق وصل نیست

  و اینکه کارت گرافیک و کارت صدا دقیقا چطوری کار میکنن

  خیلی ممنون خسته نباشید

  1. خواهش می‌کنم، خوشحالم که براتون مفید بوده.

   حافظه‌های هارد و SSD ساختار متفاوتی دارند، هاردها از یک‌سری دیسک مغناطیسی (پلاتر) تشکل شدند که اطلاعات به وسیله‌ی خاصیت مغناطیسی توی اون‌ها ذخیره میشه، که این پایداری اطلاعات به دلیل وجود این ویژگی فیزیکی هست، مثلا فرض کنید بیت ۱ رو با مغناطیس مثبت و بیت ۰ رو با مغناطیس منفی ذخیره می‌کنند (من تخصصی در بحث فیزیک ندارم، صرفا با این مثال می‌خواستم نحوه‌ی کارش رو بهتون بگم)

   حافظه‌های SSD نوعی از حافظه‌ی NAND هستند (شبیه به فلش مموری‌ها) اما سوالی که شما داشتید فکر می‌کنم بیشتر در مورد تفاوت بین RAM و SSD هست که هر دو نوعی از حافظه‌ی فلش هستند اما توی یکی با قطع جریان برق اطلاعات حذف میشه اما توی دیگری اطلاعات پایدار هستند؛ این موضوع به دلیل تفاوت در نوع ترانزیستورهای به‌کار رفته در این دو حافظه هست، ترانزیستورهایی که در حافظه‌ی RAM استفاده میشن به نوعی هستند که در هر ثانیه چند صد بار رفرش میشن (یعنی شارژ و دشارژ میشن) اما ترانزیستورهای موجود در حافظه‌های SSD به شکلی هستند که ولتاژشون رو به شکل دائمی نگه می‌دارند و تخلیه نمیشن (البته بر اثر شوک الکتریکی و… می‌تونن آسب ببینند) فکر می‌کنم مقاله‌ی زیر که در مورد ترانزیستورهاست برای شما جالب باشه:
   https://www.hamyarit.com/blog/computer-transistor/

   در خصوص کارت گرافیک و صدا، ببینید کلا این کارت‌ها (صدا، گرافیک، مودم و…) کارشون تبدیل ۰ و ۱ به داده‌های آنالوگ هست، حالا این آنالوگ می‌تونه امواج صدا باشه یا رنگ‌هایی که روی صفحه نمایش نقش می‌بنده یا امواج رادیویی و… روی کارت گرافیک براتون مثال میزنم، اطلاعات همه‌ی عکس‌ها از پیکسل ساخته شدن که هر پیکسل یک رنگ داره (از کنار هم قرار گرفتن پیکسل‌ها یک تصویر کامل به وجود میاد) موضوع دومی که باید بدونید اینه که رنگ‌ها در کامپیوتر از ترکیب ۳ رنگ قرمز، سبز و آبی تشکیل شدند (RGB) مثلا اگر هر ۳ تای این رنگ‌ها روشن باشن به معنی رنگ سفید هست (در این خصوص باید مباحث مربوط به ترکیب نورها رو مطالعه کنید) یا مثلا از ترکیب رنگ‌های آبی (B) و قرمز (R) رنگ صورتی تشکیل میشه.

   حالا فرض کنید ما می‌خوایم این رنگ‌ها رو نشون بدیم، به عنوان مثال به‌ترتیب برای هر رنگ یا ۰ یا ۱ در نظر می‌گیریم، مثلا رنگ سفید رو با (1,1,1) نمایش میدیم (یعنی کارت گرافیک باید به مانتیور دستور بده که در اون پیکسل هر ۳ تا رنگ رو روشن کنه) یا مثلا رنگ صورتی رو به این شکل نشون میده (۱,0,1) که میشه R=1 و G=0 و B=1 یعنی فقط رنگ‌های قرمز و آبی رو روشن کن، اگه بخوام به زبان ساده‌تر بگم، در اصل این کارت‌ها وظیفه‌ی ترجمه‌ی بیت‌های منطقی به داده‌های آنالوگ رو برعهده دارند.

 22. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما عزیزان

  عرض شود که غرض از مزاحمت بنده چند تا سوال داشتم که ممنون مشیم پاسخ بدید

  قبلش بگم دیگه شما به بزرگی خودتون ببخشید که نگراش پیام به صورت کتابی نیست

  1: اقا شما چرا اینقدر گلی… ؟اینقدر خوبی ؟

  2: حقیقتا من خودم علاقه بسیار شدیدی به کامپیوتر دارم و از مطالعه اون هرگز خسته نمیشم
  فقط گاهی یه سری سوالات ذهنم رو درگیر میکنه و به اینکه نمیتونم به سوالات خودم پاسخ بدم اذیت میشم و
  خیلی هم دنبال پاسخ گشتم تا این که وبسایت شما رو پیدا کردم
  و امیدی به من دست داده که بلخره میتونم به جواب سوالاتم برسم
  عرض شود که قطعا هر کسی جسته و گریخته راجب به سخت افزار میدونه
  و به صورتی جز به کل یه سری چیز ها راجبش شنیده
  مثل اینکه سی پی یو تنها خودش چیکار میکنه یا مثلا کیبوردی که
  من الان دارم روش تایپ میکنم چطوری کار میکنه
  ولی اینکه به روش کل به جز چه اتفاقی میافته یه علامت سوال بزرگه
  به این شکل که برق وقتی وارد کامپیوتر میشه تو اولین قسمت چه اتفاقی و چجوری براش میفته
  مثلا این کیبورد که هر کلیدش یه خازن زیرش هست و با فشار دادنش
  صفحه فلزی متحرک دی الکتریک رو فشرده میکنه و تغییر ظرفیت خازن
  اتفاق میافته که این تغییر ظرفیت به صورت سیگنالی الکتریکی توسط مدار های کامپیوتر
  اشکار میشه و کامپیوتر میفهمه چه کلیدی فشار داده شده
  بعدش رو دیگه نمیدونم که چه اتفاقاتی میافته
  در کل از همون ورود برق به پاور و عبور از سی پی یو و کارت گرافیک و کارت صدا تا خروج به صورت صدا و تصویر
  یعنی اینکه من الان دکمه پاور رو زدم و بعد از چند دقیقه تصویری رو روی مانیتور میبینم
  میرم تو اینترنت یه اهنگ رو دانلود میکنم چطوری بعد دانلود من اون اهنگ رو میشنوم
  قبلش که تو حافظه هارد نبوده
  چطوری همه این اتفاقات میافته

  راستش من مطالبی که تو سایت گذاشته بودین رو خوندم و خیلی جامع و کامل و
  به زبان ساده توضیح داده بودین دیگه گفتیم منم سوال خودم رو مطرح کنم

  بازم ممنون از زحماتی که میکشید
  خسته نباشید

  1. سلام دوست عزیز، از محبت شما سپاسگزارم
   کامپیوترها هرچیزی رو به شکل ۰ و ۱ می‌بینند، ولتاژی که وارد سیستم میشه رو شما به شکل ۰ ولت و ۵ ولت در نظر بگیرید که معادل بیت‌های ۰ و ۱ هستند، حالا هر بخش از کامپیوتر اون داده‌ها رو اصطلاحا با عینک خودش نگاه می‌کنه، مثلا اگر موسیقی باشه به شکل فایل صوتی تفسیر میشه یا مثلا فایل‌های تصویری به پیکسل‌ها تبدیل میشن و اون تصویر روی صفحه نمایش نقش می‌بنده.
   نمی‌دونم تا چه حد موفق شدم پاسخ قابل فهمی بهتون ارائه کنم، به نظرم خوندن این مقاله دید خیلی خوبی بهتون میده، لطفا مطالعه‌اش کنید و مجدد اگر سوالی داشتید، بپرسید که راهنمایی‌تون کنم:
   https://www.hamyarit.com/blog/binary-language/

 23. سلام
  من خمیر سیلیکون سی پی یو رو عوض کردم و فن رو گذاشتم سر جاش ولی الان دیگه ویندوزم بالا نمیاد.
  در واقع rom کار نمیکنه فک کنم.
  چون اون پیش نمایش مادربورد و صدای بوقی که قبل از بالا اومدن ویندوز وجود داشت دیگه وجود نداره.
  حس میکنم دستم خورده و سیم برق ROM رو قطع کردم.
  هرچی هم میگردم اصلا رام رو پیدا نمیکنم.
  میتونین کمکم کنید؟!

  1. سلام دوست عزیز، روی مادربرد چیزی با عنوان ROM نداریم که با سیم وصل شده باشه، اگر منظورتون RAM هست (که البته با سیم نیست) روی مادربرد قرار داره که دقیقا در همین آموزش تصویرش رو قرار دادیم، اما خب نکته‌ای که هست، اگر شما CPU رو از روی برد باز کردید و مجددا جا زدید، احتمالا مشکل‌تون مربوط به همون بخشه چک کنید که پایه‌های CPU به درستی در جای خودشون قرار گرفته باشن و فن کار کنه.

 24. سلام من متوجه شدم فن کارت گرافیکم کار نمی کنه هالا از کی نمی دونم میخام بدونم به کارت گرافیکم آسیب وارد شده یانه می تونین راهنمایی کنین چه جوری متوجه بشم اصلا راهی است که متوجه بشم آخه احساس میکنم کارت گرافیک ضعیف تر در بازی ها عمل میکنه ممنون بابت سایت خوبتون

  1. سلام حسین جان، اگر فن به درستی کار نکنه کارت گرافیک داغ میشه و عملکردش کاهش پیدا می‌کنه و حتی احتمال سوختنش هم وجود داره، بهتره هرچه سریع‌تر این موضوع رو بررسی کنید، شاید با یک تعویض فن مشکل‌تون حل بشه، اما اگر بهش رسیدگی نکنید و کارت گرافیک بیش از داغ بشه، احتمال سوختنش هست و خسارت خیلی زیادی به سیستم‌تون وارد میشه، به نظرم می‌تونید به یک متخصص سخت‌افزار نشونش بدید، باید از نزدیک بررسی بشه و متاسفانه این مشکل جوری نیست که توی کامنتت قابل حل کردن باشه.

 25. با سلام و خسته نباشید. یک سوال داشتم خدمتتون. من درایو سی کامپیوترم خود به خود پر میشه خود به خود هم خالی میشه مثلا اگر 10 گیگ جای خالی داشته باشه ممکنه به یک گیگ برسه و برعکس. بدون اینکه من چیزی دانلود کنم. انتی ویروس کامپیوترم هر روز چک میشه اون مشکی نداره برنامه های زیادی هم تو کامپیوترم ندارم اگه برنامه اضافی هم بوده پاک کردم. دیگه الان هیچ برنامه دیگه ای نمونده که بخوام پاک کنم و الان من حدس میزنم که مشکل باید مربوط به یکی از قطعات کامپیوترم باشه. به نظرتون مشکل از کدوم یک از قطعات کامپیوتر میتونه باشه که احتیاج به تعویض داره؟ با تشکر از شما.

  1. سلام، سیستم‌عامل‌هایی مثل ویندوز گاهی اوقات یکسری فایل موقتی ذخیره می‌کنند (مثلا برای آپدیت خود ویندوز یا درایورها و…) اگر می‌دونید آنتی‌ویروستون مشکلی نداره، برنامه‌ی CCleaner رو نصب کنید (همون نسخه‌ی رایگانش هم کافیه) و با استفاده از اون فایل‌های موقتی و اضافه‌ی سیستم رو پاک کنید، اما نکته‌ی مهمی که باید بهش توجه داشته باشید اینه که این مشکلات می‌تونن بر اثر وجود بدافزار هم پیش بیان، بنابراین اول مطمئن بشید که آنتی‌ویروسی که دارید، درست فعال شده باشه.

 26. من قصد دارم که یک کامپیوتر دست ساز بسازم ولی علم و توانایی ساخت قطعاتی مثل مادر برد،هارد و… بقیه قطعات رو ندارم پس باید این قطعات رو از بازار تهیه سرهم کنم پس آقای گوهری امید وارم که درمورد این که هر قطعه در کامپیوتر چه وظیفه ای داره،نبودش چه مشکلی ایجاد میکنه و این که برای هر قطعه چه مدلی رو باید انتخاب کرد مثلا چه هاردی مناسب تره به چه پاوری نیاز داره و از این دست اطلاعات امید وارم در همین جا یا از طریق جیمیلم من رو راهنمایی و اطلاعاتی رو که نیاز دارم در اختیارم بزارید،ممنون.

  1. کلا ما چیزی به اسم کامپیوتر دست‌ساز نداریم بهزاد جان، هیچ‌کس نمی‌تونه بسازه و شرکت‌هایی که این قطعات رو می‌سازن به تعداد انگشت‌های دست هستن (توی ایران هم نیستند) و دقیقا همه‌ی کامپیوترهای خونگی با همین روش ساخته میشن (اصطلاحا به این کار میگن اسمبل کردن قطعات) برای تجهیزاتی که لازم دارید با توجه به کامنت قبلیتون، فکر می‌کنم حداقل به ۶ تا ۸ گیگ رم احتیاج دارید و حداقل ۵۰۰ گیگابابت هارد، پردازنده (CPU) هم سعی کنید از نسل i5 اینتل به بالا تهیه کنید، در مورد مادربرد هم فکر می‌کنم اگر مقاله‌ی زیر رو بخونید، دید خوبی بهتون میده:
   https://www.hamyarit.com/blog/motherboard/

 27. سلام اگه تمام این وسایل رو جدا بخرم و رو یک کیس خالی نصب کنم جواب میده همشون کیفیت بالا باشن ممنون

  1. سلام، بله دقیقا روش اسمبل کردن یک سیستم به همین شیوه هست.

 28. سلام من نمیخوام هزینه زیادی بابت کیس کامپیوتر بدم و یه کیس با حافظ بالا قابلیت وصل به اینترنت و خوندن سی دی و دی وی دی های مختلف رو برای فیلم داشته باشه بخاطر همین تصمیم دارم با قطعات دست دوم خودم یک کیس اسمبل کنم به راهنمایی تون نیاز دارم

  1. سلام بهزاد عزیز، من متاسفانه دقیقا متوجه سوالتون نشدم، این کاری که فرمودید قابل انجامه، چه کمکی از من برمیاد؟

 29. سلام من ۹۸ دیپلم گرفتم دررشته ریاصی فیزیک می بروم دانشگاه ودر رشته کامپییوتر کارشناسی بگیرم امکان راهنماسس از طرف شما وجود دارد اگر دارد ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید

 30. سلام وقتتون بخیر،من کیس کامپیوترم بردم برام گرد و غبارش با باد گرفتن،بعد ک اومدم خونه دیدم قسمتی از صفحه نمایش باد ک گرفته غبار جمع شده و پیدا نیست و کیس هم روشن نمیشه اصلا،خارج از شهر هستم و متاسفانه به جایی هم برای تعمیر دسترسی ندارم،بنظرتون مشکل از چی هست آیا خودم میتونم درستش کنم،ممنون میشم پاسخ بدین

 31. سلام.میخواستم بدونم برای کارهای برنامه نویسی و مهندسی چجور لپتابی مناسبه؟

  1. سلام، لپ‌تاپی با حداقل 12یا 16 گیگ Ram و پردازنده‌ی i7 می‌تونه برای اینکار مناسب باشه (مسلما سیستم قدرتمندتر شما رو از ارتقای سیستم تا چند سال بی‌نیاز می‌کنه)

 32. سایت تون عالی بود.من مطالب سایت تون رو (با ذکر نام سایت شما) در اپلیکیشنی که دارم برای آندروید می نویسم،قرار دادم.عالیی بود

  1. خوشحالیم که آموزش‌های همیار آی‌تی برای شما مفید بوده و سپاس بابت ذکر منبع.

  2. سلام. ببخشید من قطعات کامپیوتررو خریدم. ولی تا حالا خودم اجزای کامپیوتر رو مچ نکردم. بنظر شما میتونم این کارو خودم انجام بدم. چون قطعات گرون قیمته. میسترسم انجام بدم. ممنونم

  3. سلام، در کل کار سختی نیست، چون تقریبا تمام قطعات روی جای خودشون سوار میشن (معمولا یک برآمدگی یا فرورفتگی روی قطعات هست که به کمک اون‌ها می‌تونید جهت صحیح قرارگیری قطعه رو تشخیص بدید) نکته‌ی مهم اینه که قطعات رو به شکل کج یا با فشار زیاد سعی نکنید جا بزنید که آسیبی نبینند، اگر اولین باره که می‌خواین اینکار رو انجام بدید توصیه می‌کنیم در صورت امکان در حضور کسی انجام بدید که قبلا تجربه‌ی این کار رو داشته، یا اگر یک کامپیوتر قدیمی دارید، یکبار خودتون سعی کنید قطعات اون رو باز کنید و مجددا ببندید که یه مقداری آشناتر بشید و بعد قطعه‌های جدید رو ببندید.

  4. @amir.sadeghi.sovran
   امیر عزیز
   لطفا برای اینکه نظر شما در بالای نظرات جدید و به عنوان یک کامنت مستقل دیده شود، دیدگاه‌های خود را در قسمت درج نظر در باکس پایین نظرات درج کنید (نه به صورت پاسخ به نظر سایر کاربران)
   بدین ترتیب نظرات شما به شکل یک کامنت مستقل جدید درج خواهد شد و کاربران بیشتری آن را می‌بینند و می‌توانند تجربیات خود را با شما به اشتراک بگذارند.
   موفق باشید

  5. داداش خمیر سیلیکون هم باید روی cpu بزنی، این مورد رو معمولا اکثرا فراموش میکنند و باعث داغ شدن بیش از حد CPU و سوختنش میشه، گفتم یادآوری کرده باشم.

 33. سلام.. من سه راهی که برق کامپیوتر و مانیتور بهش وصل بود رو جدا کردم و بعد 2 روز دوباره وصل کردم تا از کامپیوترم استفاده کنم،، الان هر کاری می کنم کیس روشن نمیشه، ولی مانیتور مشکلی نداره و روشن میشه
  لطفا بگید مشکلش از کجاست؟

 34. سلام دوست عزیز
  عارضم خدمتتون که میخوام یا کامپیوتر واسه خونه بگیرن در حدی که بشه ازش برای بازی متوسط و اتصال به اینترنت و برای کمک درسی بچه هام تهیه کنم راستش من اطلاعات زیادی ازکامپیوتر ندارم میخواستم بدونم یه سری قطعات داخل کامپیوتر که این کارها رو بشه انجام بده برام توضیح بده خیلی ممنون میشم

  1. سلام اگر ممکنه مشکلتون رو بگید تا کامل راهنمایی تون کنم

 35. من اگر بخوام کامپیوترم رو ارتقاء بدم مثلا رم4به 8.گرافیک512به2.سی پی یو2هسته ای به 4هستهای .و عوض کردن مادربورد…. حدوداً چند در میاد …

 36. سلام قیمت یک کیس کارکرده گیمینگ گرافیک معمولی چند میشه

 37. سلام ممنون بابت اطلاعات مفید . من برای طراحی چه قطعاتی رو بگیرم لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام پدرام عزیز
   اگر منظورتون از طراحی، اسمبل یک کیس کامپیوتر هست، تقریبا تمام مواردی که در آموزش بالا اشاره مورد نیاز هست، اما یکسری از قطعات اصلی شامل پاور، پردازنده، کارت گرافیک، هارد، مادربرد و رم هست.

 38. چرا کامپیوتر روشن نمیشه؟؟ کمپیوتر من قدیمیه چراغ هاش روشن است ولی صفحه مانیتور روشن نمی شه چرااااا؟؟؟؟؟

  1. سلام نوید عزیز، دلایل مختلفی می‌تونه داشته باشه که باید بررسی کنید، ممکنه از کابل VGA مانیتور باشه، شاید از سیم برق مانیتور باشه، شاید مشکل از کارت گرافیکتون باشه، بهتره به یک تعمیرکار مراجعه کنید تا دقیق‌تر کمکتون کنه.

  2. جوابت رو بلدم مال منم اینطور شد خودم تعمیر کردم

 39. باسلام خدمت شما.سیستم کامپیوتر ما اون قسمتی که سی دی میخوره خرابه اومدم درستش کنم نفهمیدم چکارش کنم میشه کمکم کنید

 40. باسلام خدمت شما.سیستم کامپیوتر ما اون قسمتی که سی دی میخوره خرابه اومدم درستش کنم نفهمیدم چکارش کنم میشه کمکم کنید

 41. میشه در مورد مشخصات یک لپ تاپ خوب راهنمایی بفرمایید

  1. سلام، برای انتخاب یک لپ‌تاپ باید به این مورد توجه کنید که چه استفاده‌ای ازش دارید، اگر برای کارهای روزمره می‌خواین (در حد فیلم دیدن و وبگردی) یه سیستم متوسط، مثلا با حدود 4 گیگ رم براتون کفایت می‌کنه، اگر برای کارهای مهندسی احتیاج دارید حداقل 8 گیگ رم احتیاج پیدا می‌کنید، اگر هم برای اموری مثل برنامه‌نویسی و کارهای سنگین‌تر می‌خواین در حال حاضر یک سیستم با 16 گیگ رم کفایت می‌کنه، از نظر پردازنده هم ترجیها i5 یا i7 خوب هست، اگر هم یک لپ‌تاپ قدرتمند برای بازی کردن می‌خواین، باید برید سراغ سری‌های گیمینگ (Gaming) در کل انتخاب لپ‌تاپ کاملا به این بستگی داره که چه استفاده‌ای می‌خواین ازش داشته باشید.

  2. سلام من میخام قطعات یک سیستم روی سیستم دیگه ای بزارم.ایا میشه و ازکجا بدونم سیستم قبول میکنه مادربوردش قدیمی هست اما قطعاتی که میخام روش بزارم جدید هست

  3. سلام دوست عزیز، بله احتمال اینکه نتونید از تمام قدرت قطعات جدید استفاده کنید هست، بهتره این مورد رو در سایت سازنده‌ی مادربردتون چک کنید.

 42. میشه در مورد مشخصات یک لپ تاپ خوب راهنمایی بفرمایید

 43. سلام. کاربرد دیود چیه
  راجع به ترانزیستور هم توضیح می دهید؟

  1. سلام محمد جان
   محل قرارگیری CPU معمولا روی مادربرد هست که یک فن هم روی اون قرار داره.

  2. سلام
   ببخشید یه سوال داشتم اونم اینکه بعضی اوقات دارم با کامپیوتر کار میکنم سوت میکشه پشت سر هم و رو مخه ی راه حل برا درست کردنش بگید لطفا

  3. سلام، دو حالت داره، ممکنه بوق تست سیستم باشه، که نشونه‌ی وجود یه مشکل در سخت‌افزار شماست، یا شاید صدای برخورد یکی از فن‌‌های خنک‌کننده‌ی سیستم باشه، در هردو صورت بهتره دستگاهتون رو به یک متخصص سخت‌افزار نشون بدید که از نزدیک ببینند.

  4. سلام یه سوال داشتم. ایا روی یه مادربرد ایسوس میشه. یه کارت گرافیک AMDRadeonR9290x نصب کرد. مدل مادربردهم. PRIMEB360_PLUS. هست.

  5. سلام دوست عزیز، بله از اونجایی که مدل مادربرد مد نظرتون نسل جدید هست، نباید مشکلی در این زمینه داشته باشید، اما برای اینکه مطمئین بشید که از نظر سازگاری Bus به مشکلی نمی‌خورید حتما قبل از خرید این موضوع رو از طریق فروشنده‌هایی که کار سخت‌افزار انجام میدن پرس‌و‌جو کنید.

 44. باسلام و تشکر از سایت علمی تخصصی شما سلامت و پایدار باشید

 45. می خواستم کیسمو بفروشم مدل Robin black هست کامل بیشتر می خرن یا خرد خرد چه لپ تاپی با ۵ال۷ میلیون تومان

  1. سلام دوست عزیز، اگر منظورتون از لنز کیس، همان لنز درایو CD یا DVD هست، داخل خود قطعه‌ی درایو CD یا DVD قرار گرفته که با باز شدن این قطعه قابل مشاهده هست.

  2. سلام میشه شماره ای بدین برای تماس

 46. سلام ممنونم از متن خوبتون چون می خواهم کامپیوتر بخرم برای همین چند وقتی داخل اینترنتم.
  می خواستم از شما بپرسم برای وصل شدن به اینترنت بی سیم و بلوتوث باید سخت افزاری خواصی گرفت یا اینکه در مادر برد یا در جای دیگری
  وجود دارد.

  1. سلام، لپ‌تاپ‌ها معمولا خودشون به صورت داخلی ماژول‌های ارتباط بی‌سیم مثل بلوتوث و وای‌فای رو دارند، اما کامپیوترهای دسکتاپ خیر، شما می‌تونید این قطعات رو به صورت اکسترنال تهیه کنید و از طریق پورت USB به کامپیوترتون متصل کنید.

 47. سلام ایا کارت صدا و کارت شبکه که ذکر کردید برای ی سیستم جدید باید جدا خریداری شوند؟

  1. سلام امیر عزیز
   معمولا این ۲ بخش به‌صورت داخلی روی مادربردهای امروزی وجود دارند و احتیاجی نیست که جداگانه خریداری بشه، اما اگر به هر دلیلی مادربرد شما این موارد رو نداره، یا احتیاج به یک کارت قدرتمندتر دارید می‌تونید به صورت جداگانه خریداری کنید و روی سیستم‌ مورد استفاده قرار بدید.

 48. من قطعات رو میشناسم ولی آموزش ندیدم ولی صد بار کیس رو باز کردم سی پی یو رو از جاش در آوردم کل مادر برد رو با اسپری شیشه پاک کن تمیز کردم د راخرین مرحله با اره به جون کیس افتادم تا پنج سانت از وسط کیس که فضای خالی برش زدم تا کیس تو یه میز جدید جا بگیره . کارای یذره فنی یذره ام شهامت میخواد ولی الان قطعه گرونه یذره ریسکش بالاست ..

  1. می‌خوام کامپیوتر بگیرم پیشرفته باشه راهنمای کنید لطفاً تشکر

  1. سلام دوست گرامی، ایرادی نداره، ضمن اینکه از شما ممنون میشیم اگر نام سایت رو به همراه لینک همون صفحات درج کنید.

  2. با سلام
   من یک فلاپی درایو اکسترنال گرفتم که با کابل یو اس بی به کامپیوتر وصل میشه، الان که فلاپی میذارم روش لامپش روشن میشه،تقریبا مشخصه که داره کار میکنه اماتو صفحه میزنه که دیسک را وارد کنید. آیا شما میتونین منو راهنمایی کنید؟؟

  3. سلام محسن عزیز، اول از همه بررسی کنید که درایور سخت‌افزاری فلاپی‌درایو به درستی توسط سیستم‌عامل نصب شده باشه، اگر مطمئن نیستید یکبار غیر فعالش کنید و مجددا نصبش کنید، اگر مشکل برطرف نشد فلاپی‌درایو رو به یک کامپیوتر دیگه متصل کنید و تست کنید، اگر باز هم کار نکرد احتمال داره خود فلاپی شما مشکل داشته باشه یا سنسور مغناطیسی فلاپی‌درایو ضعیف شده باشه و نتونه به‌درستی اطلاعات رو بخونه.

 49. سلام.ببخشید ارتقا بیت از ۳۲ به ۶۴ سخت افزاری است یا نرم افزاری؟

  1. سلام امیر عزیز.
   به هر دو مورد وابسته هست، اگر cpu دستگاه از پردازش ۶۴ بیتی پشتیبانی کنه و همچنین مقدار RAM حدودا بیش از ۴ گیگ باشه، در این حالت میشه سیستم‌عامل ۶۴ بیتی هم استفاده کرد و باید هم این‌کار رو کرد، اما اگر سیستم از نظر سخت‌افزاری این توانایی رو نداشته باشه، حتی با نصب کردن سیستم‌عامل ۶۴ بیتی هم اتفاقی نمیفته.

  1. سلام، این مورد به نیازهای شما و انتظاراتی که از مادربرد دارید بستگی داره دوست عزیز، ولی معمولا مادربردهای برندهای گیگابایت و ایسوس خوب هست.

 50. سلام من میخاستم بپرسم ک کلا اجزای سیم های پاور را کمی تشریح کنین ک ب کجاها متصل اند.مرسی

  1. سلام دوست گرامی، سوال شما خیلی کلی هست.
   سیم‌های پاور تقریبا به تمام اجرای اصلی داخل کیس ارتباط دارند، یک سیم به مادربرد، یک سیم به هارد، یکی به درایوهای سی‌دی یا دی‌وی‌دی و…
   تقریبا هر بخشی از داخل کیس که به برق احتیاج داره اون رو از منبع تغذیه (پاور) دریافت میکنه.

 51. خیلی عالی و جامع لطفا روش اسمبل کردن مادربرد رو هم آموزش بدید

 52. با سلام و تشکر
  بسیار مفید بود لطفا جهت امکان دریافت مطالب آموزشی راهنمایی فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *