Search
Close this search box.

سئو فنی در مقابل بازاریابی محتوا ؟ کدام مهم تر است؟

فهرست مطالب

در مقالات معتبر سئو مانند:moz ahref alexa  و …  سئو وب سایت را به عنوان “استراتژی ها، تاکتیک ها و تکنیک های مورد استفاده برای رتبه بندی بالا در نتایج موتور جستجو برای کلمات کلیدی مورد استفاده مخاطبان هدف خود به منظور افزایش دسترسی و تبدیلات” تعریف کرده اند. با این حال، تیم های بازاریابی و صاحبان مشاغل باید تصمیم بگیرند که روی کدام تاکتیک ها و تکنیک ها تمرکز کنند. مخصوصاً آنهایی که تیم های کوچکتری دارند یا همه کارها را خودشان انجام می دهند.

غالباً، این تصمیم با انتخاب سئو فنی در مقابل محتوا روبرو می شود.

اما کدام یک مهمتر است؟ باید وقت و تلاش خود بر کدامیک متمرکز کنید؟

سئو فنی چیست؟

اساساً سئو فنی روشی است که وب سایت شما برای کمک به موتورهای جستجو جهت خواندن و/ یا تفسیر محتوای صفحه شما و ارائه یک تجربه کاربری عالی راه‌اندازی می‌کند.

سئو فنی شامل موارد زیر است:

 • txt: فایل های متنی که در دایرکتوری ریشه وب سایت شما قرار دارند، robots.txt مجموعه ای از دستورالعمل ها است که به کراولر ها می گوید که چه چیزی را کراول کنند. صفحات کم ارزش، صفحات تکراری و سایر مطالبی را که نمی خواهید ایندکس شوند را رد می کند.
 • متاتگ ربات: مشابه txt، متاتگ ربات ها با استفاده از ویژگی محتوا استفاده می کنند تا به کراولرها بگوید که صفحه ای را فهرست نکرده (NoIndex) و / یا هر یک از لینک های صفحه را دنبال نکنند (NoFollow). توجه داشته باشید که دستور NoFollow برای کل صفحه اعمال می شود.
 • نقشه سایت XML: نقشه های سایت شامل لیستی از هر صفحه در یک وب سایت، همراه با جزئیات مهم در مورد آن صفحات هستند. موتورهای جستجو از آنها برای یافتن صفحات و همچنین تشخیص زمان کراول نمودن سایت، استفاده می کنند. هر صفحه ای که می خواهید در SERP نشان داده شود، باید در نقشه سایت شما باشد.
 • سرعت صفحه: سرعت صفحه و زمان بارگیری برای تجربه کاربر و سئو وب سایت بسیار مهم هستند. تصاویر، ذخیره سازی و ریدایرکت های خود را بهینه کنید؛ و از فشرده سازی G-Zip برای بهبود زمان بارگیری استفاده نمایید.
 • داده های ساختار یافته: داده های ساختار یافته، مانند RDF، میکرودیتا یا JSON-LD، به رایانه ها کمک می کنند تا کلمات مورد استفاده در متن شما را تفسیر کنند. این همان روشی است که می توانید به کمک آن قدرت وب معنایی را به نفع خود مهار کنید. گوگل برای ایجاد نتایج جستجوی غنی خود به داده های ساختاریافته اعتماد می کند و هرچه بهتر مطالب موجود در یک صفحه را تفسیر کنند، نتایج بهتری ارائه می دهند.
 • طراحی پاسخگو: سایتهایی که از طراحی پاسخگو از طریق نمایشگر موبایل استفاده می کنند، به احتمال زیاد با موتورهای جستجو سازگار هستند. طراحی پاسخگو یک سایت را با توجه به صفحه نمایش دستگاه و ایجاد یک تجربه کاربری بهتر، طراحی می کند.

چه چیزی باعث اهمیت سئوی فنی می شود؟

اگر کمی تحقیق کنید، متوجه خواهید شد که به غیر از سرعت سایت، بیشتر جنبه های سئو فنی به خودی خود، فاکتورهای رتبه بندی نیستند. همه چیز مساوی است، یک سایت با یک فایل robots.txt لزوماً از یک سایت بدون آن پیشی نمی گیرد.

پس چرا باید این همه وقت را صرف کار بر روی چیزی کنید که باعث افزایش SERP نمی گردد؟

زیرا سئو فنی می تواند تأثیر غیرمستقیم زیادی در رتبه بندی شما و حتی بر ایندکس شما داشته باشد.

به این فکر کنید: بدون یک فایل robots.txt یا نقشه سایت، Googlebot می تواند تمام بودجه کراول کردن خود را برای دستیابی به پوشه ای پر از تصاویر یا فیلم هدر دهد. یا اگر از URL های متعارف استفاده نکنید، افرادی که نسخه های جایگزین یک صفحه را پیوند می دهند، لینک جویس وب سایت شما را تضعیف می کنند. داده ساختاری ندارید؟ پنل دانش شما نیز خیلی قوی به نظر نمی رسد.

بنابراین، بدون سئو فنی، وب سایت شما با گوگل خیلی زیاد پیش نخواهد رفت.

بیشتر بدانیم: مشاور سئو کیست و چه ویژگی هایی دارد؟

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا یک رویکرد بازاریابی استراتژیک است که بر ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و سازگار برای جذب و حفظ مخاطب – و در نهایت ، برای عمل سودآور مشتری متمرکز است.

محتوا پادشاه است.

احتمالاً قبلاً این موضوع را شنیده اید – از زمان انتشار بیل گیتس در سال 1996 مطرح شده است.

چه چیزی باعث ارزشمند شدن محتوا می شود؟

محتوا دلیل اصلی مراجعه افراد به وب سایت شما از نتایج جستجو است. آنها می خواهند هر آنچه در صفحه هدف است را بخوانند، تماشا کنند یا به آنها گوش دهند. بازاریابی درونگرا مانند سئو به محتوای با کیفیت برای جذب مشتری متکی است.

ارزش بازاریابی محتوا

ارزش بازاریابی محتوا دو برابر است: سئو و بهینه سازی نرخ تبدیل.

محتوا دارای مزایای سئو متعددی است:

 • Linkbait (طعمه لینک): وقتی این کار را به درستی انجام دهید، محتوا می تواند به عنوان linkbait طبیعی عمل کند. مردم به طور طبیعی می خواهند محتوای با کیفیت و با ارزش را به اشتراک بگذارند. و خبر خوب این است که محتوای شما به ایجاد نوع مناسب پیوندها کمک می کند: پیوندهای با کیفیت بالا و طبیعی.
 • داخلی: محتوای عالی همچنین ابزاری عالی برای سئو داخلی است. مقالات معتبر به شما این امکان را می دهد تا از کلمات کلیدی به طور مداوم در سراسر صفحه و در با ارزش ترین مکان های خود مانند هدرهای HTML ، URL ها، متن جایگزین تصویر و در هر سطح از محتوای خود استفاده کنید.
 • محتوای همیشه سبز: محتوای همیشه سبز از پیوند ترکیبی و مزایای داخلی بازاریابی محتوا استفاده می کند و باعث ماندگاری آن می شود. اگر موفق به انتشار مقالات همیشه سبز شوید، همچنان پیوندها را به خود جلب کرده و برای مدت زمان طولانی در تاپ لیست SERP ها باقی می مانید. همچنین بازاریابی محتوای خوب می تواند برای نرخ تبدیل وب سایت شما بسیار موثر باشد.

محتوا، اعم از مقاله، اینفوگرافیک یا فیلم، به شما کمک می کند تا …

 • با مخاطبان خود یک رابطه عاطفی ایجاد کنید. این می تواند به معنای تحریک یک پاسخ عاطفی آشکار مانند تبلیغات تلفنی قدیمی و تبلیغات نوستالژیک باشد.
 • اعتماد مخاطب را جلب کنید. راه ساده، استفاده از بررسی ها و توصیفات مشتریان جهت پشتیبانی از ادعاهای شما است. با این وجود، می توانید از محتوا برای ایجاد اعتماد بهتر و ارزشمندتر استفاده کنید. با استفاده از مقایسه محصولات، راهنماهای خرید و بهترین فهرست ها، می توانید به افراد در روند تصمیم گیری کمک کنید. هرچه در روند تصمیم گیری به افراد کمک بیشتری کند، اعتماد آنها به شما افزایش خواهد یافت. این به معنی تبدیل و نرخ ماندگاری بهتر است.

اصول اساسی: کدام یک مهمتر است؟

هر دو!

واقعیت این است که انجام یکی بدون دیگری کاملاً بی معنی است. اگر محتوایی برای ربات ها و انسان ها در دسترس نباشد، داشتن یک سایت فوق العاده سریع چه فایده ای دارد؟ در طرف مقابل، داشتن مقالات و فیلم های عالی خارج از دسترس چه فایده ای دارد؟

اما روش بهتری وجود دارد که هر دو را با هم انجام دهید تا هر قسمت موثرتر واقع شود:

 1. با سئو فنی شروع کنید. سئو فنی پایه و اساس صفحات شما است. در ابتدا همه چیز را به خوبی تنظیم کرده تا در وقت خود صرفه جویی نمایید. بنابراین، در همان ابتدای کار یا هنگام طراحی مجدد سایت، بیشتر وقت خود را به سئو اختصاص دهید.
 2. بعد از بررسی کادرهای فنی، محتوای خود را منتشر کنید. اما مهم ترین قسمت در اینجا این است که مطمئن شوید که بازاریابی محتوای شما یک روند پیوسته دارد. شما باید به طور مداوم محتوای جدیدی را در وب سایت خود منتشر کنید و از طریق رسانه های اجتماعی، ایمیل و ایجاد لینک به تبلیغ آن بپردازید.

بنابراین، سئو فنی و محتوا اهمیت یکسانی دارند. اما از نظر زمان اختصاص داده شده، بازاریابی محتوا اهمیت بیشتری می یابد. زیرا شما به صورت هفتگی یا حتی روزانه محتوای جدیدی ایجاد خواهید کرد.

پس اگر خود مسئول انجام سئو هستید باید هر دو را در نظر بگیرید و یا اگر سفارش سئو خود را به فرد و یا شرکت دیگری میسپارید، در نظر داشته باشید که حتما هر دو مورد را در استراتژی خود لحاظ بفرمایید.

این مقاله را دوست داشتید؟

مقالاتی که «نباید» از دست بدهید!

دیدگاه‌ها و پرسش‌و‌پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *