Search
Close this search box.

بلایی که کرونا بر سر گردشگری جهان آورد!

فهرست مطالب

کرونا در چند ماه گذشته بیشترین تاثیر در فروش بلیط هواپیما و صنعت گردشگری را داشته است. هرچند که همه مشاغل تحت تاثیر این ویروس قرار گرفته اند اما بدون شک یکی از آسیب پذیر ترین صنایع در این روزها گردشگری است. به طوریکه هر روز خبر از تعدیلی و یا ورشکستگی یکی از این شرکت ها به گوش می رسد!! هواپیماهایی که این روزها به صف در فرودگاه ها نشسته و استراحت می کنند، نشان دهنده کمای سنگین صنعت گردشگری در جهان هستند!

کرونا قبل از اینکه پایش به ایران برسد، حرفش به کشور رسید. در بهمن ماه سال 98 که هنوز ورود کرونا به ایران اعلام نشده بود، عده ای وحشت ورود این ویروس و عده ای دیگر آن را به خنده و شوخی می گرفتند. عده ای هم معتقد بودن  فروش بلیط هواپیما https://www.safarme.com و یا پذیرفتن مسافران چینی باعث ورود سریعتر این ویروس به کشور می شود و تنها راه حفاظت کشور، قطع رابطه با چین است.

اما متاسفانه دیری نپایید که کرونا نه تنها وارد ایران شد، بلکه به تمامی کشورهایی که پروازهای چین را قطع کرده بودند هم رسید! در روزهای ابتدایی شیوع در ایران و حتی سایر کشورها گمان بر این بود که خطر این ویروس مانند آنفولانزاست و متاسفانه به همین دلیل مردم علاوه بر عدم رعایت نکات بهداشتی، به سفرهای غیر ضروری خود را ادامه دادند.

در اوایل اسفند 98 و با جدی تر و آگاه تر شدن نسبت به خطرات ویروس کرونا، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور، به صورت رسمی بخشنامه ای را به تمام شرکت ها و آژانس های هواپیمایی اعلام کرد که آنها را موظف به استرداد بلیط بدون جریمه به مسافران می کرد. شرکت های گردشگری نیز همسو با این بخشنامه تمامی بلیط ها و هتل ها را بدون دریافت جریمه کنسل کرده تا در زمانی که مردم با افزایش قیمت مواد شوینده روبرو هستند، دغدغه و نگرانی از بابت بازگشت پول سفرشان نداشته باشند.

در این زمان دولت هیچ محدودیتی را اعمال نکرد و تنها از مردم خواست تا سفرهای غیر ضروری خود را کنسل کنند. در همان روزها مدارس کشور تعطیل شد و مردم به جای ماندن در خانه راهی جاده ها شدند. هم زمانی شیوع کرونا و تعطیلات نوروز و عدم محدودیت های سفر مردم را راهی جاده ها کرد به طوریکه در هفته دوم فروردین اوج شیوع را در کشور شاهد بودیم.

ویروسی که از اسفند ماه صنعت گردشگری را فلج کرده بود به اوج خودش رسید و وخامت اوضاع برای مردم آشکار شد. خرید بلیط قطار نیز مانند سایر وسایل حمل و نقل عمومی بسیار کاهش یافت.

از همان ابتدای شیوع قرنطینه و اعلام سخنگوی سازمان هوایی کشور مبنی بر استرداد بلیط ها بدون جریمه و دعوت مردم به کاهش سفر، آژانس های گردشگری که با سختی تمام مشکلات نیمه دوم سال 98 را به امید فروش نوروزی پشت سر گذاشتند، با چالش روبه رو شدند. عدم حمایت دولت باعث اعلام ورشکستگی بسیاری از این شرکت ها و تعدیل نیرو در آنها شد.

این تعدیلی همانطور که گفته شد نه تنها برای شرکت های ایرانی بلکه عموم شرکت های جهان را تحت تاثیر قرار داد. به گزارش کن نیوز شرکت هواپیمایی امریکن ایرلاین نیز با توجه به کاهش حجم درخواست مردم و احتمال به طول انجامیدن اوضاع، در پی اقدام کاهش تعداد کارمندان خود شده است. البته کارمندان این شرکت می توانند بین 6 تا 12 ماه مرخصی بدون حقوق بگیرند تا اوضاع به حالت عادی برگردد. حتی به برخی از کارمندان این شرکت ها پیشنهاد بازنشستگی قبل از موعود داده شده است.

در آلمان نیز خبر از لغو پذیرش مسافر و فعالیت های گردشگری است. به طوریکه دولت آلمان در همان روزهای ابتدایی از هتل ها درخواست کرد تا تنها در موارد غیر توریستی و الزامی به مسافران خود اتاق کرایه دهند. همچنین درخواست لغو سفر در و در خانه ماندن نیز به شهروندان آلمانی ابلاغ شد که خود یعنی تعطیلی صنعت گردشگری در آلمان!

به هرحال بدون در نظر گرفتن تدابیر خاص از سوی دولت، سایه کرونا بر روی صنعت گردشگری تبدیل به کابوسی فاجعه بار شده است. کابوسی که نه تنها نوروز 99 رو را به روزهای قشنگ سفر را از مردم گرفت بلکه به روزهای پر استرس بی کار شدن نیز تبدیل شد! نباید فراموش شود که فصل فروش و سودآوری شرکت های گردشگری، نوروز و تابستان است.

کرونا نه تنها باعث کاهش فروش بلیط هواپیما و قطار شد، بلکه باعث بسته شدن بسیاری از هتل ها و اقامت گاه ها، رستوران ها و مراکز خرید در سرتاسر کشور که هرکدام در این صنعت نقش پر رنگی داشتند، شد. بسته شدن موزه ها، مکان های تفریحی، سینماها و …. هر کدام ضربه سنگینی به کسب و کارها زد.

با امید رسیدن به روزهایی که برای مقابله و درمان بیماری های ناشی از این ویروس منحوس راه حل هایی ارایه شود و زندگی مردم روال عادی را طی کند.

منبع این نوشته

این مقاله را دوست داشتید؟

مقالاتی که «نباید» از دست بدهید!

دیدگاه‌ها و پرسش‌و‌پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *