Search
Close this search box.

چگونه تاثیرگذاری کمپین ایمیلی‌مان را اندازه‌گیری کنیم؟

فهرست مطالب

نحوه اندازه‌گیری تاثیر ایمیل مارکتینگ در کمپین‎های آنلاین

اگر علی‌رغم تلاش‌های بی‌وققه، ارسال تعداد زیادی خبرنامه، تبلیغات و مقاله، در نهایت بازاریابی ایمیلی‌تان با نتیجه مطلوبی همراه نشود، چه می‌کنید؛ بی‌خیال بازاریابی ایمیلی می‌شوید یا استراتژی‌تان را عوض خواهید کرد؟

از آنجایی که بسیاری از مدیران معیاری برای اندازه‌گیری میزان تاثیر ایمیل مارکتینگ در دیجیتال مارکتینگ کسب‌وکار خود ندارند، در مواجهه با چنین مشکلاتی کاملا سردرگم می‌شوند و در بسیاری از مواقع، برای همیشه ایمیل مارکتینگ را رها می‎کنند!

در حالی که، با بررسی میزان تاثیرگذاری کمپین‌‎های ایمیلی، می‌توان در مدت کوتاهی استراتژی ایمیل مارکتینگ شرکت را تغییر داد و به نتایج شگفت‌انگیزی دست یافت.

می‌پرسید چطور؟ در ادامه پاسخ سوال‌تان را خواهید یافت.

چرا باید میزان تاثیرگذاری ایمیل مارکتینگ را ارزیابی کرد؟

بهتر است این سوال را با سوالی دیگر پاسخ دهیم:

چرا دارت‌بازها برای پرتاب تیرهای بعدی خود، به نتیجه پرتاب‌های قبلی نگاه می‌کنند؟

مشخص است؛ این‌گونه می‌توانند عملکرد خود را در پرتاب‌های بعدی بهبود بخشند و امتیاز بالاتری کسب کنند.

همان طور که دارت‌باز برای پرتاب‌های بهتر، عملکرد پیشین خود را ارزیابی می‌کند؛ بازاریاب هم باید برای ارسال پیام‌هایی موثرتر، نتیجه ایمیل‌های قبلی را بررسی کند.

می‌پرسید با چه معیاری؟

یک چای برای خودتان بریزید تا برویم سراغ اصل مطلب.

معیارهای موثربودن ایمیل مارکتینگ

معیارهای بی‌شماری برای اندازه‌گیری میزان تاثیرگذاری کمپین‌های ایمیلی وجود دارد که ما در این مقاله می‌خواهیم 5تا از مهم‌ترین آن‌ها را معرفی کنیم.

اگرچه بازاریابی ایمیلی برخلاف دارت، سیبل مشخصی ندارد؛ ولی با استفاده از امتیازی که هر یک از این معیارها در اختیارتان قرار می‌دهند، می‌توانید نتیجه کمپین‌های ایمیلی‌تان را با هدف اولیه آن‌ها مقایسه و استراتژی خود را بهینه کنید.

نرخ بازگشایی (Open Rate)

اولین معیار تاثیرگذاری در ایمیل مارکتینگ، نرخ بازگشایی است. این نرخ به شکل زیر محاسبه می‌شود:

نرخ بازگشایی = 100 * (تعداد ایمیل‌های ارسال‌شده / تعداد ایمیل‌های خوانده‌شده)

اگر می‌خواهید تخمینی از میزان تاثیرگذاری ایمیل‌های خود (مخصوصاً در کمپین‌های بازاریابی و تبلیغاتی) داشته باشید، از نرخ بازگشایی غافل نشوید.

کاهش این نرخ نشان‌دهنده تکرار یا فاصله زمانی نادرست در ارسال ایمیل‌ها است؛ البته احتمال دارد مشکل از جایی دیگر، مثلا لیست ایمیل نامناسب یا جذاب‌نبودن متن و ظاهر ایمیل‌ها باشد.

پس از دستیابی به نرخ بازگشایی مناسب، باید به دنبال معیاری برای سنجش رفتار مخاطبان پس از بازکردن ایمیل باشید.

نرخ کلیک (CTR)

نرخ کلیک از آن عباراتی است که مثل نقل و نبات از دهان بازاریابان اینترنتی خارج می‎شود. CTR یکی از مهم‌ترین معیارهای اندازه‌گیری تاثیر ایمیل مارکتینگ در کمپین‌های بازاریابی است.

این نرخ به تعداد مخاطبانی بستگی دارد که حداقل روی یکی از لینک‌های موجود در ایمیل کلیک کنند. نحوه محاسبه آن هم به شکل زیر است:

نرخ کلیک = 100 * (تعداد ایمیل‌های ارسال‌شده / تعداد کلیک)

نرخ کلیک تا حد زیادی به مرتبط‌بودن محتوای ایمیل با مخاطبان بستگی دارد. البته دوره زمانی ارسال ایمیل‌ها نیز می‌تواند بر آن موثر باشد.

استفاده از محتوای شخصی‌سازی‌شده، قراردادن لینک‌های ایمیل در موقعیت‌های مناسب و ارسال ایمیل‌های کمتر با محتوای مفیدتر، استراتژی‌های موثری برای افزایش نرخ کلیک هستند.

با این اوصاف، به نظر شما نرخ کلیک بالا، به تنهایی برای موفقیت در بازاریابی ایمیلی کافی است؟

نرخ پرش (bounce rate)

نرخ پرش، مکمل نرخ کلیک است. این نرخ نشان می‌دهد چه میزان از مخاطبانی که از طریق لینک ایمیل وارد سایت شما شده‌اند، با بررسی یک صفحه یا بخشی از محتوا، به‌سرعت سایت را ترک کرده‌اند.

و اما فرمول محاسبه این نرخ:

نرخ پرش = 100 * (ورودی از طریق لینک‌های ایمیل / تعداد بازدیدهای یک‌صفحه‌ای)

نرخ پرش معیار خوبی برای بررسی هم‌خوانی ایمیل‌ها با صفحات لندینگ لینک‌شده در آن‌ها است.

کمپین‌های ایمیلی می‌توانند نرخ کلیک بالایی داشته باشند؛ ولی اگر مخاطبان به‌سرعت و بدون انجام اقدامی صفحات لندینگ را ترک کنند، آن‌گاه نرخ پرش افزایش می‌یابد و تطابق لینک‌های ایمیل با صفحات لندینگ باید بازنگری شود.

اگر کمپین ایمیلی بتواند نرخ بازگشایی خود را افزایش دهد، با نرخ کلیک بالا، مخاطبان را به صفحات لندینگ وارد کند و نرخ پرش را تا حد ممکن کاهش دهد، آن وقت تنها یک گام با تاثیرگذاری فاصله دارد.

نرخ تبدیل (conversion rate)

چه درصدی از گیرندگان ایمیل اقدام مورد نظر شما را اجرا می‌کنند؛ مثلا اطلاعات تماس خود را در اختیارتان قرار می‌دهند یا کالایی را خریداری می‌کنند؟

پاسخ این سوال، نرخ تبدیل کمپین ایمیلی را تعیین خواهد کرد. محاسبه این نرخ به شکل زیر است:

نرخ تبدیل = 100 * (تعداد کل بازدیدها / تعداد بازدید‌های همراه با اقدام)

نرخ تبدیل نشان‌دهنده میزان توانایی کمپین ایمیلی در تبدیل ترافیک به درآمد است. بنابراین، می‌توانیم بگوییم نرخ تبدیل، مکمل تمامی معیارهایی است که تاکنون بیان شده است.

واضح است، هرچقدر هم بازدید از سایت افزایش یابد، حتی اگر با نرخ پرش قابل قبولی هم همراه باشد؛ در نهایت وقتی می‌توان ایمیلی را موثر دانست که منجر به اقدام مخاطبان شود.

اما چه می‌شود اگر مشتری پا را از 4 معیار قبلی فراتر بگذارد؛ یعنی بیش از چیزی که ما از او خواسته‌ایم را انجام دهد؟

نرخ اشتراک‌گذاری یا فوروارد (share or forward rate)

معیارهایی که تاکنون گفته شد، باید در اولویت بررسی قرار گیرند؛ در حالی که نرخ اشتراک‌گذاری یا فورواردکردن ایمیل، چیزی فراتر از آن‌هاست و می‌تواند منجر به یک بازاریابی ویروسی شود.

ابتدا اجازه دهید فرمول این نرخ را نیز نمایش دهیم:

نرخ اشتراک یا فوروارد = 100 * (تعداد ایمیل‌های ارسال‌شده / تعداد ایمیل‌های به‌اشتراک‌گذاشته یا فورواردشده)

این نرخ نشان می‌دهد چه درصدی از گیرندگان ایمیل، آن را با سایرین به اشتراک گذاشته‌اند.

اقدامی مثل قراردادن دکمه اشتراک‌گذاری، می‌تواند تاثیر مثبتی در افزایش نرخ اشتراک و فوروارد داشته باشد؛ ولی در نهایت، تعاملی و مفیدبودن محتوای ایمیل است که موجب بهبود این نرخ خواهد شد.

اندازه‌گیری، مهره گمشده بازاریابی ایمیلی

اندازه‌گیری میزان موثر بودن کمپین‌های ایمیل مارکتینگ، مهره‌ای گمشده‌ و علت شکست بسیاری از این کمپین‌هاست.

در این مقاله به نحوه اندازه‌گیری تاثیرگذاری ایمیل مارکتینگ پرداختیم و مهم‌ترین معیارهای این‌کار را در مسیری مشخص معرفی کردیم.

اگر تاکنون کمپین ایمیلی موفقی نداشته‌اید یا اصلا بازاریابی ایمیلی را امتحان نکرده‌اید، خوشحال می‌شویم در سرویس ریتیشن مارکتینگ نجوا همراه شما باشیم.

توصیه می‌کنیم برای شروع، پلن رایگان 2 هزار ایمیلی نجوا را امتحان کنید.

راستی، چای‌تان سرد نشود!

این مقاله را دوست داشتید؟

مقالاتی که «نباید» از دست بدهید!

دیدگاه‌ها و پرسش‌و‌پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *