Search
Close this search box.

تفاوت اسنپ شات و بکاپ در سرور چیست؟

فهرست مطالب

از حیاتی‌ترین سرمایه‌های هر سازمان، اطلاعات و داده‌های آن است. رایج‌ترین و بهترین روش حفظ اطلاعات پشتیبان‌گیری از آنهاست. روش‌های مختلفی برای پشتیبان‌گیری وجود دارد می‌توانید از اطلاعات سرور خود Backup یا snapshot بگیرید، در ادامه همین مطلب در خصوص این دو روش و تفاوت‌هایشان صحبت خواهیم کرد.

با اسنپ شات می‌توانید فایل‌ها و پوشه‌ها را به قبل از ویروسی شدن برگردانید

اسنپ شات چیست؟

SnapShot به مجموعه‌ای از اشاره‌گرها که به دیتای ذخیره شده روی هارد، Tape و یا استوریج‌های دیگر اشاره دارد، اسنپ شات گفته می‌شود. مفهوم اسنپ شات شباهت زیادی به جدول محتوا دارد ولی کامپیوتر و سرور آن را یک بکاپ کامل تصور می‌کنند.

Snapshot Backup در اصل نوعی نسخه پشتیبان تهیه شده می باشد که برای ایجاد یک نمونه کلی یا کپی از معماری یک برنامه یا اپلیکیشن، دیسک یا سیستم استفاده می شود. این نسخه تهیه شده بکاپ برای فرآیند پشتیبانی جهت بازیابی سیستم یا دیسک دستگاهی خاص (سرور و استوریج) در یک نقطه زمانی مشخص استفاده می شود. از نسخه پشتیبان Snapshot میتوان به عنوان یک نوع بک آپ تصویری نیز نام برد.

برای درک بیشتر مفهموم اسنپ شات به مثال زیر توجه کنید:

اگر هر ساعت یک اسنپ شات بگیرید، فایل‌ها و پوشه‌ها می‌توانند به وضعیتی که در هر کدام از اسنپ شات‌های گرفته شده داشته اند بازگردند. اسنپ شات یعنی توانایی غیرفعال کردن تغییرات (Undo A Change) اگر سرور یا کامپیوتر شما بعنوان مثال ویروسی شد. با اسنپ شات می‌توانید تمام فایل‌ها و پوشه‌ها و درایوها را به حالت قبل از ویروسی شدن برگردانید.

در هنگام تهیه اسنپ شات به چند نکته زیر توجه کنید:

  • 20 تا 30 درصد فضای ذخیره سازی بیشتری برای اسنپ شات در نظر بگیرید.
  • برای پاک کردن اسنپ شات‌های قبلی برنامه منظم داشته باشید. (هر بار که اسنپ شات جدیدی گرفته می‌شود، اسنپ شات‌های قبلی به صورت Read only در می‌آیند.)
  • پاک کردن نسخه‌های قدیمی اسنپ شات را در زمانی که بارکاری سرور کم است انجام دهید.
  • از اسنپ شات‌های خود یک داکیومنت برای تیم ادمین آماده کنید، این داکیومنت می‌تواند شامل مواردی همچون کدام VM باید از اسنپ شات استفاده کند یا کدام اپلیکیشن ریسک بالاتر یا پایین‌تری دارد باشد.
  • در زمان انجام عملیات‌ پر ریسک مانند آپگرید دیتابیس اصلی حتما قبل از شروع، بکاپ کاملی تهیه کنید و سپس اسنپ شات بگیرید. در این مواقع (نصب و آپگیرید و تغییرات اساسی) فقط به گرفتن اسنپ شات اکتفا نکنید.
  • هنگامdefragmenting از اسنپ شات فعال استفاده نکنید چون تمام تغییراتی که هنگامdefragmenting روی دیسک ایجاد می‌شود، روی فایل اسنپ شات کپی می‌شود.

اگر از اطلاعاتی با حجم 5 ترابایت بکاپ بگیریم برای ذخیره بکاپ دقیقا به 5 ترابایت فضا نیاز داریم

بکاپ چیست؟

Backup کپی کاملی از تمام اطلاعات یک سرور که روی سرور دیگری ذخیره شده و برای بازیابی اطلاعات از آن استفاده می‌شود میباشد.

بکاپ می‌تواند شامل اطلاعات کاری و تنظیمات سرورهای مختلف یک شبکه باشد. سروری که برای بکاپ گیری اطلاعات تهیه می‌کنید باید امکان پشتیبان‌گیری از داده‌ها، فایل‌ها، برنامه‌ها و یا پایگاه‌های داده را داشته باشد. تا بتوان در بازه های زمانی‌ مرتب از اطلاعات سرور اصلی بکاپ‌گیری کند. سرور پشتیبان برای سازمان‌هایی که سیستم‌های محاسباتی آنها در کل سازمان با یک شبکه و چند سرور متصل به آن انجام می‌شود، کاربرد دارد.

برای سرور اصلی شبکه و سرور بکاپ، توصیه ما خرید سرور اچ پی است زیرا سرورهای HP متنوع، قدرتمند، سریع و امن هستند. سرور بکاپ باید دارای سخت افزاری استاندارد با ظرفیت ذخیره سازی بالا، درایور ذخیره سازی اضافه و یک نرم افزار بکاپ‌گیری مناسب باشد.

بکاپ گیری طی یک فرآیند منظم در بازه زمانی مشخص توسط هاست انجام می‌شود. هاست به سرور Backup متصل می‌شود تا فرایند بکاپ‌گیری داده را آغاز کند. در صورت از دست دادن داده‌ها؛ خرابی داده‌ها یا بازیابی؛ ممکن است نسخه پشتیبان بازیابی یا ریکاوری شود.

HPE سرورهای خود را متنوع و بر مبنای کارهای متنوع و حوزه های مختلف می سازد. سرور های نسل ۱۰ HPE بر اساس ۴ فاکتور مهم طراحی شده اند؛Security،Mobility،Cloudو Big Data.
از انواع سرورهای HP میتوان Apollo Systems، BladeSystem، Synergy، Superdome، SimpliVity و انواع سرورهای پرولینت نام برد.

تفاوت اسنپ شات و بکاپ در سرور چیست؟

بکاپ کپی کامل داده است ولی اسنپ شات مجموعه‌ای از اشاره‌گرها به داده‌های ذخیره شده است.

اگر 10 ترابایت داده ذخیره شده داشته باشید و بخواهید از آن بکاپ بگیرید به یک فضای 10 ترابایتی نیاز دارید، و اگر هر روز یک بکاپ بگیرید بعد از 5 روز 50 ترابایت فضا را اشغال می‌کنید، پس بزرگترین ضعف بکاپ گیری همین اشغال فضای زیاد است.

اما اگر از اطلاعاتتان اسنپ شات بگیرید تنها اطلاعات لازم برای Undo A Change ذخیره شده در نتیجه فضای زیادی اشغال نخواهد شد. بهترین روش برای اسنپ شات، روش ورژنینگ است زیرا می‌توان نسخه‌های بیشتری را در فضای کمتری نگه داری کرد.

نکته مهم : ورژنینگ یا Versioning یعنی ایجاد و مدیریت چندین نسخه از یک محصول که همه آنها یک عملکرد دارند اما یا بهبود یافته‌اند یا آپگرید شده‌اند یا سفارشی سازی شده‌اند. ورژنینگ معمولا برای سیستم عامل‌ها، نرم افزارها و وب سرویس‌ها استفاده می‌شود.

مزایا و معایب اسنپ شات در برابر بکاپ

علاوه بر ویژگی‌هایی که از اسنپ شات گفته شد. اسنپ شات دارای مزایا و معایب دیگری نسبت به بکاپ است که در ادامه آنها را بیان خواهیم کرد.

  1. اگر در سیستم مشکل سخت افزاری رخ بدهد امکان ریکاوری سیستم با اسنپ شات وجود ندارد و باید از بکاپ استفاده کنید.
  2. از بکاپ برای بازیابی اطلاعات استفاده می‌شود ولی با اسنپ شات می‌توانید سیستم را به وضعیت قبلی بازگردانید.
  3. از اسنپ شات فقط برای همان سیستمی که از آن اسنپ شات گرفته‌اید می‌توانید استفاده کنید ولی از بکاپ می‌توانید در سیستم‌های دیگری غیر از سیستمی که از آن بکاپ گرفته‌اید برای بازیابی اطلاعات استفاده کنید.
  4. برای بازگردانی اطلاعات فقط انتخاب اسنپ شات کافی است ولی چون بکاپ کپی کاملی از اطلاعات است، به تنظیمات بیشتری نیاز دارد.

این مقاله را دوست داشتید؟

مقالاتی که «نباید» از دست بدهید!

دیدگاه‌ها و پرسش‌و‌پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *