Search
Close this search box.

آشنایی با انواع بدافزار کامپیوتر و تاریخچه‌ی آن‌ها؛ از شوخی تا تخریب!

بدافزار کامپیوتر چیست؟

بدافزار کامپیوتر نرم‌افزارهای خبیث هستند که به سیستم یا داده‌های کاربران صدمه وارد می‌کنند. این نرم‌افزارها ممکن است اطلاعات را دزدیده، سیستم را مختل کنند یا عملیات نامناسب دیگری انجام دهند.

فهرست مطالب

در همان ابتدا که نام بدافزار کامپیوتر به گوشمان می‌رسد، ناخودآگاه یاد کارهای غیر انسانی می‌افتیم که شاید بعضی از برنامه نویس‌ها آن را به دلایل مختلفی انجام دهند. بدافزار که از مفهوم Malware گرفته شده است، در واقع ترکیبی از Malicious Software است و به کدهایی گفته می‌شود که اعمالی غیر اصولی و غیر قانونی انجام می‌دهند. به بیان بهتر، بدافزار همان خطوط کد برنامه نویسی است اما کاربران علاقه‌ای به اجرا شدن آن‌ها روی کامپیوتر ندارند.

بدافزار کامپیوتر

از همان ابتدای پیدایش کامپیوترها و پردازنده‌های پایه، تولید و نوشتن کدهای کامپیوتری نیز شروع شد و در واقع، شما بدون داشتن یک برنامه عملا نمی‌توانید از قدرت سخت افزار استفاده کنید. بسیاری از کدها و نرم افزارهای تولید شده با قصد راحت‌ کردن فرآیندها تولید شده‌اند که بیشترین تعداد و حجم کدهای نوشته شده را نیز شامل می‌شوند. اما در این بین، شما بعضی از نرم افزارها یا کدها را نیز مشاهده خواهید کرد که توسط خود برنامه نویس‌ها و برای انجام اموری خاص و تخریب کننده طراحی شده‌اند و با نام بدافزار کامپیوتر شناخته می‌شوند.

مفهوم بدافزار کامپیوتر چیست؟

اگر با برنامه نویسی و تولید کدهای کامپیوتری سر و کار داشته باشید، حتما می‌دانید که برای ساخت هر نرم افزاری باید کدهایی برای آن نوشته شود. این کدها با زبان‌های مختلفی نوشته می‌شوند که در نهایت تبدیل به فایل اجرایی شده و قابلیت استفاده پیدا می‌کنند. طراحی و نوشتن یک کد کامپیوتری که بتواند خروجی ساده‌ای ارائه دهد، شاید زمان زیادی از شما نگیرد. مثلا، فرض کنید قصد تولید یک بیپ کوتاه از طریق اسپیکر کامپیوتر را داشته باشید و برای این کار تنها چند خط کافی خواهد بود تا به خروجی مورد نظر برسید.

بدافزارهای کامپیوتر

اما همین صدای کوتاه را فرض کنید که با مدت زمان بلند و به صورت ممتد برنامه نویسی شود. در آن صورت، مطمئنا با صدایی آزار دهنده مواجه هستید که مایل به شنیدن آن نیستید. به همین سادگی و با چند خط می‌توان برنامه‌ای تولید کرد و آن را بدافزار نامید که منجر به آزار کاربران شود. البته، بدافزارها معمولا در سکوت به کار خود ادامه می‌دهند و شما نمی‌توانید همیشه متوجه وجود آن‌ها شوید.

بدافزار کامپیوتر مفهومی کلی است که شامل بسیاری از ویروس‌ها، کرم، تروجان، جاسوس افزار، روت‌کیت، کی‌لاگر و حتی ابزارهای تبلیغاتی آزار دهنده می‌شود.

آیا ویروس‌های کامپیوتری و بدافزارها خطرناک هستند؟

در جواب این سوال باید بگوییم خیر. ویروس‌ها و بدافزارها لزوما در همه شرایط خطرناک نیستند و بعضی از زمان‌ها تنها یک هدف بی معنی و حتی برای شوخی و سرگرمی را دنبال می‌کنند. در واقع، شما بسیاری از بدافزار را مشاهده می‌کنید که در صورت اجرای نا آگاهانه آن، با یک شوخی ویروسی روبرو می‌شوید که شاید پخش یک صدای بیپ بلند از اسپیکر کامپیوتر باشد.

امنیت شبکه

با این حال، ممکن است یک کد کامپیوتری برای انجام کاری خاص و به صورت حرفه‌ای طراحی شده باشد. برای مثال، شما در طول تاریخ کامپیوترها، ابزارهای جاسوسی را مشاهده می‌کنید که حتی نرم افزارهای امنیتی نیز تا مدت زمان طولانی قدرت تشخیص آن‌ها را ندارند.

بنابراین، این نکته که آیا یک بدافزار کامپیوتر خطرناک است یا خیر، بسته به نوع کدنویسی است که طراح آن چه هدفی را از ساخت و تولید آن دنبال کرده است.

هدف از طراحی ویروس و بدافزار کامپیوتر چیست؟

شاید برایتان جالب باشد تا در مورد اهداف طراحی بدافزارها بیشتر بدانید. این ابزارها از اهداف سرگرمی گرفته تا تخریب یک بخش بزرگ طراحی می‌شوند و در بسیاری از مواقع نیز طراح آن هدفی جز اثبات کردن توانایی‌های خود ندارد. بسیاری از برنامه نویس‌‌ها وجود دارند که برای ضربه زدن به یک شرکت خاص مانند اپل ویروسی را طراحی می‌کنند که ابتدایی‌ترین آن در سال 1981 با نام Elk Cloner منتشر شد. این بدافزار از طریق دیسک‌های فلاپی اولیه و به سرعت توانست در ماشین‌های Apple II گسترش پیدا کند و کار آن نمایش تنها یک پیام طعنه آمیز بود.

حملات سایبری

شاید هم قضیه به این سادگی‌ها ختم به خیر نشود و طراحی کد مخرب اهداف بزرگتری را دنبال کند. برای نمونه، در سال 1989 بود که اولین باج افزار با نام AIDS طراحی شده و قربانیان زیادی گرفت. این بدافزار کامپیوتر از طریق دیسک‌های فلاپی در اختیار شرکت کنندگان کنفرانس سازمان جهانی بهداشت قرار گرفت که حاوی یک نرم افزار تشخیص احتمال ابتلا به ایدز بود. اما در کنار آن، طراح و برنامه نویس از یک باج افزار نیز در کنار این نرم افزار استفاده کرده بود که پس از نود بار روشن و خاموش شدن رایانه فعال شده و در درایو C فایل‌ها و پوشه‌ها را مخفی یا رمز گذاری می‌کرد.

ویروس کامپیوتر

در این شرایط، شما بدافزار کامپیوتر با نام کی‌لاگر Keylogger را نیز مشاهده می‌کنید که در خفا و سکوت کار خود را انجام می‌دهد. این ابزارها برای ذخیره اطلاعات تایپ شده از کیبورد طراحی شده و به احتمال زیاد این اطلاعات را به یک منبع از پیش تعیین شده یا سرور خاص ارسال خواهند کرد. هدف اصلی این ابزارها دسترسی به پسوردهای کاربر و اطلاعات مهم این چنینی است.

انواع بدافزار کامپیوتر کدام است؟

بدافزارها انواع مختلفی دارند و شاید بتوان تعداد آن‌ها را تا بیش از ده عدد نیز دسته بندی کرد. البته، اگر دسته بندی کلی را در نظر بگیریم، تعداد این بدافزارهای مخرب به تعداد انگشتان یک دست خواهد رسید.

ویروس کامپیوتری (Virus)

ویروس کامپیوتری همان چیزی است که کاربران آن را در مورد تمامی انواع بدافزار به کار می‌برند. با این حال بهتر است بدانید که همه بدافزارها ویروس نیستند و شاید یک بدافزار کامپیوتر کاری متفاوت از ویروس را انجام دهد. ویروس یکی از انواع بدافزارها است و زمانی که اجرا می‌شود به صورت خودکار تکثیر شده و می‌تواند سایر نرم افزارها را نیز تحت تاثیر قرار دهد. 

بدافزار کامپیوتر

معمولا، طراحان ویروس کامپیوتری از مهندسی اجتماعی استفاده می‌کنند تا محصول خود را تکثیر کنند و آن را به دست کاربران بیشتری برسانند. باید اشاره کرد که به دلیل نوع ساختار سیستم عامل‌ها، معمولا ویندوز و مکینتاش هدف اصلی ویروس‌ها هستند و این ابزارها برای رسیدن به اهداف زیر کدنویسی می‌شوند:

 • باج گیری
 • ارسال پیام‌های ناخواسته و آزاردهنده
 • سرگرمی
 • نشان دادن قدرت برنامه نویسی طراح
 • تخریب یک شرکت یا سازمان
 • نشان دادن اشکالات نرم افزاری و باگ‌های نرم افزاری شرکت‌ها (اهداف مثبت)

کرم کامپیوتری (Worm)

کرم‌های کامپیوتری ابزارهای مخربی هستند که ساختار آن‌ها براساس ابقا و تکثیر بنا نهاده شده است. این ابزارها در سیستم مبدا وجود دارند و می‌توانند به سیستم‌های هدف خود منتقل شوند و با ظهور سامانه‌های ایمیلی قدرت پیدا کردند. در واقع، ایمیل‌ها توانستند بستر مناسبی برای تکثیر این بدافزار کامپیوتر شوند و باید اشاره کرد که شما این محصولات مخرب را معمولا در بخش فایل‌های Attachment ایمیل مشاهده می‌کنید.

کرم کامپیوتری برای تکثیر نیازی به سایر نرم افزارهای کامپیوتر ندارد و متکی به خود است.

شبکه اصلی‌ترین روش انتقال این بدافزار کامپیوتر است و به دلیل سرعت شبکه، این ابزارها نیز می‌توانند سرعت بالایی از نظر تکثیر بین سیستم‌ها داشته باشند. جالب است تا بدانید، بسیاری از کرم‌ها برای تکثیر طراحی می‌شوند و تغییری روی سیستم ندارند. با این حال، ممکن است بعضی از این ابزارها علاوه بر تکثیر شدن، روی ترافیک و امنیت شبکه و کاهش سرعت آن نیز اثر داشته باشند. اهداف طراحی و نشر کرم کامپیوتری شامل موارد زیر است:

 • ایجاد مشکلات در شبکه
 • مصرف بیش از حد پهنای باند
 • اشغال فضای ذخیره سازی
 • تخریب اطلاعات
 • اشتراک گذاری اطلاعات

تروجان (Trojan)

تروجان که به اسب تروا نیز معروف است، بدافزار کامپیوتر است که شما با دیدن آن متوجه مخرب بودن ابزار نخواهید شد. در واقع، این ابزار یک برنامه کامپیوتری یا یک برنامه اجرایی است که به شکل حرفه‌ای طراحی شده است و با دیدن آن ممکن است، تصور کنید یک برنامه معمولی ویندوز را اجرا کرده‌اید. 

تروجان

شاید این بدافزار در ضمیمه ایمیل ارسال شود که در آن صورت با باز کردن آن، تروجان به صورت خودکار نصب خواهد شد. تروجان‌ها معمولا از طریق مهندسی اجتماعی و ایمیل گسترش پیدا می‌کنند و حتی ممکن است با بازدید یک وب سایت مخرب نیز، سیستم شما آلوده به تروجان شود.

تروجان با روش فریب کاربر نصب شده و به سیستم هدف دسترسی پیدا می‌کند.

یکی از اصلی‌ترین و معروف‌ترین موارد گسترش تروجان وب سایت‌هایی است که با صفحه Pop Up هشدار می‌دهند، سیستم شما آلوده شده است و شما نیاز دارید یک برنامه را اجرا کنید تا سیستم‌تان پاکسازی شود.

اهداف زیر برای طراحی و گسترش بدافزار کامپیوتر تروجان دنبال می‌شوند:

 • دسترسی به اطلاعات مهم
 • ذخیره اطلاعات و فایل‌ها
 • تخریب اطلاعات
 • سرقت اطلاعات

باج افزار (Ransomware)

باج افزارها، ابزارهایی هستند که اطلاعات کاربر را رمز گذاری می‌کنند و در عوض آزاد سازی، کدنویسان آن درخواست مبالغ پول را دارند. طراحان این ابزارها معمولا از کریپتوگرافی استفاده می‌کنند تا مبالغ تعیین شده را دریافت کنند. البته، جالب است تا بدانید معمولا قربانیان اصلی طراحان باج افزارها بخش‌های حساس مانند شرکت‌های بزرگ، بیمارستان‌ها، مراکز سازمانی و… هستند.

بیشتر باج افزارها تروجان هستند و از طریق مهندسی اجتماعی تکثیر می‌شوند.

پس از اجرای یک باج افزار به صورت ناخودآگاه، برای رمز گذاری تنها چند دقیقه زمان لازم است و پس از آن شما عملا اطلاعات خود را از دست خواهید داد.

باج افزار

بنابراین بهترین کار این است که برای در امان ماندن از این بدافزار کامپیوتر همواره از اطلاعات حیاتی بکاپ داشته باشید.

اهداف زیر برای تولید و نشر باج افزارها دنبال می‌شوند:

 • رمزگذاری روی اطلاعات حیاتی کاربران
 • باج گیری در عوض آزاد کردن اطلاعات
 • آزار و اذیت کاربر برای اهداف مختلف

تبلیغ افزار (Adware)

تبلیغ افزار یا Adware را می‌توان سر به زیرترین بدافزار کامپیوتری دانست اما ممکن است این بدافزار کامپیوتر نیز آزار دهنده باشد. زمانی که به وب سایت‌های نه چندان حرفه‌ای مراجعه می‌کنید، شاید ناخواسته به صفحات دیگری هدایت شوید که معمولا تبلیغ یک کالا یا محصول خاص است.

تبلیغ افزار

در واقع، هدف اصلی تبلیغ افزار نمایش تبلیغات و شناساندن محصولات به کاربر است و این ابزارها اکنون نیز دارای کاربرد زیادی هستند. البته، شما تبلیغ افزار را روی تلفن‌های همراه و حین کار کردن با اپلیکیشن‌ها نیز مشاهده می‌کنید و این ابزارهای نه چندان دوست داشتنی، در مقابل ویروس‌ها زیاد هم آزار دهنده نیستند.

اهداف زیر برای تولید و تکثیر تبلیغ افزارها دنبال می‌شوند:

 • هدایت کاربر وب سایت یا اپلیکیشن به صفحه هدف
 • نمایش تبلیغات محصول یا هر پیام دیگر به کاربر
 • کسب درآمد از طریق نمایش تبلیغات

جاسوس افزار (Spyware)

جاسوس افزار، یک بدافزار کامپیوتر است که کار اصلی آن جمع آوری اطلاعات برای قربانی گرفتن است. این ابزار پس از جمع آوری اطلاعات، آن‌ها را به یک آدرس مشخص ارسال می‌کند که احتمالا از این اطلاعات برای باج گیری، تخلیه حساب بانکی یا هر عمل دیگری استفاده خواهد شد.

معمولا پاک کردن جاسوس افزار آسان است چرا که طراحی آن نسبت به سایر نمونه‌های بدافزار کامپیوتر پیچیده نیست.

جاسوس افزارها با روش‌های مختلفی تکثیر می‌شوند و باید اشاره کرد که مهندسی اجتماعی، ایمیل‌های جذاب و ترغیب کننده، کرک نرم افزارها و وب سایت‌های مشکوک از مهم‌ترین آن‌ها است.

اهداف زیر برای طراحی و تولید جاسوس افزارها دنبال می‌شود:

 • جمع آوری و سرقت اطلاعات 
 • دسترسی به اطلاعات و پسوردهای کاربر
 • باج گیری از طریق اطلاعات مهم
 • فروش اطلاعات کاربر

روت‌کیت (Rootkit)

روت‌کیت، ابزاری مخرب و جاسوسی است که به کاربران نامعتبر اجازه دسترسی به اطلاعات را می‌دهد. این بدافزار کامپیوتر در واقع، مجموعه‌ای از بدافزارها است که روی سیستم قربانی نصب می‌شود و پس از آن خواهد بود که فرد ثانویه به سیستم شما دسترسی دارد.

نصب این ابزار به روش‌های مختلفی انجام می‌شود و این کار توسط کاربر سیستم یا مستقیما توسط فرد طراح روت‌کیت انجام خواهد شد.

روت کیت

معمولا تشخیص روت‌کیت‌ها کمی مشکل است و چاره کار در استفاده از سیستم عامل‌های قانونی و معتبر و مراقبت از دسترسی افراد مختلف به سیستم کامپیوتر است.

اهداف زیر برای تولید و تکثیر روت‌کیت‌ها دنبال می‌شوند:

 • دسترسی به سیستم قربانی
 • کنترل روی سیستم هدف
 • سرقت اطلاعات
 • جاسوسی از کاربران
 • تخریب اطلاعات

کی‌لاگر

کی‌لاگر، ابزاری سر به زیر و ساکت است اما در همان سکوت خود می‌تواند مخرب باشد. همان طور که از نام این بدافزار کامپیوتر بر می‌آید، کی‌لاگرها برای ثبت اطلاعات تایپ شده کاربر و ارسال آن به مقصد مشخص طراحی شده‌اند.

کی لاگر

کی‌لاگرها نه تنها در کامپیوترها وجود دارند بلکه می‌توان آن‌ها را در تلفن‌ها یا تبلت‌های هوشمند نیز مشاهده کرد. این ابزارها توسط طراحان با اهداف متعددی چون خالی کردن حساب بانکی یا هر هدف دیگری منتشر می‌شوند و اهداف زیر از اصلی‌ترین موارد است:

 • جمع آوری و ارسال اطلاعات مهم مانند پسورد و اطلاعات حساب بانکی
 • مانیتور کردن سیستم قربانی
 • استفاده از اطلاعات برای باج گیری
 • استفاده از اطلاعات بانکی برای خالی کردن حساب

روبو شبکه یا بات‌نت (Botnet)

روبو شبکه یا بات‌نت، از جمله ابزارهای بدافزار کامپیوتر است که سیستم قربانی را آلوده کرده و پس از آن شخص منتشر کننده می‌تواند سیستم را از راه دور کنترل کند. با این کار، فرد می‌تواند از راه دور بسیاری از کارها را در سیستم مورد نظر انجام دهد. بات‌نت در سیستم‌های متعددی کپی شده و آن را آلوده می‌کند و در نهایت هر یک از سیستم‌ها عضوی از سر شبکه اصلی خواهد بود که توسط مهاجم کنترل می‌شود.

بات نت

روبو شبکه با روش‌های متعددی منتقل می‌شود که می‌توان ایمیل‌های مشکوک و حملات منع سرویس (DDoS) را نام برد. فرد مهاجم از این کار اهداف زیر را دنبال می‌کند:

 • کنترل سطح وسیعی از سیستم‌ها
 • انجام اعمال خرابکارانه در سطح وسیع

بدافزار کامپیوتر هیبرید

بدافزار کامپیوتر هیبرید از جمله خطرناک‌ترین انواع بدافزارها است که در واقع ترکیبی از ویروس، کرم یا تروجان کامپیوتری است. امروزه، معمولا حملات بدافزاری ترکیبی از موارد گفته شده در قسمت‌های قبلی است و در ابتدا شما با یک تروجان یا ویروس مواجه هستید. در نهایت، این ویروس قدرت این را دارد که از طریق شبکه به صورت Worm تکثیر شود و سیستم‌های بیشتری را قربانی کند.

بدافزار هیبرید

باید گفت، امروزه مهاجمان نیز علاقه زیادی دارند تا یک ابزار بدافزاری ترکیبی را طراحی کنند تا به اهداف بیشتر یا وسیع‌تری دست پیدا کنند. انتقال آن به سیستم‌های قربانی نیز از طریق ایمیل‌ها، وب سایت‌ها، کرک نرم افزارها و … انجام می‌شود.

در طراحی و نشر بدافزار کامپیوتر هیبرید اهداف زیر دنبال می‌شود:

 • کنترل سیستم قربانی
 • نظارت روی سیستم‌ها
 • ذخیره سازی اطلاعات مهم و ارسال آن به محل مشخص
 • خرابکاری و تخریب اطلاعات سیستم‌ها

منبع اصلی گسترش بدافزارهای رایانه‌ای کجاست؟

مهاجمان سایبری همواره روش‌های خلاقانه‌ای را طراحی می‌کنند تا به سیستم‌های قربانی نفوذ پیدا کنند. شاید روش‌های بسیاری اکنون منسوخ شده باشند اما مطمئن باشید در آینده روش‌هایی وجود خواهند داشت که به سختی بتوان آن را تشخیص داد و با آن مقابله کرد. خوشبختانه، ابزارهای مقابله با ویروس‌ها و بدافزارهای کامپیوتری همواره و همه روزه در حال به روز رسانی هستند و نکته مهم این است که آنتی ویروس و بسته امنیتی خود را همواره به روز نگه دارید.

امنیت شبکه

روش‌هایی که اکنون شناخته شده است و توسط طراحان بدافزار کامپیوتر به کار گرفته می‌شود به صورت زیر است:

 • ایمیل‌ها
 • وب سایت‌های اینترنتی
 • نرم افزارهای فریب دهنده و منسوخ شده
 • شبکه LAN
 • شبکه‌های نقطه به نقطه P2P یا IM
 • شبکه‌های اجتماعی مهم و معروف
 • صفحات Pop Up اینترنتی
 • درایوهای ذخیره سازی قابل حمل ( فلش مموری یا دیسک نوری)
 • دستگاه‌های همراه موبایلی

فیشینگ چیست و چگونه از آن در امان بمانیم؟

یکی از مهم‌ترین روش‌ها و ابزارهای مهاجمان برای سرقت اطلاعات مهم و حساب‌های بانکی بدافزار کامپیوتر فیشینگ است. این روش در سراسر جهان مرسوم است و بسیاری از افراد را به دام انداخته است. 

فیشینگ

خواسته اصلی مهاجمان در این روش سرقت پسوردها، اطلاعات حساب بانکی، حساب‌های وب سایت و … است. پس از این کار، احتمال این که از اطلاعات شما برای اهداف متعددی استفاده شود امکان پذیر است. البته، بهتر است بدانید که همیشه هدف از سرقت اطلاعات خالی کردن حساب بانکی نیست و مهاجم تنها ممکن است شماره کارت بانکی یا نام کاربری شما را نیاز داشته باشد.

این حملات اینترنتی معمولا از طریق وب سایت‌هایی انجام می‌شوند که به صورت حرفه‌ای مطابق وب سایت اصلی طراحی شده‌اند. برای نمونه، جعل صفحه یک وب سایت معروف مانند درگاه اینترنتی بسیار معمول است. با ورود به صفحه مربوطه به احتمال زیاد متوجه جعلی بودن آن نشده و ممکن است اطلاعات مهم را در اختیار فرد مهاجم قرار دهید.

انواع روش‌های فیشینگ به صورت زیر است:

 • جعل درگاه‌های اینترنتی پرداخت بانکی
 • جعل صفحات شبکه‌های اجتماعی
 • ارسال ایمیل‌های ترغیب کننده و هدایت فرد به صفحه مورد نظر
 • تماس تلفنی
 • ارسال پیامک‌های ترغیب کننده

تعدادی از معروف‌ترین بدافزارهای کامپیوتری

شاید هزاران هزار ابزار مخرب تا کنون طراحی شده و در سطح اینترنت و شبکه منتشر شده باشند. این تعداد روز به روز هم در حال افزایش است. اما شما تنها تعدادی از بدافزار کامپیوتر را مشاهده می‌کنید که می‌توانند اثرات تخریب وسیعی را نشان دهند. دلیل این امر شناسایی بسیاری از موارد توسط ابزارهای مقابله کننده است که در همان قدم‌های ابتدایی، بدافزارهای متعددی را شناسایی و از انتشار آن جلوگیری می‌کنند.

ویروس کامپیوتری

اکنون شبکه‌های کامپیوتری نیز به ابزارهای پیشرفته مجهز هستند و می‌توانند از انتشار بدافزارها و کرم‌ها جلوگیری کنند.

در ادامه تعدادی از ویروس‌ها و بدافزارهای معروف که توانستند سطح وسیعی از سیستم‌ها و شبکه را آلوده کنند، معرفی می‌کنیم:

 • بدافزار Astaroth: کمپین بدافزاری که با اجرای اولیه کاربر، فایل‌های مربوطه را به صورت خودکار دانلود کرده و پس از آن به صورت یک تروجان اطلاعات و مدارک مهم را به سرور مشخصی ارسال می‌کرد.
 • جاسوس افزار DarkHotel: این ابزار به وسیله سیستم WiFi هتل‌ها اقدام به سرقت اطلاعات افراد مهم می‌کرد و روش اصلی آن استفاده از کی‌لاگر بود.
 • تبلیغ افزار Fireball: این تبلیغ افزار چینی در سال 2017 میلادی بیش از 250 میلیون سیستم و دستگاه را تحت شعاع قرار داد و هدف اصلی آن تغییر در مرورگرهای اینترنتی و دانلود بدافزارهای بیشتر بود.
 • تروجان Emotet: این تروجان یکی از خطرناکترین بدافزار کامپیوتر است که برای اولین بار در سال 2014 میلادی شناسایی شد. هدف اصلی این ابزار بسیار مخرب که از روش‌های متمایزی استفاده کرده و از شناسایی توسط ابزارهای مقابله کننده به دور می‌ماند، بخش بانکداری بود که در کشور آمریکا تاثیر زیادی روی سیستم بانکداری داشت.
 • کی‌لاگر Olympic Vision: این کی‌لاگر یکی از معروف‌ترین ابزارهای سرقت اطلاعات مهم است که هدف اصلی آن سرقت اطلاعات از تاجران و صاحبان شرکت‌های تجاری بود. این محصول مخرب دارای الگوریتم و طراحی پیچیده‌ای نیست و برای اولین بار توسط یک کمپین ایمیلی منتشر شد.

چگونه از مضرات بدافزار کامپیوتر در امان بمانیم؟

برای در امان ماندن از حملات سایبری و بدافزار کامپیوتر بهتر است همواره یک ابزار مقابله کننده روی سیستم داشته باشیم. این ابزار باید همیشه و هر چند روز یک بار به روز رسانی شود تا مطمئن شوید که می‌تواند در برابر ویروس‌ها و بدافزارهای جدید واکنش مناسبی نشان دهد.

بدافزار شبکه

یک آنتی ویروس یا بسته امنیتی به روز رسانی نشده در عمل قدرت زیادی برای مقابله با تهدیدهای جدید ندارد و ممکن است حتی بسیاری از موارد جدید را تشخیص ندهد.

البته، ممکن است بسیاری از کاربران علاقه‌ای به نصب یک بسته امنیتی نداشته باشند. در این صورت می‌توان با در نظر داشتن کارهای زیر تا حدود زیادی از حملات مخرب اینترنتی یا بدافزار کامپیوتر جلوگیری کرد:

 • توجه به ایمیل‌های مشکوک و فریب دهنده
 • عدم اجرای فایل‌های ضمیمه ایمیل‌های مشکوک و نامعتبر
 • توجه به اعتبار وب سایت‌ها و آدرس اینترنتی آن‌ها
 • اسکن درایوهای ذخیره سازی قبل از استفاده
 • اجرا نکردن فایل نرم افزارهای مشکوک
 • استفاده از نرم افزارهای قانونی و معتبر

در دنیای مجازی همواره ابزارهای مخرب وجود دارند و ممکن است، ناخواسته در معرض این ابزارها قرار بگیریم. استفاده از یک وب سایت نامعتبر و حتی یک نرم افزار فریب دهنده ممکن است در بسیاری از موارد، سیستم شما را آلوده کند و برای مقابله با آن بهترین کار داشتن یک بسته امنیتی به روز شده روی سیستم است. البته، شاید طراحی و انتشار این ابزارهای مخرب برای بسیاری از افراد سرگرمی جذابی باشد، اما در نهایت، ممکن است آسیب بسیار زیادی به سیستم‌ها و شبکه وارد کند. در صورتی که در مورد انواع بدافزار کامپیوتر و ویروس‌ها نظری دارید، آن را در ادامه مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

نویسنده

این مقاله را دوست داشتید؟

مقالاتی که «نباید» از دست بدهید!

دیدگاه‌ها و پرسش‌و‌پاسخ

2 پاسخ

 1. آحه این چرت و پرت ها چین تحویل مردم میدید، کسی هکر نمی‌شودبا این مقاله های انگیزشی و تا حالا هم یک هکر تو ایران کشف نشده😂

  1. سلام و عرض ادب و ابتدا تشکر نویسنده ی محترم بابت مطلب خوب و مفید تون من که استفاده کردم.
   در مورد شما دوست عزیز… حتما به نکات شبکه و Road way ( مسیر امنیت شبکه) اشنایی ندارید.
   این پست فقط جهت اشنایی با بد افزارها بود نه اموزش هک… اون چیزی هم که توی سایتها اموزش میدن به درد هکرهای صورتی میخوره… یک هکر حالا چ کلاه سفید چ سیاه حتما دانش شبکه ی بالایی داره سطح زبانش خوبه و حتما یکی دو برنامه نویسی رو خیلی خوب بلده و البته انگیزه و شم هکری هم داره. انتظار از یک پست برای هک کردن فقط برای هکرهای صورتی هست….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *