Search
Close this search box.

سرور مجازی چگونه به بهترین انتخاب شرکت‌ها و کاربران اینترنت تبدیل شد

فهرست مطالب

سرور مجازی؛ انتخابی که آینده کسب‌وکار شما را شکل می‌دهد

سرور مجازی مهم‌ترین ترند این روزها در ایران و جهان در زمینه میزبانی پیشرفته وب و نیز در زمینه انجام انواع فعالیت‌های اینترنتی است؛ فعالیت‌های مانند: گیمینگ، پرداخت با پی پال، معامله و سرمایه‌گذاری در فارکس، ثبت نام در صرافی‌های مشهور ارز دیجیتال از جمله بایننس، ایجاد اپل آی‌دی، برنامه‌نویسی و توسعه کسب‌وکارهای اینترنتی. در این مطلب بیشتر با این مفهوم آشنا خواهیم شد.

سرور مجازی؛ راه‌حلی بینابین برای هاستینگ

در شرایط انتخاب نوع خدمات هاستینگ یا میزبانی وب همواره مدیران سایت‌های اختصاصی کسب‌وکار با گزینه‌هایی چون: سرور اختصاصی، سرور مجازی و هاست اشتراکی روبه‌رو هستند. در زمان انتخاب بین این گزینه‌ها ابتدا باید با هریک از آن‌ها آشنایی کافی داشته باشید؛ سپس مساله بر سر میزان نیازهای سایت شما به قدرت پردازش سخت‌افزاری است.

هاست اشتراکی برای آغاز یک کسب‌وکار اینترنتی مناسب است؛ البته به این شرط که این سایت مربوط به برندی نام‌آشنا با محصولات و خدماتی متنوع و تعداد بازدیدکنندگان احتمالی زیاد نباشد.

سرور اختصاصی دارای قدرت و امکانات سخت‌افزاری بیشتری نسبت به سرور مجازی است؛ اما عموما این میزان از امکانات آنقدر زیاد است که مورد استفاده بهینه قرار نمی‌گیرد و هزینه خرید خدمات آن نیز بیشتر است، به ‌همین دلیل امروزه بسیاری از شرکت‌ها، سایت‌های فروشگاهی و کسب‌وکارهای متنوع به خرید خدمات سرور از نوع مجازی روی آورده‌اند. در ادامه با ویژگی‌های این سرور بیشتر آشنا می‌شویم.

سرور مجازی چیست؟

وی‌پی‌اس (VPS) یا سرور مجازی شخصی (Virtual Private Server) حاصل تقسیم منابع یک سرور فیزیکی است؛ هریک از واحدهای ایجاد شده در این فرآیند است. وقتی با استفاده از فناوری مجازی‌سازی سرور فیزیکی، درون رایانه‌های قدرتمند یک رایانه مجازی ایجاد کنیم، یک سرور مجازی ساخته‌ایم.

مزایای سرور برای دیتاسنترها

تا چندی پیش بسیاری از کارشناسان فناوری از گسترش روزافزون دیتاسنترها و افزایش تعداد سرورهای فیزیکی دنیا از جهات مختلفی ابراز نگرانی می‌کردند. به لطف ظهور فناوری مجازی‌سازی سرور، این نگرانی تا حد بسیاری زیادی کاهش یافته است و توسعه زیرساخت‌های فیزیکی سرورها و خدمات هاستینگ نیز کند شده است. مزایای سرورهای مجازی برای دیتاسنترها عبارتند از:

 • کاهش هزینه‌های نگهداری به دلیل کاهش مصرف برق و هزینه‌های سرمایش
 • بهینه‌سازی فضایی با ایجاد سرورهای مجازی درون سرورهای فیزیکی
 • امکان مقیاس‌پذیری پیشرفته که باعث می‌شود مدیران دیتاسنتر بتوانند پلن‌های متعددی از را با امکانات بسیار مختلف ایجاد و به مشتریان خود ارائه دهند
 • ویژگی‌های پشتیبان‌گیری و بازیابی آسان اطلاعات و افزایش اعتماد مشتریان
 • افزایش کارایی و متعادل‌سازی بار مورد نیاز شبکه
 • سهولت به‌روزرسانی و نصب و راه‌اندازی نرم‌افزارهای جدید

سرور مجازی چگونه ساخته می‌شود؟

مجازی‌سازی سرور عبارت است از ایجاد یک لایه انتزاعی با استفاده از نرم‌افزار بین امکانات سخت‌افزاری سرور فیزیکی. با این روش، منابعی مانند حافظه و CPU پارتیشن‌بندی و بین سرورهای مجازی، توزیع می‌شوند. این فرآیند با استفاده از فناوری‌هایی مانند فناوری و نرم‌افزارهای هایپروایزر (hypervisor) و موتور کانتینر (Container Engine) امکان‌پذیر می‌شود. برخی از نرم‌افزارهای هایپروایزر درون یک سرور فیزیکی، عبارتند از:

 • VMware vSphere
 • Red Hat Virtualization
 • Proxmox VE
 • Microsoft Hyper-V
 • Hyper-V
 • Citrix Hypervisor
 • Oracle VM VirtualBox
 • IBM PowerVM
 • Microsoft Hyper-V

 

سرور مجازی برای شرکت‌های متوسط تا بزرگ

 سرور مجازی بهترین انتخاب برای شرکت‌های متوسط تا بزرگ است. برخی از افراد تصور می‌کنند کاربرد این سرور تنها محدود به خدمات میزبانی وب است؛ درحالی‌که هرجا و هرزمان شما به منابع قابل توجهی از سخت‌افزار نیاز داشته باشید، بدون نیاز به خرید دائمی این منابع، می‌توانید از خدمات آن استفاده کنید.

این امر مانند اجاره کردن یک رایانه بسیار قدرتمند برای انجام امور مختلف بدون نیاز به حضور این رایانه در فضای شرکت است. برخی از موارد استفاده از سرورهای مجازی برای شرکت‌ها و کسب‌وکارهای مختلف عبارتند از:

 • انجام امور حسابداری و حسابرسی پیچیده با میزان بسیار بالایی از اطلاعات
 • امکان انتقال ارز از یک حساب پی پال به حساب شرکت‌های گوناگون در سراسر دنیا
 • امکان انجام خرید نرم‌افزارهای اورجینال مورد نیاز شرکت با استفاده از کردیت کارت‌ها
 • امکان انجام پروژه‌های مجزا با استفاده از چندین سرور مجازی
 • امکان رمزگذاری اطلاعات
 • امکان استفاده از آی‌پی خارج از کشور در موارد گوناگون
 • امکان میزبانی وب قدرتمند برای شرکت با امکان میزبانی از چند دامنه

انواع سرورهای مجازی بر اساس فناوری‌

سرورهای مجازی با هر روش و تکنیکی که ساخته شوند، عاملی برای چابکی و استفاده بهینه کسب‌وکارها، فعالان فضای مجازی و سازمان‌ها در دسترسی به منابع سرورهای فیزیکی هستند. امکان نصب سیستم عامل دلخواه نیز یکی از دیگر مزایای سرورهای مجازی با اهداف و کاربردهای مختلف هستند. با سه نوع مهم از انواع سرورها بر اساس فناوری‌های مجازی‌سازی آشنا می‌شویم:

مجازی‌سازی کامل

در روش مجازی‌سازی کامل (Full Virtualization) از یک نرم‌افزار هایپروایزر برای شبیه‌سازی و ایجاد یک سرور از نوع مجازی استفاده می‌شود. رویکرد نرم‌افزاری در این روش از ترجمه باینری (BT) با اجرای مستقیم برای پیاده‌سازی یک هایپروایزر استفاده می‌کند. مجازی‌سازی سخت‌افزار (Hardware-assisted virtualization) با استفاده از پردازنده‌های X86 فعلی که با عنوان هایپروایزر نوع یک شناخته می‌شود و نیز با استفاده از  رویکرد میزبانی در سیستم عامل که با عنوان هایپروایزر نوع دو شناخته می‌شود، ممکن است.

مجازی‌سازی در سطح سیستم عامل

مجازی‌سازی در سطح سیستم عامل (OS-Level Virtualization) یکی از روش‌های جدید است. پیاده‌سازی این روش، با استفاده از قابلیت‌های سیستم عامل‌های مدرن مانند مجازی‌سازی پیش‌فرض ممکن شده است. سرورهای مجازی در سطح سیستم عامل از سخت‌افزار میزبان تقلید نمی‌کنند. هسته OS در این روش با استفاده از برخی نرم‌افزارها، نمونه‌های جداگانه و سبکی به نام کانتینرها یا ظروف (containers) ایجاد می‌کند.

پیش‌مجازی‌سازی

پیش‌مجازی‌سازی یا پارا-مجازی‌سازی (Para-Virtualization) نیز برای ایجاد سرور از فناوری هایپروایزر استفاده می‌کند؛ اما سرورها به طور کامل، سخت‌افزار فیزیکی را شبیه‌سازی نمی‌کنند. در عوض، یک API به‌طور مستقیم با سیستم عامل‌های میزبان و سرور در تماس است. در واقع سرورهای مجازی ایجاد شده، محیط خود را به‌عنوان امتداد منابع میزبان و سرورهای مجازی مجاور تشخیص می‌دهند.

مزایای خرید خدمات سرور مجازی

کسب‌وکارها برای برنامه‌ها و داده‌های خود به راه‌حل‌های پردازش و ذخیره‌سازی ایمن، قابل اعتماد و با کارایی بالا نیاز دارند. درحالی‌که خدمات میزبانی مختلف وب را مقایسه می‌کنید، احتمالا با گزینه‌های متنوعی روبه‌رو می‌شوید.

تصمیم‌گیری بین سرورهای فیزیکی و مجازی معمولا به دلیل الزامات تجاری و همچنین نوع نیازهای انواع فعالیت‌های اینترنتی شخصی و فریلنسری، کاری دشوار است. در هر صورت آشنایی با مزایای استفاده از سرورهای مجازی می‌تواند در این زمینه، راهنما و راهگشا باشد.

به‌طور کلی سرورهای مجازی، پایدار، سریع و ایمن هستند. توانایی تبدیل خدمات هاستینگ از هاست اشتراکی به این سرورها نیز کاری آسان است. همچنین شرکت‌هایی مانند آریانت، امکان خرید با تحویل آنی را نیز برای شما ایجاد کرده‌اند که باعث سرعت بیشتر از اعمال تغییرات می‌شود.

همچنین مزایای بسیاری برای تحقق اهدافی مانند توسعه خدمات اینترنتی از طریق وب‌سایت، ایجاد سایت‌های فروشگاهی، توسعه سایت فروشگاهی، ایجاد مراحل مختلف در فرآیندهای کاری شرکت در بستر و نیز توسعه فعالیت‌های بازاریابی و برندینگ در سطح اینترنت دارد.

سرورهای مجازی می‌توانند خدماتی سریع‌تر را به ما با هزینه‌ای مناسب ارائه دهند. همچنین بسته به برنامه‌هایی که استفاده می‌کنید، وب‌سایت میزبانی‌شده معمولا سریع‌تر بارگذاری می‌شود. مقیاس‌پذیری نیز یک مزیت عمده برای سرورهای مجازی است که می‌توانید بنابر ویژگی انعطاف‌پذیری، اهداف خود را برای آینده کسب‌وکار طراحی کنید یا توسعه بدهید. برخی از مزایای اساسی خرید سرورهای مجازی را برای انواع کسب‌وکار و فعالان دنیای اینترنت با هم مرور می‌کنیم.

اطمینان بیشتر

یکی از ویژگی‌های این سرورها، استقلال از نظر فنی است. برای درک بهتر می‌توانیم مثالی از هاست اشتراکی بزنیم. در هاست اشتراکی، عملکرد اکانت‌ها در برخی شرایط روی سرعت و عملکرد اکانت‌های دیگر تاثیر می‌گذارد. درحالی‌که پارتیشن‌بندی سرورهای مجازی در درون یک سرور فیزیکی به‌گونه‌ای است که استقلال کامل دارند و هیچ‌نوع تاثیری از یکدیگر نمی‌پذیرند. این شرایط باعث اطمینان بیشتر نسبت به عملکرد سرورهای مجازی در زمینه‌های امنیت، سرعت، کیفیت و کارایی می‌شود.

افزایش امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری

هاست اشتراکی به‌ مراتب از منابع کمتری نسبت به سرور مجازی برخوردار است و منابع آن مثل رم، CPU، دیسک و پهنای باند در سطحی است که بازدیدکنندگان سایت، به‌خوبی قادر به تشخیص نسبت به هاست اشتراکی هستند. همین منابع انواع فعالیت‌های میزبانی وب را نیز برای مدیران سایت‌ها آسان می‌کند.

هزینه مقرون‌به‌صرفه

هزینه‌ای که شما برای خرید خدمات یک سرور مجازی می‌پردازید، نسبت به هزینه یک سرور اختصاصی فیزیکی بسیار کمتر است؛ درحالی‌که می‌توانید از منابع بسیار قدرتمند سخت‌افزاری نیز استفاده کنید.

امکان نظارت بر سرور

سرورهای مجازی از سوی شرکت‌های دیتاسنتر و نیز از سوی شرکت‌های واسطه فروش این خدمات پیشتیبانی می‌شوند. دیتاسنترهای ایرانی و خارجی هرکدام دارای سرویس‌هایی برای نظارت بر عملکرد و امنیت سرورهای مجازی و فیزیکی هستند که از آن‌ها در برابر حملات هکری، حملات نرم‌افزارهای مخرب و حملات DDOS محافظت می‌کند.

امکانات برتر ایمیل

یکی از ویژگی‌های خدمات سرور مجازی برخورداری از میل سرور اختصاصی است. این میل سرورها دارای آی‌پی اختصاصی هستند و دیگر ایمیل‌های شما بلاک یا اسپم نمی‌شوند. همچنین در این حالت شما از توانایی ارسال و دریافت ایمیل بسیاری بیشتری نسبت به هاست اشتراکی برخوردار خواهید بود.

مدیریت بهینه در پشتیبان‌گیری از اطلاعات

برای اطلاع از خدمات و روش‌های پشتیبان‌گیری می‌توانید از شرکت‌های ارائه دهنده سرور اختصاصی کمک بگیرید. در این سرورها می‌توانید به‌صورت خودکار، در زمان‌های تعیین شده، از اطلاعات خود پشتیبان‌گیری کنید.

انعطاف‌پذیری سرور مجازی

استقلال در عملکرد سرورهای مجازی باعث می‌شود شما بتوانید روی آن هرنوع سیستم‌ عامل و هرنوع نرم‌افزاری را که بخواهید نصب کنید و این یکی از تفاوت‌های اساسی بین هاست اشتراکی و سرورهای مجازی است.

امکان توسعه سریع کسب‌وکار

توسعه کسب‌وکار اینترنتی بدون ایجاد تحول دیجیتالی ممکن نیست. بنابراین وقتی شرکتی بخواهد چنین تحولی را ایجاد کند به تغییر و توسعه زیرساخت‌های قدیمی خود نیاز دارد. سرور مجازی یک راه حل سریع و اقتصادی برای توسعه کسب‌وکار و در عین حال، کوچک کردن منابع فیزیکی است.

این امر شما را از سرمایه‌گذاری اولیه برای خرید سیستم‌ها و سرورهای فیزیکی بی‌نیاز می‌کند. بنابراین شما می‌توانید هزینه‌ها را به زمینه‌های دیگر توسعه کسب‌وکار اختصاص دهید.

خرید سرور مجازی برای معامله در فارکس

بر اساس تحقیقات بین‌المللی، بازار تبادل ارزهای خارجی یا فارکس، با حجم متوسط روزانه 6.6 تریلیون دلار، بزرگ‌ترین بازار مالی در جهان است. در بازار فارکس، خرید و فروش ارزهای رایج در دنیا انجام می‌شود. میزان سود و زیان معاملات در فارکس به دلیل امکان استفاده از تکنیک اهرم یا لوریج می‌تواند بسیار زیاد باشد. به‌همین دلیل ایرانیان بسیاری امروزه در این بازار حضور یافته‌اند و از فرصت‌های معامله در این بازار برای سودآوری استفاده می‌کنند. کاربردهای این دسته از سرورها در معاملات فارکس را با هم مرور می‌کنیم:

 • ، سروری پرسرعت و بدون قطعی است که امکان انجام معاملات فارکس را برای شما امکان‌پذیر می‌کند
 • دارای آی‌پی دائمی و معتبر خارجی است
 • دارای کمترین میزان تاخیر از تبادل اطلاعات است
 • در 24 ساعت شبانه‌روز و در تمامی روزهای سال فعال و آنلاین است
 • امکان نصب هرنوع سیستم عامل و پلتفرم تحلیل تکنیکال روی این سرور وجود دارد
 • از سخت‌افزاری متناسب با نیازهای ترید در بازار فارکس برخوردار است
 • شرکت آریا نت امکان خرید سرورهای خارجی با سخت‌افزارهای قدرتمند را برای شما فراهم کرده است که از جمله آن‌ها می‌توان به: سرور آمریکا، سرور مجازی هتزنر آلمان، فرانسه، هلند و اشاره کرد.

خرید سرور مجازی برای هر نوع پرداخت بین‌المللی

در این حالت شما هم می‌توانید از روش خرید سرور ساعتی و تحویل آنی در شرکت آریانت استفاده کنید و هم می‌توانید برای تثبیت حساب پی‌پال و نیز امنیت آن از سرورهای مجازی برای طولانی‌مدت بهره بگیرید. ساخت اکانت برای کردیت کارت‌ها نیز در این روش امکان‌پذیر است که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مسترو (Maestro)
 • مستر کارت (Master Card)
 • ویزا کارت (VISA Card)
 • امریکن اکسپرس (American Express)

تجربه برتر گیمینگ با استفاده از سرور مجازی

استفاده از سرور مجازی برای گیمرها به این معنی است که شما دسترسی کامل به روت دارید؛ بنابراین می‌توانید بازی خود را تا آن‌جا که امکان‌پذیر است، سفارشی‌سازی کنید. همچنین به شما این امکان را می‌دهد که بین لینوکس و ویندوز هرکدام را که می‌خواهید انتخاب کنید. علاوه‌بر این محفظه مجازی (virtual compartment) شما کاملا خصوصی است و لازم نیست نگران مزاحمان بازی باشید. برخی از مزایای این سرورها برای گیمینگ را با هم مرور می‌کنیم:

 • شما می‌توانید میزبان ارتباط دیگر گیمرها باشید.
 • هیچ گونه وقفه، لگ یا تاخیری در بازی شما وجود ندارد.
 • کنترل و حریم خصوصی بیشتری خواهید داشت.
 • به بهترین سخت‌افزار دسترسی دارید.
 • فقط بخشی از قیمت سرور اختصاصی را می‌پردازید.
 • برای راه‌اندازی و مدیریت آن، دسترسی فوری به روت خواهید داشت.

خرید سرور مجازی برای ساخت اکانت اپل

اگر می‌خواهید یک اکانت اپل معتبر برای استفاده از دستگاه‌های آن مانند: اپل واچ، آیفون، آیپاد، آیپد یا مک بوک ایجاد کنید تا بتوانید از خدمات سرویس‌های اینترنتی تحت سیستم عامل آی‌اواس استفاده کنید، خرید سرور ساعتی یا پلن‌های دیگر آن راه حلی مطمئن است. برخی افراد، سایت‌ها و مراکز ارائه خدمات تلفن همراه نیز با خرید این سرورها می‌توانند اکانت‌های متعدد ایجاد کنند.

اپل آیدی کلید ورود شما به دنیای سرویس‌ها و نرم‌افزارهای اپل است. از این اکانت می‌توانید برای دسترسی به سرویس‌های اپل مانند: Apple Music، iCloud، iMessage و FaceTime استفاده کنید.

نکته بسیاری مهمی که پیش از خرید آن برای ایجاد اکانت اپل باید به آن توجه داشته باشید، کشوری است که دیتاسنتر سرور در آن قرار دارد. در واقع آی‌پی اختصاصی سرور، دارای نشانی است که تشخیص کشور آن را ممکن می‌سازد. نکته دیگر این است که شما با آی‌پی ایران و سرور مجازی ایران نمی‌توانید یک اپل آیدی بسازید و نکته پایانی، تفاوت خدمات سرویس‌های اپل بر اساس کشورها است. به‌این معنا که از آی‌پی آمریکایی، به اپ‌استور آمریکا و از آی‌پی فرانسوی به اپ‌استور همان کشور دسترسی دارید و خدمات این دو اپ‌استور با هم تفاوت‌هایی دارند.

تفاوت سرورهای مجازی برپایه کشورها

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، سرورهای مجازی را می‌توان برپایه کشوری که دیتاسنتر در آن قرار دارد، تقسیم‌بندی کرد. اهمیت این دسته‌بندی از جهات مختلفی قابل بررسی است.

نکته مهم در این زمینه، شرکت ارائه دهنده خدمات سرور یا میزبان دیتاسنتر سرورهاست. بی‌شک بین شرکت‌های بزرگ ارائه دهنده این خدمات در دنیا رقابت وجود دارد و کیفیت آن‌ها نیز با هم تفاوت دارد و بسته به نیاز شما می‌تواند متغیر باشد. مثلا از سرور مجازی ایران بیشتر در مواردی استفاده می‌‎شود که هزینه کمتری می‌خواهید صرف کنید و نیازی به خدمات بین‌الملل ندارید. شرکت آریانت برای ارائه برترین خدمات سرور مجازی و اختصاصی به مشتریان خود از شرکت‌های فعال در زمینه سرور در سطح دنیا استفاده کرده که جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • دیتاسنتر OVH فرانسه
 • دیتاسنتر XLHost آمریکا
 • دیتاسنتر هتزنر آلمان
 • دیتاسنتر برج میلاد تهران

سرور مجازی تحویل آنی را از آریانت بخواهید

شرکت آریانت یکی از فعال‌ترین شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات سرور مجازی در ایران و دارای نماد اعتماد از وزارت صنعت و معدن از سال 1395 تا امروز است. این شرکت توانسته‌است بستری ایمن با پشتیبانی شبانه‌روزی از خدمات سرورهای مجازی را برای مشتریان خود فراهم کند.

برخی از مزایای سرورهای شرکت آریانت عبارتند از:

استفاده از ساخت‌های فیبر و تجهیزات سیسکو، پهنای باند نامحدود، هارد nvme، فناوری‌های VMware و KVM، فایروال‌های قدرتمند و نیز امکاناتی چون نصب سیستم عامل دلخواه، پنل صددرصد آنلاین، امکان خاموش و روشن کردن دسترسی کنسول، تغییر رمز عبور و مشاهده منابع مصرفی.

تمامی فعالان فضای اینترنت از صاحبان کسب‌وکارها، طراحان سایت، مدیران وب‌سایت‌های فروش، مدیران بازاریابی اینترنتی، گیمرها، برنامه‌نویسان و فریلنسرهای عرصه‌های گوناگون می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت آریانت با انواع سرورهای مجازی برپایه کشور یا پلن‌های متعدد با هزینه‌های مختلف آشنا شوند و پلن مورد نیاز خود را خریداری کنند.

این مقاله را دوست داشتید؟

مقالاتی که «نباید» از دست بدهید!

دیدگاه‌ها و پرسش‌و‌پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *