Search
Close this search box.

راهنمای کامل تایپ سریع ده‌انگشتی (آموزش تصویری)

فهرست مطالب

تایپ 10 انگشتی یا تایپ سریع (Touch Typing) مهارتی است که به شما امکان تایپ متون را بدون نگاه کردن به صفحه‌کلید می‌دهد، شاید بارها در زندگی روزمره یا محل کار خود افرادی را دیده باشید که با سرعت باور نکردنی و مهم‌تر از آن بدون نگاه کردن به کیبورد در حال تایپ کردن یک متن هستند، اگر شما نیز دوست دارید روش صحیح تایپ ده انگشتی را بیاموزید تا انتهای این آموزش با ما باشید، در این مقاله از همیار آی‌تی قصد داریم به صورت کاملا عملی و تخصصی کامل‌ترین روش تایپ سریع را به شما آموزش دهیم.

تایپ سریع

شاید در قدم اول تصور کنید با کاری بسیار سخت و غیر ممکن رو به رو هستید، اما باید به شما بگوییم اصلا این‌گونه نیست، تنها با کمی تمرین و صرف وقت می‌توانید در این زمینه حرفه‌ای شده و حتی از آن کسب درآمد نیز داشته باشید!

چرا باید تایپ سریع را بیاموزیم؟

مطمئنا در هر سن و سال و حرفه‌ای مشغول به فعالیت باشید، تایپ سریع یکی از مواردی است که به صورت روزمره به آن احتیاج پیدا خواهید کرد، نامه‌نگاری‌ها، چت‌های روزمره‌، مکاتبات اداری و… همه و همه از جمله مواردی هستند که لزوم آشنایی با تایپ نسبتا سریع در آن‌ها حس می‌شود.

همچنین ممکن است شما با سرعت مناسبی توانایی تایپ کردن داشته باشید اما اصول صحیح تایپ یا دقت مورد نیاز برای این‌کار را نداشته باشید، از جمله موارد مهمی که در تایپ کمک زیادی به شما می‌کند نحوه‌ی قرار گرفتن دست و انگشتان روی صفحه کلید است، این مورد به ظاهر کوچک علاوه بر اینکه دقت و سرعت تایپ شما را بهبود می‌بخشد، از نظر ارگونومیک نیز اثر بخش بوده و کیفیت تایپ شما را افزایش دهد.

حال که دانستیم چرا باید این مهارت را بیاموزیم وقت آن است که به صورت عملی و قدم به قدم تایپ 10 انگشتی را با هم تمرین کنیم، برای شروع کار با حروف انگلیسی وارد عمل می‌شویم، شما پس از اینکه نحوه‌ی تایپ با کیبورد انگلیسی را آموختید به راحتی می‌توانید آن را به حروف فارسی نیز تعمیم داده و در هر دو مورد از مهارت خود استفاده کنید.

نحوه‌ی قرارگیری دست‌ها هنگام تایپ روی صفحه‌کلید

مهم‌ترین نکته‌ای که باید هنگام تایپ در نظر داشته باشید، نحوه‌ی صحیح قرارگیری دست‌های شما روی کیبورد است، برای این منظور سعی کنید مچ دستان شما روی میز قرار گرفته و انگشتانتان را به نرمی روی صفحه کلید قرار دهید، برای فهم بهتر این موضوع به تصویر زیر دقت کنید:

تایپ سریع

همانگونه که در تصویر مشخص شده، نباید فشاری روی مچ دستان شما وجود داشته باشد، انگشتان شما باید به راحتی حرکت کنند، ضمن اینکه دستتان نباید تحت فشار باشد، سعی کنید دستان خود را به نرمی روی دکمه‌های کیبورد حرکت داده و مطمئن شوید تحت فشار نیستند.

نحوه‌ی صحیح قرارگیری انگشت‌ها در تایپ سریع

اگر به دقت کیبورد خود را نگاه کنید، دو برآمدگی کوچک روی کلیدهای F و J مشاهده خواهید کرد، این دو برآمدگی به شما کمک می‌کنند بدون نگاه کردن به صفحه‌کلید محل قرارگیری دکمه‌ها را تشخیص دهید، برای شروع تایپ سریع باید انگشت اشاره‌ی دست راست خود را روی دکمه‌ی J و انگشت اشاره‌ی دست چپ خود را روی دکمه‌ی F قرار دهید، لطفا تصویر را مشاهده کنید:

تایپ سریع

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، با قرار دادن انگشت‌های اشاره روی دکمه‌های مشخص، سایر انگشتان شما نیز به ترتیب روی دکمه‌های کناری قرار خواهند گرفت، اولین مرحله برای شروع تایپ دو انگشتی جایگذاری صحیح این انگشتان روی دکمه‌های مشخص شده است، برای تمرین انگشتانتان را روی این دکمه‌ها گذاشته و سعی کنید با توجه به برآمدگی دکمه‌های F و J بدون نگاه کردن به صفحه‌کلید، محل صحیح قرارگیری سایر انگشتانتان را نیز پیدا کنید.

در این حالت علاوه‌بر اینکه به تمامی کلیدهای کیبورد دسترسی خواهید داشت، دستان شما باید کاملا راحت بوده و انگشتانتان بتوانند به راحتی حرکت کنند، اگر تا به حال از تمام انگشتان خود برای تایپ استفاده نمی‌کردید سعی کنید از الان به بعد این کار را انجام دهید، شاید در ابتدا کمی برایتان سخت باشد، اما این اطمینان را به شما می‌دهیم که با تمرین و طی چند روز آینده به راحتی به این حالت تایپ عادت کرده و خواهید توانست اولین قدم‌هایتان را برای کسب مهارت تایپ سریع بردارید.

پس از اینکه با محل قرارگیری کلیدهای ردیف وسط آشنا شدید، وقت آن است که به سراغ سایر دکمه‌های کیبورد برویم، پس تصویر زیر را به دقت نگاه کنید: 

تایپ سریع

با توجه به تصویر بالا متوجه خواهید شد که صفحه‌کلید به 8 ناحیه‌ی اصلی تقسیم شده است، برای تایپ این حروف باید 4 انگشت هر دو دستتان را (منهای انگشت شست) به‌کار بگیرید، وظیفه انگشت شست در هر دو دست زدن کلید فاصله (Space) است، اگر به درستی انگشتان خود را روی دکمه‌هایی که در بالا گفتیم قرار داده باشید مطمئنا انگشت شست هر دو دستتان روی کلید Space قرار گرفته است (از این موضوع می‌توانید برای بررسی جایگیری صحیح سایر انگشتانتان نیز استفاده کنید)

تایپ سریع

همانطور که در تصویر بالا نیز به وضوح مشخص است، انگشت شست تنها وظیفه‌ی فشردن کلید Space را دارد، به همین دلیل است که در تمامی صفحه‌کلیدها دکمه‌ی Space بزرگ‌تر و پهن‌تر از سایر کلیدهای کیبورد است و با هر دو انگشت می‌توانید به راحتی به آن دسترسی داشته باشید.

این نکته را به یاد داشته باشید که همیشه باید یکی از انگشتان شست شما روی این کلید قرار داشته و هیچگاه به طور همزمان هر دو انگشت را از روی کلید Space برندارید.

حال که با نحوه‌ی کار کلیدهای اصلی کیبورد آشنا شدیم وقت آن است که روش استفاده از سایر دکمه‌ها را نیز بشناسیم، پس توجه‌تان را به تصویر پایین جلب می‌کنیم:

تایپ سریع

همانطوری که در تصویر مشاهده می‌کنید، باید با استفاده از انگشتان کوچک کناری سایر دکمه‌های فرعی کیبورد را مدیریت کنید و آن‌ها را نیز پوشش دهید، فشردن کلیدهایی مانند Shift، Enter، Tab، Alt و Caps Lock از جمله وظایفی است که برعهده‌ی انگشت کوچک شما خواهد بود.

شاید در وهله‌ی اول این کار (تایپ با 10 انگشت) کمی سخت به نظر برسد و حتی در ابتدا سرعت شما را کاهش دهد، اما مطمئن باشید با گذشت زمین و تمرین فراوان نه تنها احساس راحت‌تری خواهید داشت بلکه سرعت تایپتان نیز به طرز فوق‌العاده‌ای افزایش خواهد یافت.

نکاتی مهم که مهارت تایپ کردن شما را افزایش می‌دهد

تا به اینجای کار اصول کلی تایپ صحیح را با هم یاد گرفتیم، اما ذکر چند نکته که به شما کمک می‌کند سریع‌تر این مهارت را در خود تقویت کنید نیز خالی از لطف نیست:

تا می‌توانید تایپ کنید!
همانطور که بارها تاکید کردیم مهم‌ترین عامل برای افزایش مهارت تایپ سریع، تمرین کردن است، پس سعی کنید در هر کجا و هر شرایطی به صورت اصولی تایپ کنید، در مکاتبات روزمره، چت‌ها، تایپ اسناد و…

محل حروف را به ذهنتان بسپرید!
حال که در ابتدای راه هستید سعی کنید تا محل قرارگیری حروف را به خوبی یاد بگیرید، لطفا توجه داشته باشید حروف روی کیبورد به ترتیب الفبا نبوده و برچسب میزان استفاده مرتب شده‌اند (اصطلاحا به آن کیبورد Qwerty گفته می‌شود) بنابراین باید تلاش کنید جایگاه حروف را روی صفحه‌کلید به خوبی در ذهن بسپرید. 

تا حد ممکن از نگاه به کیبورد پرهیز کنید!
اگر می‌خواهید سرعت تایپتان افزایش یابد سعی کنید تا جایی که می‌توانید به صفحه‌کلید نگاه نکنید، هرچند در ابتدای کار امری ناشدنی است، اما به مرور زمان خواهید توانست این مهارت را نیز پیدا کنید.

در ابتدای کار به جای تمرکز روی سرعت، روی دقتتان تمرکز کنید!
شاید هدف شما از مطالعه‌ی این آموزش افزایش سرعت در تایپ بوده است، اما لطفا حواستان را جمع کنید که از دقت غافل نشوید، تایپ سریع ولی پر از غلط به کار شما نخواهد آمد، پس سعی کنید در ابتدای کار دقت تایپ خود را افزایش دهید، به مرور زمان سرعتتان نیز افزایش چشم‌گیری خواهد داشت.

تمرکز روی اشتباهات متداول هنگام تایپ!
مطمئنا هر کدام از ما در ابتدای کار اشتباهاتی خواهیم داشت، حتی افراد حرفه‌ای نیز عاری از اشتباه نیستند، به عنوان مثال ممکن است به دلیل سرعت بالا برخی از حروف را عقب و جلو تایپ کنند (مثلا به جای نوشتن کلمه‌ی “سلام” عبارت “سالم” را بنویسند) این موردی است که تقریبا در بسیاری از تایپیست‌های حرفه‌ای نیز به چشم می‌خورد، پس سعی کنید همیشه این موارد را به یاد داشته باشید و روی اشتباهات تایپی خود تمرکز کرده و آن ها را برطرف کنید)

فشار زیادی به دکمه‌ها وارد نکنید!
این مورد بیشتر بین افراد تازه‌کار به چشم می‌خورد، در ابتدای کار ممکن است دکمه‌ها را خیلی محکم بفشارید، اما لطفا توجه داشته باشید فشردن محکم کلیدها نه تنها سرعت شما را افزایش نمی‌دهد بلکه باعث خستگی انگشتان و در نتیجه کاهش سرعت شما نیز خواهد شد، فشار روی دکمه‌ها باید به قدری باشد که تنها حرف مورد نظرتان تایپ شود و نه بیشتر!

آیا شما به تایپ ۱۰ انگشتی مسلطید یا در حال یادگیری آن هستید؟ تجربیات خود را در این زمینه با ما و سایر کاربران همیار آی‌تی به اشتراک بگذارید؟ از چه راه‌هایی برای بهبود مهارت تایپ ده‌انگشتی استفاده می‌کنید؟

این مقاله را دوست داشتید؟

مقالاتی که «نباید» از دست بدهید!

دیدگاه‌ها و پرسش‌و‌پاسخ

31 پاسخ

 1. سلام من چون لپتاب دارم نمیتونم خوب با ده انگشتم کار کنم
  میشه کمکم کنید

 2. سلام ممنون از راهنمایی شما
  اتفاقن در فکرم بود تایپ ده انگشتی یاد بگیرم. اول صبح برای کار دیگری در گوگل سرچ کردم اتفاقی با سایت شما روبرو شدم این اتفاق را به فال نیک می گیرم و از این به بعد با ده انگشت زیبایم می نویسم تا زحمت تایپ روی یک یا دو انگشت نباشد. اولین متن را اینجا برای شما تایپ کردم خیلی سخت نبود.
  مشکل من این بود که با یک اشتباه و برطرف کردن آن ادامه خطم را گم می کردم و باید از موس برای ادامه نوشتن کمک می گرفتم.

  1. سلام، خیلی خوشحالیم که آموزش‌ها برای شما مفید بودند.

  1. سلام، خیلی خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید بوده.

  1. خیلی خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید بوده دوست عزیز.

 3. من یکی از کاربرای سایتتون هستم
  بهتون خسته نباشید و خدا قوت می گم.

  من همه سایت های که مهدی آقا توی بخش نظرات معرفی کردن رو دیدم، به نظرم امکانات و قابلیت های سامانه تایپو همچنین نحوه آموزش اون خیلی بهتر هست. به خاطر همین من تایپو رو انتخاب کردم. دوست داشتم اینجا نظرم رو بگم.
  راستی ای کاش توی مقالاتون هم به این سایت خوب هم اشاره می کردین.
  من بعد از چند بار خوندن چشمم به بخش نظرات افتاد.

  1. سلام، با سپاس از اینکه دیدگاه و تجربه‌ی خودتون رو باهامون به اشتراک گذاشتید، سامانه‌ای که در این مقاله معرفی شده برای نمونه هست، خوشبختانه اکثر کاربران همیار آی‌تی بخش دیدگاه‌های هر مقاله رو هم بررسی می‌کنند و مطمئنا دیدگاه شما و سایر دوستان رو خواهند دید و در صورت نیاز از وبسایت‌های معرفی شده‌ در بخش نظرات هم استفاده می‌کنند.

 4. یوتایپ به نظرم اولین سایت ایرانی در این زمینه بود !
  اما سایت های بهتری هم ساخته شده مثلا همین سایتی که یکی از دوستان بالا معرفی کردن تایپو بعضی از سایت های دیگه هم هست مثل هم تایپ تایپکده و غیره

  به نظرم چک کنید خودتون سایت خوب رو انتخاب کنید.

  https://typeo.top/
  http://utype.ir/
  http://www.wetype.ir/
  http://typekadeh.com/

  اینا سایت های معروف آموزش تایپ هستن که براتون جمع آوری کردم.

 5. با تشکر از مطلب شما و احترام به نظر نویسنده محترم، برای تایپ انگلیسی که وب سایت های بسیار بهتر انگلیسی هستند که اصلا قابل قیاس با سرویس معرفی شده نیستند. نام بردنشونم اینجا دشواره. برای فارسی هم یوتایپ یک نمونه معمولی هست. هرچند که سادگیش قابل تحسینه. با این وجود ما برای فارسی وی تایپ رو ترجیح میدیم و همکاران همه در حال استفاده هستند. اگر مطلبتون جنبه تبلیغاتی نداره، می تونید آدرس این وب سایت رو هم برای کاربرانتون قرار بدید: wetype.ir باتشکر

  1. سلام، با تشکر از اینکه دیدگاه و تجربیات خودتون رو با ما به اشتراک گذاشتید، این مقاله بیشتر جنبه‌ی اطلاع‌رسانی داره و این وبسایت هم به عنوان نمونه معرفی شده، کاربران ما خودشون تصمیم می‌گیرند، سایت‌های مختلفی برای آموزش تایپ در همین بخش دیدگاه‌ها توسط کاربران معرفی شده، افراد می‌تونند با توجه به بررسی‌های خودشون هرکدوم رو که تمایل داشتند انتخاب کنند، در هرحال سپاس از اینکه نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید، سایت ارسالی شما رو هم بررسی می‌کنیم و در صورتی که مزیت رقابتی نسبت به سایت‌های دیگه داشته باشه حتما در همیار آی‌تی معرفیش خواهیم کرد.

 6. بسیار خوب، ممنون از اموزش های عالیتون.
  این سایتی که معرفی شده خوبه؟

  1. با سلام.
   سایت‌های زیادی در زمینه آموزش تایپ 10 انگشتی فعال هستند، این سامانه‌ای که در مقاله بهش اشاره کردیم یکی از نمونه‌های باکیفیتی هست که در این زمینه فعاله، شما میتونید با یک جستجوی ساده در اینترنت سامانه‌های متنوع دیگری رو هم بررسی کنید، ولی وبسایت معرفی شده (یوتایپ) مورد تایید ما هست و میتونید باهاش کار کنید.

  2. سلام مرسی از اموزش های تون واقعا عالی بودن”

 7. سلام من خودم از سایت تایپو برای یادگیری تایپ استفاده می کنم. این سایت چند ماهی هست ساخته شده و علاوه بر رایگان بودن امکانات بسیار زیادی رو هم در اختیار کاربرا قرار می ده. از جمله رقابت تایپ، گزارشگیری متنوع، ساخت متن اختصاصی، ایجاد پروفایل و غیره…

  یکی از دوستان به من معرفی کرد دوست داشتم اینجا هم معرفی کنم.

  به نظرم اگه تو مقالتون هم معرفی کنید مقاله کاملتر میشه.

  1. تایپو؟!
   اسمشو نشنیده بودم 🤔
   به نظر منکه شما هم از یوتایپ استفاده کنید که اینجا معرفی شده.
   هرچیزی که همیار معرفی کنه بهترینه، وقتی همیار یوتایپ رو معرفی کرده پس دیگه شکی درش نیست که سرویس خوب و با کیفیتی بوده.

 8. ممنون جالب بود همیار جان
  تایپ سریع چیز خیلی مهمیه، میشه ازش پول در اورد

 9. ممنون جامع و کامل اصول تایپ رو آموزش دادید. سعی میکنم طبق آموزش پیس برم و مهارت تایپ خودم رو افزایش بدم.

 10. چجوری ممکنه بدون نگاه کردن یه کیبرد تایپ کنیم *ـ*

  1. اگه یاد بگیری اینا برات معنی نداره

  2. اگر خیلی تمرین کنید ، اصلا دیگه بدون فکر کردن می تونید به راحتی و به سرعت تایپ کنید .
   فقط راز افزایش سرعت تایپ ، رعایت اصول تایپ و تمرین کردن هست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *