Search
Close this search box.

7 دلیل که به استراتژی بازاریابی دیجیتال نیاز دارید

فهرست مطالب

بازاریابی دیجیتال در حال حاضر مهمتر از همیشه است. برای ایجاد، ساده سازی یا بهینه سازی استراتژی بازاریابی خود قدم هایی بردارید و دستاوردهای بهتری برای سال آینده آماده کنید.

اگر می خواهید یک استراتژی بازاریابی دیجیتال ایجاد کنید، از کجا شروع می کنید؟ این هنوز یک چالش رایج است، زیرا بسیاری از کسب و کارها می دانند که امروزه کانال های دیجیتال و موبایل چقدر برای جذب و حفظ مشتریان حیاتی هستند. با این حال، آن ها برنامه یکپارچه ای برای حمایت از تحول دیجیتال و رشد شرکت ندارند و مخاطبان خود را در بستر آنلاین و به شکلی موثر درگیر می کنند.

اگر کسب و کار شما یک برنامه بازاریابی استراتژیک نداشته باشد، از 7 مشکلی که در ادامه این مقاله به آن اشاره کرده ایم رنج خواهید برد و در مقابل رقبایی که بیشتر از نظر دیجیتالی آگاه هستند، شکست خواهید خورد.

برای هر یک از 7 مشکل ذکر شده، راه حل های بازاریابی و گام های بعدی نیز ذکر شده است تا به بهینه‌سازی استراتژی بازاریابی شما برای جذب مشتریان کمک کند.

چالش بزرگ دیجیتال مارکتینگ

بهترین شرکت دیجیتال مارکتینگ

تجربه ثابت کرده است تشخیص نقطه شروع و گام های لازم برای پیشبرد کارها، یکی از چالش هایی است که اغلب افراد در ابتدای شروع روند دیجیتال مارکتینگ کسب و کار خود با آن مواجه می شوند.

برای این که شما نیز با چنین مشکلی دست به گریبان نشوید و بتوانید در مدت زمانی کوتاه به سمت اهداف مورد نظر خود حرکت کنید، باید پیش از هر چیز استراتژی بازاریابی دیجیتال را برای کسب و کار خود تدوین کنید.

برای آماده کردن این استراتژی نیازی نیست که یک برنامه ریزی جامع و بسیار بزرگ انجام دهید. همین که در قالب سه الی چهار صفحه A4 و چند جدول، روال کلی کارها را تعیین کنید کفایت می کند. در واقع این تدوین استراتژی قرار است روند انجام کارها و مسیر حرکت شما را روشن کند. با کمک این راهنما می توانید برنامه ریزی جزئی تری داشته باشید که در قالب تقویم محتوایی آماده می شود.

مشکلات ناشی از نداشتن استراتژی بازاریابی دیجیتال

طراحی سایت ایران وب لایف

1.      حرکت بی هدف

شرکت هایی که استراتژی بازاریابی دیجیتال مناسبی ندارند، در واقع هدف استراتژیک خود را مشخص نکرده اند. این شرکت ها به طور واضح و روشن نمی دانند که دستاورد آن ها قرار است چه چیزی باشد. این دستاورد می تواند جذب مشتریان جدید، برقراری روابط عمیق و موثر با مشتریان قبلی یا صرفا گسترده تر شدن نام تجاری برند باشد.

داشتن استراتژی بازاریابی دیجیتال در ابتدا هدف نهایی را مشخص کرده و حرکت شما را به سمت آن هدایت می کند. این کار نه تنها بخشی از اقدامات اضافی را مشخص و حذف می کند، بلکه در تخصیص بهینه منابع نیز به شما کمک می کند.

2.      عدم شناخت مخاطبان آنلاین یا سهم بازار

اگر در این مورد تحقیق نکرده باشید، ممکن است تقاضای مشتری برای خدمات آنلاین دست کم گرفته شود. مهمتر از آن، ممکن است نیاز بازار آنلاین خود را درک نکنید. بازار دیجیتال پویایی خاصی دارد که با بازار سنتی بسیار متفاوت است.

نداشتن استراتژی بازاریابی دیجیتال نشانه ای است که اعلام می کند شما استراتژی بازاریای دیجیتال مناسبی ندارید. چرا که یکی از مهم ترین عوامل موثر در تدویناین برنامه، شناخت کامل مخاطبان است.

3.      از دست دادن سهم بازار

اگر استراتژی بازاریابی دیجیتال نداشته باشید، منابع کافی را نیز به آن اختصاص نمی دهید. این کار به مرور زمان باعث می شود تا رقبای قدیمی یا حتی جدید شما، سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص داده و مشتریان شما را به خود جذب کنند.

برای جلوگیری از بروز این مشکل، توصیه می شود که فعالیت خود را در پلتفرم های مختلف گسترش دهید. سئو سایت، پخش تیزرهای تبلیغاتی در تلویزیون، تبلیغات در شبکه های اجتماعی و … از جمله اقداماتی هستند که در این مسیر به شما کمک می کنند.

4.      نداشتن پیشنهاد آنلاین قدرتمند

این روزها کسب و کاری موفق تر است که بتواند پیشنهاد آنلاین ارزشمندی برای مشتریان خود داشته باشد. هر چه این پیشنهاد با شخصیت و سلیقه مخاطب شما تناسب بیشتری داشته باشد، بیانگر ارزش بیشتری است که برای آن ها قائل هستید. به این ترتیب خدمات شما در مقایسه با سایر رقبا یک سر و گردن برتری یافته و نتیجه متمایزی به دست خواهید آورد.

5.      محدود شدن مسیر پیشرفت

یکی دیگر از مشکلاتی که نداشتن استراتژی بازاریابی دیجیتال برای شما به ارمغان می آورد، این است که مسیر شما برای رشد و پیشرفت محدود می شود. در واقع هزاران راه برای بهبود کسب و کار شما وجود دارد، اما شما نمی توانید به نحو درست از این روش ها استفاده کنید.

6.      به هدر رفتن سرمایه

انجام هر اقدامی در راستای تبلیغات و معرفی کسب و کار شما نیازمند صرف هزینه و سرمایه است. این سرمایه می تواند بعد مالی داشته باشد و یا مربوط به زمان و نیروی انسانی شما شود. استراتژی بازاریابی به شما اعلام می کند که در هر مرحله باید چقدر هزینه و برای چه کاری صرف کنید.

7.      قابلیت تجزیه و تحلیل نتیجه

بررسی و تحلیل داده ها بخش مهمی از هر فرایند است که میزان اثربخشی آن را مشخص می کند. در صورتی که شما برای پیشبرد اهداف خود استراتژی مناسبی داشته باشید، می توانید در بازه های زمانی مشخص، اقدامات انجام شده را بررسی کرده و میزان اثربخشی هر یک را بسنجید.

راه حل اساسی: تدوین استراتژی بازاریابی دیجیتال

آژانس دیجیتال مارکتینگ ایران وب لایف

هر یک از مشکلات ذکر شده به تنهایی می تواند نتایج نامطلوبی برای کسب و کار شما به دنبال داشته باشد. داشتن استراتژی بازاریابی مناسب به شما کمک می کند تا از چنین مشکلاتی به دور باشید. اهمیت این نکته زمانی بیشتر مشخص می شود که شما مدتی در بستر دیجیتال بدون داشتن استراتژی فعالیت کرده و با حداقل یک یا چند نمونه از این موارد ذکر شده مواجه شده باشید.

وقت آن رسیده است که برای بهبود روند فعالیت کسب و کار خود در بستر دیجیتال، با یک آژانس دیجیتال مارکتینگ همکاری خود را آغاز کنید. چنین مجموعه هایی در ابتدا مخاطبان و جامعه هدف شما را بررسی کرده و بر اساس شخصیت، سلیقه و علاقه آن ها استراتژی بازاریابی دیجیتال را تدوین می کنند. همین برنامه مدون، مبنای مناسبی برای طراحی تقویم محتوایی است.

آژانس دیجیتال مارکتینگ ایران وب لایف

آژانس دیجیتال مارکتینگ ایران وب لایف یکی از بهترین شرکت های فعال در این حوزه است که نمونه کارهای موفقی در زمینه های مختلف دیجیتال مارکتینگ، سئو، طراحی سایت، عکاسی تبلیغاتی و … داشته است. رضایت مشتریان این مجموعه و نظرات مثبت آن ها مهر تاییدی بر این ادعا است. کلیه خدمات و نمونه کارهای این مجموعه در وب سایت رسمی آن ها به نشانی https://www.iranweblife.com/ قابل مشاهده است.

این مقاله را دوست داشتید؟

مقالاتی که «نباید» از دست بدهید!

دیدگاه‌ها و پرسش‌و‌پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *