Search
Close this search box.

آشنایی با مفهوم قانون کپی رایت به زبان ساده و فلسفه‌ی وجود آن

قانون کپی رایت چیست؟

قانون کپی رایت حقوق مالکیت معنوی را بر روی اثرهای هنری، ادبی، و نرم‌افزارها اعمال می‌کند. این حقوق مالکیت به نویسندگان و خالقان اثرها اجازه می‌دهد از نسخه و استفاده غیرمجاز از این اثرها جلوگیری کنند و از آنها به عنوان منبع درآمد بهره‌مند شوند.

فهرست مطالب

در زندگی روزمره‌ی خود همواره درباره‌ی حق و حقوق با افراد دیگر صحبت می‌کنیم و تا حد امکان سعی می‌کنیم حق افراد را پایمال نکنیم، ایده و فکر هم نوعی حق محسوب شده و باید از‌ آن حمایت کنیم، شاید تا به حال با کلمه‌ی کپی رایت (Copyright) مواجه شده باشید، آیا با مفهوم این کلمه آشنایی دارید؟ در ادامه با همیار آی تی همراه باشید تا با مفهوم و کاربرد کپی‌رایت بیشتر آشنا شویم.

هر یک از ما دارای شغلی هستیم و تلاش می‌کنیم تا در آن پیشرفت کنیم، کارمند، دانشجو، دانش‌آموز، کارگر، معلم، پزشک، استاد و… همه و همه در تلاشیم تا در حرفه‌ی خود پیشرفت کنیم، حال فرض می‌کنیم شما یک طراح پارچه هستید، سال‌های زیادی درس خوانده و مطالعه‌ کرده‌اید، و سختی‌های زیادی در این راه کشیده‌اید تا مهارت لازم را برای طراحی به دست آورید، پس از چند سال تلاش طرحی زیبا و منحصر به فرد ایجاد کرده‌اید و قصد دارید با فروش آن کسب درآمد کنید، برای این منظور با شرکت‌های نساجی قرارداد بسته و طرحتان را به فروش می‌رسانید، اگر همه‌چیز به خوبی پیش برود شما نتیجه‌ی سال‌ها زحمت و تلاشتان را می‌بینید و بالاخره به درآمد می‌رسید!

اما این یک روی سکه است، فرض کنید تمام مراحل را طی کرده‌ و طرح خودتان را آماده ساخته‌اید، در میانه‌ی راه شخصی طرحتان را دزدیده و آن را  به نام خودش ثبت می‌کند، حاصل سال‌ها تلاش و دست‌رنج شما به راحتی دزدیده می‌شود و دیگر نمی‌توانید درآمدی داشته باشید، چون شخص دیگری فکر و ایده شما را دزدیده و آن را به نام خودش ثبت کرده یا شاید به رایگان در اختیار سایرین قرار داده است.

designer_a057ceb8f4dc5fe3

در هر حال این کار او باعث شده تا حق و حقوق شما پایمال شود و چه بسا ضررهای مادی یا غیر مادی به شما وارد شده و موقعیت کاری شما به خطر بیفتد، شاید دیگر قدرت و سرمایه‌‌‌ای نداشته باشید تا یک طرح جدید آماده کنید و در نهایت مجبور می‌شوید کار خود را رها کنید.

این مثالی ساده از اهمیت فکر و ایده بود، رعایت حقوق دیگران تنها شامل محصولات فیزیکی (در این مثال طراح پارچه) نمی‌شود، بلکه این طرح شامل، کتاب، مقاله، نوشته، نرم‌افزار، وبسایت، موسیقی، فیلم، تصویر و… نیز می‌شود، شما باید این حق را در دنیای مجازی نیز رعایت کنید!

به نقل از ویکی‌پدیا حق نشر، حقّ تکثیر یا کپی رایت (Copyright)، مجموعه‌ای از حقوق انحصاری است که به ناشر یا پدیدآورنده‌ی یک اثر اصل و منحصربه‌فرد تعلق می‌گیرد و حقوقی از قبیل نشر، تکثیر و الگوبرداری از اثر را شامل می‌شود. در بیشتر حوزه‌های قضایی، حق نشر از آغاز پدیدآمدن یک اثر به آن تعلق می‌گیرد و نیازی به ثبت اثر نیست. معادل این حق در نظام‌های حقوقی پیرو حقوق مدون حق مؤلف است.

همانگونه که گفته شد کپی‌رایت شامل محصولات مجازی همچون:

 • نرم‌افزار
 • وبسایت
 • مالتی مدیا
 • مقالات الکترونیکی
 • ایده
 • و…

نیز می‌شود، در نتیجه نباید این محصولات را بدون پرداخت هزینه‌ی واقعیشان مورد استفاده قرار دهیم، در غیر قانون کپی‌رایت را زیر پا گذاشته‌ایم.

باور نادرستی که بین عوام مردم رواج یافته این است که اظهار می‌کنند، محصولات مجازی مانند نرم‌افزار، فیلم، موسیقی و… قابل لمس و مشاهده نیستند در نتیجه احتیاجی نیست هزینه‌ای بابت آن‌ها پرداخت شود!

اما باید بدانیم هنگامی که صحبت از یک محصول دیجیتال می‌شود، وجود فرد یا افراد متخصص (مانند برنامه‌نویسان و مهندسین کامپیوتر) در این زمینه به چشم می‌خورد که با تلاش شبانه روزی و صرف عمر و هزینه‌ی خود یک محصول دیجیتال (مثلا یک نرم‌افزار) را توسعه داده و با فروش آن کسب درآمد کرده و مخارج زندگیشان را تامین می‌کنند.

توسعه، انتشار و پشتیبانی یک محصول دیجیتال کار آسانی نیست، در ادامه صحبت‌های یک برنامه‌نویس نوپا را درباره‌ی مراحل تولید و انتشار نرم‌افزارش می‌خوانیم و بیشتر به اهمیت کپی‌رایت پی میبریم:

از بچگی عاشق کامپیوتر بودم و سعی میکردم همیشه از کارش سر در بیارم میخواستم بدونم برنامه‌ها چجوری کار میکنن، تا اینکه وقتی بزرگ‌تر شدم وارد دبیرستان فنی حرفه‌ای شدم و دنبال رشته‌ی مورد علاقم یعنی کامپیوتر رفتم، فکرای مختلفی توی ذهنم بود که میخواستم هرچه سریع‌تر اونا رو به برنامه تبدیل کنم، به همین دلیل برای دانشگاه هم رشته‌ی نرم‌افزار رو انتخاب کردم، به خاطر علاقه‌ای که به برنامه‌نویسی داشتم خودم هم به صورت خودآموز شروع کردم و زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف رو یاد گرفتم، حدودا 10 سال طول کشید تا کاملا به این کار مسلط شدم.

حالا وقتش رسیده بود که ایده‌های خودم رو به برنامه تبدیل کنم، شروع کردم به طراحی برنامه و کدنویسی، چون دست‌تنها بودم اینکار حدود 6 ماه طول کشید، ولی بالاخره انجامش دادم و در نهایت برنامه‌ام رو برای فروش گذاشتم (بالاخره باید مخارج زندگیم رو هم تامین میکردم) در اولین روز همه‌چیز خیلی خوب پیش رفت، افراد زیادی برنامه‌ام رو خریدن، این خیلی خوب بود و من بالاخره تونستم حاصل زحماتم رو ببینم ولی بعد از اینکه چند روز گذشت دیدم که به صورت ناگهانی فروش برنامه افت کرد و دیگه مثل روزای اول نبود، دیگه کسی برنامه رو نمیخرید.

اولش خیلی ناراحت شدم و با خودم گفتم شاید برنامه از کیفیت خوبی برخوردار نبوده، کمی که در این مورد تحقیق کردم و در اینترنت گشتم با سایت‌هایی رو به رو شدم که برنامه‌ام رو به صورت رایگان برای دانلود گذاشته بودن، برنامه‌ای که من شبانه روز براش تلاش کرده بودم و بی‌خوابی کشیده بودم، چه آرزوهایی که نداشتم، میخواستم مخارج زندگیم رو از این راه تامین کنم ولی دیگه کار از کار گذشته بود، البته من بازم کوتاه نیومدم، چند وقت بعد با چندتا از دوستام یه تیم تشکیل دادیم و یه دفتر کوچیک اجاره کردیم و شروع کردیم به توسعه‌ی ایدهامون، برنامه‌ مینوشتیم و برای فروش میزاشتیم، بالاخره این چیزی بود که سال‌ها براش تلاش کرده بودیم و به قول معروف دود چراغ خورده بودیم، ولی متاسفانه باز هم شاهد انتشار رایگان برناممون بودیم.

کمی بعد، از پس خرج‌ و مخارج دفتر بر نیومدیم و مجبور شدیم اونجا رو هم تعطیل کنیم، اون موقع‌ها اصلا چیزی به اسم قانون کپی‌رایت برای محصولات مجازی وجود نداشت و هرکس هرکاری که دلش میخواست میکرد، برنامه‌های ما رو رایگان دانلود میکردن و ازش استفاده میکردن بدون اینکه حق و حقوق ما رو بدن، چندتا از بچه‌ها کلا از ایران رفتن، من و چند نفر دیگه موندیم ولی چون نمیتونستیم از این راه مخارجمون رو تامین کنیم مجبور شدیم بریم دنبال یه کار دیگه، هرکسی راه خودشو گرفت و رفت، منم از علاقم یعنی برنامه‌نویسی دست برداشتم و برای تامین مخارج زندگیم مجبور شدم روزا با ماشین مسافرکشی کنم، عدم رعایت کپی‌رایت باعث شدم حاصل سال‌ها تلاش و عمرم هدر بره و نتونم به علاقم برسم…

copyright

همانگونه که متوجه شدید کپی‌رایت شامل محصولات دیجیتال مختلفی می‌شود، بسیاری از نرم‌افزارهای مورد استفاده‌ی ما دارای حق نشر (کپی‌رایت) می باشند.

 • ویندوز
 • آنتی‌ویروس
 •  فوتوشاپ
 • آفیس
 • موسیقی‌ها
 • فیلم‌ها
 • سی‌دی‌ و دی‌ وی دی‌
 • و…

همه و همه دارای حق کپی‌رایت هستند و ما اجازه نداریم آن‌ها را به صورت رایگان یا بدون پرداخت هزینه‌ی واقعیشان استفاده کنیم، بلکه باید نسخه‌ی اورجینال آن‌ها را تهیه کرده و به صورت قانونی مورد استفاده قرار دهیم.

بسیاری از افراد معتقدند استفاده از برنامه‌های خارجی احتیاجی به رعایت کپی رایت ندارد و چون قیمت آن‌ها بالاست پس می‌شود بدون پرداخت هزینه‌ از آن‌ها استفاده کرد (برنامه‌های کرک شده) در حالی که این نوع تفکر نادرست بوده و نوعی بهانه‌تراشی محسوب میشود!

کپی‌رایت

چگونه می‌توانیم به رعایت کپی‌رایت کمک کنیم؟

شما می‌توانید به جای استفاده از محصولات تجاری از برنامه‌های متن‌باز (رایگان) استفاده کنید، مثلا به جای ویندوز از سیستم‌عاملی مانند لینوکس استفاده کنید، برنامه‌های متن باز و رایگان توسط افراد مختلف توسعه‌داده می‌شوند و به صورت رایگان در اختیار مردم دنیا قرار می‌گیرند، با انجام این‌کار شما علاوه‌ بر کمک به محصولات متن‌باز قانون کپی‌رایت را نیز رعایت کرده اید!

همچنین بسیاری از برنامه‌های تجاری یک نسخه‌ی رایگان نیز دارند که امکانات کمتری نسبت به نسخه‌ی تجاری برنامه دارد ولی کار یک کاربر عادی را راه می‌اندازند.

علاوه‌ بر نرم‌افزارها، سایر محصولات مجازی مانند فیلم، موسیقی، تصویر، مقالات الکترونیک و… نیز می‌توانند دارای حق کپی‌رایت باشند و باید با پرداخت هزینه‌ از آن‌ها استفاده کرد.

سعی کنید درباره‌ی قانون کپی‌رایت با اطرافیانتان صحبت کنید و از مزایای کپی‌رایت برای آن‌ها بگویید، خیلی از افراد چیزی درباره‌ی این قانون نمی‌دانند و ناخواسته آن را رعایت نمی‌کنند.

از انتشار نوشته‌های موجود در اینترنت بدون ذکر منبع بپرهیزید.

سعی کنید همیشه طرح و ایده‌ی خودتان را داشته باشید و به شدت از کپی‌ کردن بپرهیزید!

و در نهایت این نوشته‌ را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده و به گسترش فرهنگ رعایت کپی‌رایت کمک کنید.

این مقاله را دوست داشتید؟

مقالاتی که «نباید» از دست بدهید!

دیدگاه‌ها و پرسش‌و‌پاسخ

28 پاسخ

 1. سلام ببخشید اگه میشه بگید
  آیا جمع آوری عکس و ویدیو از پیام رسان ها و اینترنت که رایگان قرار داده شدن و استفاده از اونا برای ساخت کلیپ مثلا عاشقانه یا غمگین کپی رایت هست؟
  (در صورتی که فقط برای چند نفر اون کلیپ ها فرستاده بشه)

 2. سلام اگه میشه جواب بدید
  اگر من یک اپ یا بازی رو در یک مارکت منتشر کنم حق مالکیت نرم افزار به شکل خواهد بود . اگه من او رو دریافت نکرده باشم چه اتفاقی می‌افته؟

 3. مثلا وقتی من از اخلاق یه شخصیت فیلم توی کتابم مینویسم ، (با یه اسم دیگه) رعایت نکردن حق کپی رایت محاسبه میشه؟

 4. سلام

  زمانی که اسم خاص یک شرکت بین المللی با علامت کپی رایت ثبت شده است، آیا می توان برای جلوگیری از مشکلات بین اللملی با اضافه کردن کلمه دیگری در حوزه متفاوتی در کنار آن ، در دامنه های اینترنتی یا اسم شرکت خودمان استفاده نمائیم ؟
  به طور مثال کلمه اپل با اضافه کردن کلمه انگلیسی “دراگ ” = اپل دراگ !!

 5. سلام
  در مورد جمله حق محففوظ است توضیح میدید؟
  میشه در این موارد با ذکر منبع از مطالب استفاده کنیم
  من برای پیجم مطالبی از چند سایت استفاده کردم اگر منبع رو بنویسم مشکلی نداره؟

  1. سلام، عبارت «تمامی حقوق برای … محفوظ است» یعنی اینکه اون رسانه هر حقی در کپی یا استفاده از محتوا رو برای خودش نگه داشته و کسی اجازه نداره استفاده کنه (البته در ایران‌ اکثر افردا این جمله رو کپی می‌کنن و اطلاعی از معنا و مفهومش ندارن)
   در خصوص سوال دوم‌تون، اگر در بخش قوانین یا کپی‌رایت سایت به این موضوع اشاره کرده باشن که اصلا حق استفاده ندارید که خب مسلما نباید استفاده کنید، اگر شرایطی رو برای استفاده لحاظ کردن باید طبق همون شرایط باشه (مثلا ذکر منبع و…)
   اگر هم چیزی ننوشتن، حرفه‌ای‌ترین حالتش اینه که پیامی برای مسئولین اون رسانه بفرستید و این موضوع رو ازشون بپرسید (اکثر رسانه‌ها این اجازه رو به شما میدن که با ذکر دقیق منبع استفاده کنید)

 6. سلام
  آقای گوهری اگر ما چند تا مقاله رو بخونیم و بعد هر چیزی که نتیجه گرفتیم رو با طرز نوشتن خودمون بنویسیم این هم کپی رایت حساب میشه؟

  1. سلام، خیر اگر که کاملا برداشت خودتون رو با زبان خودتون بنویسید مقاله‌ی جدیدی محسوب میشه و کپی نیست.

  1. کپی رایت یه قانونه، اینکه ایران حالت جنگل داره مشکل اصلیه، وگرنه قوانین برای کمک به بشر و بهتر زندگی کردن ایجاد میشن.

 7. چه دیدگاه نا مناسبی دارید آقای امیررضا
  شما تاحالا برنامه‌نویسی کردید که چنین حرفی رو میزنید؟
  میدونید تولید یک چنین نرم‌افزارهایی چقدر مشکلات داره؟

 8. صد درصد اشتباهه
  حالا درسته ماها همه داریم کرک شده استفاده می‌کنیم ولی دلیل نمیشه تایید بشه این کار

 9. کلی ایرانی دارن در شرکتهای آمریکایی کار میکنن، این کار خیانت به اوناست، هر چند شاید سخت باشه رعایتش ولی نباید کار اشتباه رو خوب جلوه بدیم، این خودش گناه هست.

  1. این کامنتم خطاب به اقای امیر رضا بود.

 10. سلام
  لازم دیدم بگم که در موضوع کپی رایت ، برای محصولات خارجی ( منظور از محصولات ، نرم افزار ها و خدماتیه که بر بستر دیجیتاله و وجود فیزیکی نداره ، مثل ویندوز ، یا مقاله یا … ) از مراجع مختلفداستفتا شده و جواب به صورت کلی این است : “اگر محصول سازنده ایرانی داشته باشد و یا سازنده مسلمان ، باید حقوق رعایت شود ، اما اگر از کشور های خارجی غیر مسلمان باشد، اصل ، قانون اساسی است ”
  تو حالت دوم دین میگه هرچی قانون اساسی کشور بگه ، و ما هم قانون CopyRight جهانی رو فعدقبول نکردیم و قانونی در این باره مگر در مورد تولید کننده داخلی نداریم .
  پس با خیال راحت میتونید از این خدمات استفاده کنید

  1. دوست عزیز با کمال احترام ولی من با دیدگاه شما مخالفم، اشتباهه اینکار، حالا چه سازنده ایرانی یا مسلمون باشه یا نباشه، کار اشتباه اشتباست، اینا هم همه بهونست که اشتباه خودمون رو بپوشونیم، مطمئنا ما در جایگاهی نیستیم که بتونیم قضاوت کنیم، شخصی که دینش با ما فرق میکنه پیش خدا چه جایگاهی داره که حالا ما به خودمون اجازه چنین کاری رو بدیم، ضمن اینکه هموطنان ایرانیمون هم در شرکتی مثل مایکروسافت در حال فعالیت هستن 🙂

  2. جناب آقای امیررضا، مسخرست حرفتون دوست عزیز، ینی چی میتونید با خیال راحت استفاده کنید، یه کار اشتباهو لطفا خوب جلوه ندید!

  3. چه حرفی! دزدی دزدیه حالا از هرکی باشه.

  4. با چنین طرز تفکرهایی ما هیچوقت توی علم آی تی و کامپیوتر پیشرفت نخواهیم کرد متاسفانه :-/

  5. دوست عزیز خیلی حرفتون عجیبه!
   ینی چی با خیال راحت استفاده کنید/
   خجالت داره…

  6. منم موافقم با حرفشون، اونا دشمن هستن نباید با این کار قدرتشون رو بیشتر کنیم، استفاده از برنامه‌های خارجی به صورت رایگان هیچ اشکالی نداره .

  7. کجای اسلام گفته شده می تونی از دیگری دزدی کنی؟

  8. درسته منم شک کرده بودم تلفنی از دفتر رهبری استعلام گرفتم گفتند کرک نرم افزار خارجی ایراد نداره

  9. ولی اگه ایران قبول کنه خیلی بهترمیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *