آموزش قدم به قدم نوشتن نامه‌ی اداری در مایکروسافت ورد

زمان مطالعه: حدود 9 دقیقه / 132 گفتگو

یکی از مهم‌ترین مواردی که در سازمان‌های رسمی دیده می‌شود لزوم نوشتن و ارسال نامه‌های اداری به اعضای سازمانی و یا حتی مکاتبات بین‌سازمانی می‌باشد، اکثر افراد مسئول نگارش این نامه‌ها این فرایند را با استفاده از نرم‌افزار ورد مایکروسافت انجام می‌دهند، اما شاید به درستی درکی از چگونگی نگارش یک نامه‌ی اداری نداشته باشند.

از جمله نکات مهمی که بایستی حتما در تایپ و نگارش یک نامه‌ی اداری در نظر گرفته شود رعایت استانداردهای نامه‌نگاری در محیط واژه‌پرداز ورد می‌باشد، در این مقاله از همیار آی‌تی قصد داریم با اصول نگارش نامه‌های اداری در Word آشنا شده و قدم به قدم این مراحل را به صورت تصویری برای شما شرح دهیم.

آموزش قدم به قدم نوشتن نامه‌ی اداری در مایکروسافت ورد

اگر مدیریت یک کسب و کار را برعهده دارید، کارمندی هستید که در بخش مکاتبات شرکت فعالیت دارید و یا به عنوان یک منشی در سازمانی مشغول به کار هستید همه و همه از دلایلی هستند که باید این آموزش را فرابگیرید، چرا که به دفعات احتیاج به نوشتن نامه‌های اداری خواهید داشت، پس در ادامه با همیار آی‌تی همراه باشید تا به زبانی ساده با هم به بررسی این مقوله‌ی مهم بپردازیم.

اصول کلی برای نوشتن یک نامه‌ی اداری چیست؟

به طور معمول محتوای اصلی یک نامه‌ی اداری از ۵ قسمت شامل موارد زیر تشکل شده است:

 • ادب و احترام
 • مقدمه‌ی نامه
 • پیام اصلی
 • نتیجه‌گیری
 • سپاس‌گزاری

که در این بین مقدمه، پیام اصلی و نتیجه‌گیری از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند و شالوده‌ی نامه‌ی شما را تشکیل می‌دهند، در نوشتن یک نامه‌ی اداری رعایت و ذکر سلسله مراتب سازمانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، بنابراین شما باید به درستی بدانید در حال مکاتبه با چه کسی و با چه مرتبه‌ی سازمانی هستید.

ادب و احترام

هرچند این بخش جزو اهداف ارسال نامه نیست، اما برای نمایش احترام و رعایت ادب باید در نامه‌های اداری درج شود، می‌توانید در این قسمت با عناوینی چون “جناب آقای/سرکار خانم” شخص مورد نظر خود را خطاب قرار دهید و در ادامه نیز مرتبه‌ی سازمانی وی را خاطر نشان کنید، برای نمونه به مثال زیر توجه کنید:

مدیریت محترم شرکت [نام سازمان]

جناب آقای مهندس / سرکار خانم مهندس [نام مخاطب نامه]

با درود و آرزوی تندرستی برای شما

مقدمه‌ی نامه‌ی اداری

مقدمه یا سرآغاز نامه‌ی شما باید به گونه‌ای ذهن مخاطب را آماده پذیرش پیام اصلی بکند، شما نمی‌توانید به یکباره وارد بخش اصلی درخواست خود شوید، زیرا با این کار ذهن خواننده را آشفته خواهید ساخت و در نتیجه هدف اصلی شما به درستی به مخاطب منتقل نمی‌شود.

به عنوان مثال می‌توانید مقدمه‌ی نامه‌ی خود را این گونه بنویسید:

به استحضار می‌رساند با توجه به افزایش تعداد کاربران وبسایت و لزوم تقویت سرورهای مراکز داده‌ای…

سعی کنید در مقدمه‌ی نامه‌ی خود دلیل درخواست خود را برای مخاطب توضیح داده و او را مجاب کنید ادامه‌ی نامه‌ی شما (که شامل پیام اصلی و نتیجه است) را با اشتیاق بخواند.

پیام اصلی در نامه

این قسمت مهم‌ترین بخش نامه‌ی شماست، شما در این بخش درخواست اصلی و هدف خود را از ارسال نامه به مخاطب ارائه می‌دهید، سعی کنید تا حد امکان این بخش را ساده و کوتاه نوشته و از اضافه‌گویی‌های بیهوده پرهیز کنید.

به عنوان یک نمونه، می‌توانید پیام اصلی نامه را همانند قالب زیر بنویسید:

خواهشند است دستور فرمایید، تیم فنی سازمان نسبت به خرید و تقویت سرورها اقدام فرمایند…

نتیجه‌گیری انتهایی

این قسمت در حقیقت تکمیل کننده‌ی نامه و ترغیب کننده‌ی مخاطب برای انجام درخواست شماست و به اختیار شما در نامه گنجانده می‌شود، می‌توانید در این بخش ناگفته‌ها، تاکید درخواست و یا دلیل انجام هدفتان را درج کنید، مجددا به یاد داشته باشید که نباید اجازه دهید طول این قسمت نیز بیشتر از حد معمول شود، نتیجه‌گیری نهایی می‌تواند به صلاح‌دید شما در نامه درج نشود.

سپاس‌گزاری

این بخش نیز همانند، قسمت ادب و احترام جزو اهداف ارسال نامه نیست اما درج آن خالی از لطف نیست و باید آن‌را در نامه‌تان درج کنید، به عنوان مثال می‌توانید برای بخش تشکر از قالب‌بندی زیر استفاده کنید:

قبلا از مساعدت و همکاری شما سپاس‌گزاریم

[نام شما / شرکت]

[سمت سازمانی شما]

[امضا]

حال که با اصلی‌ترین اجزای یک نامه‌ی اداری آشنا شدیم، چند نکته‌ی مهم در نگارش چنین نامه ای را با هم مرور کرده و در ادامه نحوه‌ی تایپ تمام این موارد در واژه پرداز مایکروسافت Word را به شما آموزش خواهیم داد، در پایان آموزش به چنین چیزی خواهیم رسید:

آموزش قدم به قدم نوشتن نامه‌ی اداری در مایکروسافت ورد

همچنین در پایان، فایل Word این نامه برای دانلود در اختیار شما قرار می‌گیرد که می‌توانید با دریافت آن، تغییرات مد نظرتان را در نامه‌ی آماده اعمال کرده و به دلخواه خود از آن استفاده کنید، اما قبل از شروع چند نکته‌ی مهم را در خصوص نگارش نامه‌های اداری با هم مرور می‌کنیم.

نکاتی که باید در نوشتن یک نامه‌ی اداری به آن‌ها توجه کنید

 • به هیچ عنوان متن نامه را با زبان عامیانه ننویسید.
 • متن نامه را کاملا بررسی کنید تا عاری از هرگونه غلط املایی باشد.
 • حتی‌الامکان محتوای نامه را صریح و کوتاه نوشته و از اضافه‌گویی بپرهیزید.
 • نامه را با فونت رسمی (یا فونت رایج سازمان) که در ادامه با آن آشنا خواهیم شد تایپ کنید.
 • شماره، تاریخ و اینکه نامه دارای پیوست هست یا خیر را در ابتدای نامه درج کنید.
 • اگر به فرد یا سازمان بالادست خود نامه می‌نویسید از کلماتی مانند “به استحضار می‌رساند” استفاده کنید، اگر در حال مکاتبه با فرد یا سازمان هم‌رده‌ی خود هستید عباراتی همچون “به آگاهی می‌رساند” را به‌کار ببرید و در نهایت اگر فرد یا سامان زیردست خود را مورد خطاب قرار می‌دهید از واژه‌هایی مثل “به اطلاع می‌رساند” استفاده کنید.

تا به اینجای کار با نکات مهم در نامه‌نگاری اداری آشنا شدیم، حالا وقت آن است که این موارد را به صورت عملی تمرین کرده و نحوه‌ی تایپ صحیح آن‌ها را در نرم‌افزار Word مایکروسافت بیاموزیم.

آماده‌سازی نرم‌افزار ورد برای تایپ نامه‌ی اداری

برای اینکه محیط برنامه‌ی ورد را برای تایپ یک نامه‌ی اداری آماده کنیم، چند مرحله پیش رو خواهیم داشت که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

در ابتدا در سربرگ File به منوی Options مراجعه کنید تا صفحه‌ی زیر برای شما باز شود:

آموزش قدم به قدم نوشتن نامه‌ی اداری در مایکروسافت ورد
سربرگ File گزینه‌ی Options برای اعمال واحد سانتی‌متر برای اندازه‌ها

در ادامه مطابق تصویر بالا، ابتدا در سمت چپ گزینه‌ی Advanced را انتخاب کنید و از قسمت Display برای گزینه‌ی Show measurements in units of از لیست باز شونده Centimeters را انتخاب کرده و سپس OK را کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره گشته و واحد اندازه‌گیری ورد به سانتی‌متر تغییر کند.

در مرحله‌ی بعد مطابق تصویر زیر وارد سربرگ View شده و تیک گزینه‌ی Ruler را بزنید تا خط کش داخلی ورد برای شما فعال شود. 

آموزش قدم به قدم نوشتن نامه‌ی اداری در مایکروسافت ورد
فعال سازی Ruler در ورد

سپس مطابق با تصویر زیر، از سربرگ Layout گزینه‌ی Size را انتخاب کرده و آن را روی A4 (سایز معمول کاغذ) قرار دهید.

آموزش قدم به قدم نوشتن نامه‌ی اداری در مایکروسافت ورد
تنظیم سایز A4 برای صفحات ورد

برای شروع تایپ در زبان فارسی در ابتدا باید جهت نوشتن متن را روی RTL (راست به چپ) تنظیم کنید، برای این منظور از سربرگ Home در قسمت Paragraph مطابق تصویر زیر نماد راست‌چین را انتخاب کنید:

آموزش قدم به قدم نوشتن نامه‌ی اداری در مایکروسافت ورد
تنظیم نگارش راست‌چین RTL در ورد

و در نهایت، کادر بندی صفحه را از سمت چپ و راست به اندازه‌ی ۲ سانتی‌متر تنظیم کنید (یک نامه‌ی اداری باید به اندازه‌ی ۲ سانتی‌متر حاشیه از سمت چپ و راست داشته باشد) برای این منظور از ابزار خط‌کش که پیش‌تر آن را فعال کردیم استفاده کنید، برای این‌کار کافیست علامت‌هایی که در تصویر زیر مشخص شده‌است را با موس گرفته و از سمت چپ و راست به اندازه‌ی ۲ سانتی‌متر قرار دهید:

آموزش قدم به قدم نوشتن نامه‌ی اداری در مایکروسافت ورد
تنظیم حاشیه‌ی صفحه در Word

حال که تنظیمات اولیه را انجام دادیم می‌توانیم اقدام به تایپ نامه خود کرده که در ادامه با مراحل آن آشنا خواهیم شد.

برای شروع در هر خط عبارات زیر را مطابق تصویر زیر با فونت “نستعلیق سایز ۲۰” تایپ کنید (پس از نوشتن هر سطر Enter بزنید)

آموزش قدم به قدم نوشتن نامه‌ی اداری در مایکروسافت ورد
تایپ نامه‌ی اداری در ورد

حال شما باید کلمه‌ی بسمه‌تعالی را وسط‌چین کرده و همچنین فاصله‌ی بین خطوط مدیریت… و جناب/سرکار… را کاهش دهید.

برای وسط‌چین کردن کلمه‌ی بسمه‌تعالی کافیست آن‌را انتخاب کرده و مطابق تصویر زیر در بخش Paragraph روی علامت Center کلیک کنید.

آموزش قدم به قدم نوشتن نامه‌ی اداری در مایکروسافت ورد
نامه‌ی اداری در ورد

در مرحله‌ی بعد خطوط مدیریت… و جناب/سرکار… را انتخاب کرده و در قسمت Paragraph روی علامت تنظیم فاصله‌ی بین خطوط (که در تصویر زیر با شماره‌ی ۲ مشخص شده‌است) کلیک کنید و از منوی باز شده گزینه‌ی Line Spacing Options را انتخاب کنید.

این مطلب، یک آموزش پریمیوم از همیار آی‌تی است، چیزی که خواندید تنها بخشی از مقاله بود و محتوای حرفه‌ای‌تر در انتظار شماست، کاربران ویژه می‌توانند ادامه‌ی آموزش را هم بخوانند، پس شما نیز همین حالا به جمع اعضای ویژه‌ی همیار پیوسته و به تمام آموزش‌ها و امکانات پریمیوم سایت دسترسی داشته باشید، این یک سرمایه‌گذاری عالی روی آینده‌ی کاری و حرفه‌ای شماست... پس شما نیز همین حالا به جمع اعضای ویژه‌ی همیار پیوسته و به تمام آموزش‌ها و امکانات پریمیوم سایت دسترسی داشته باشید، این یک سرمایه‌گذاری عالی روی آینده‌ی کاری و حرفه‌ای شماست...

در یک قدمی حرفه‌ای شدن هستید!

این مطلب، یک آموزش پریمیوم از همیار آی‌تی است، چیزی که خواندید تنها بخشی از مقاله بود و محتوای حرفه‌ای‌تر در انتظار شماست، کاربران ویژه می‌توانند ادامه‌ی آموزش را هم بخوانند، پس شما نیز همین حالا به جمع اعضای ویژه‌ی همیار پیوسته و به تمام آموزش‌ها و امکانات پریمیوم سایت دسترسی داشته باشید، این یک سرمایه‌گذاری عالی روی آینده‌ی کاری و حرفه‌ای شماست...

درحال حاضر هزینه‌ی عضویت ویژه ۱۹,۰۰۰ تومان است و با یکبار پرداخت به تمام آموزش‌های پریمیوم سایت دسترسی خواهید داشت.

شما یک گام جلوتر از دیگران باشید! اگر به آی‌تی و تکنولوژی علاقه‌مندید و دوست دارید سریع‌تر در این زمینه پیشرفت کنید، همین حالا به جمع ۴۰۰۰ عضو همیار آی‌تی بپیوندید، دسترسی به تمام آموزش‌های پریمیوم، دریافت جدیدترین آموزش‌های کاربردی مرتبط با آی‌تی و استفاده از مشاوره‌ی رایگان، برخی از مزایای عضویت در سایت هستند، شما نیز به کاربران همیار پیوسته و همین حالا وارد دنیای حرفه‌ای‌ها شوید... من هم می‌خواهم عضو ویژه‌ی همیار شوم

132 گفتگو

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید، سوالات شما توسط کارشناسان همیار آی‌تی پاسخ داده می‌شود...

 1. Avatar قاسمی گفت:

  سلام من تازه منشی یه دفتر شدم باید بابرنامه ورد کارکنم
  همون اموزشای بالا کافیه

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   سلام، بله بخش زیادی از چیزی که باید بدونید رو می‌تونید در آموزش‌های زیر ببینید:
   https://www.hamyarit.com/office/

 2. Avatar سجاد قاسمی گفت:

  سلام من تونامه نگاری خیلی ضعیفم دلیلشم اینه که مفاهیم وطرز رسوندن حرف نمی دونم من کارم فنی هست ووقتی نامه به دستم می رسه می فهمم ونمی دونم چطور جواب بدم چطور گردشش بدم ومفهوم برسونم وسر همین مشکلات دارم ضربه می خورم

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   سلام، متاسفانه این اشتباه بین ما ایرانی‌ها وجود داره که نامه‌های اداری رو خیلی می‌خوایم ادبی و حتی بعضا با کلمات عربی بنویسیم، من پیشنهادم به شما اینه که سعی کنید با زبان رسمی اما ساده جواب بدید، لازم نیست از کلمات عجیب و غریب استفاده کنید، احتمالا اینطوری بهتر منظورتون رو به طرف مقابل می‌رسونید.

 3. Avatar وفا گفت:

  عالی بود ممنون از آموزش خوبتون.

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   سلام، خیلی خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید بوده وفای عزیز.

 4. Avatar بهزاد یاسایی گفت:

  با سلام و احترام خدمت نویسنده آموزش نامه نگاری اداری و ضمن تشکر از شما بایستی به عرض برسانم در بحث عنوان نامه نگاری در ابتدا بایستی نام حقیقی و بعد نام حقوقی گیرنده نامه نوشته شود در حالیکه شما برعکس نوشته اید ابتدا نام حقوقی و بعد نام حقیقی نوشته شود اگر به سایر سایت های آموزش قبل از مطلب گذاشتن نگاهی میکردید بد نبود

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   سلام، بهزاد عزیز، از اینکه نظرتون رو باهامون در میون گذاشتید خیلی از شما ممنونیم.
   موضوعی که در مورد بخش بالای نامه‌ی اداری مطرح میشه اینه که حتی ننوشتن اسم فرد حقیقی هم مشکلی ایجاد نمیکنه و شما می‌تونید حتی اسم فرد حقیقی رو ننویسید و چندان روی این مورد قوانین سخت‌گیرانه‌ای وجود نداره، اما من موضوعی که شما فرمودید رو بررسی می‌کنم و اگر در منابع معتبر علمی (نه بقیه‌ی سایت‌ها) شیوه‌ی قطعی و صحیحی برای این مسئله درج شده بود، حتما مقاله رو به‌روزرسانی خواهیم کرد.

 5. Avatar ناشناس گفت:

  سلام ، ممنون از آموزش خوبتون، آیا میتونم از این آموزش استفاده کنم؟

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   سلام دوست عزیز، خواهش می‌کنم، استفاده از مطالب رایگان سایت با ذکر منبع هیچ اشکالی نداره.

 6. Avatar فرهاد گفت:

  عالی بود

 7. Avatar محمد حسین عسکری گفت:

  سلام
  من مشکل متن نامه دارم
  غالبا باید خودم هم با نامه برم برای توضیح و هر کاری مکنم درست از آب در نمیاد

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   سلام، خب باید بررسی کنید که در کدوم بخش به مشکل می‌خورید؟ آیا متن نامه رو به درستی می‌نویسید یا در نگارش یا چیدمان نامه مشکل دارید؟ البته می‌تونید از نمونه‌ی آماده‌ای هم که در این آموزش قرار دادیم استفاده کنید.

 8. Avatar هنگامه نیک آمال گفت:

  یک دنیا ممنون از صبوری و وقتی که میگذارسد خیلی عالی بود کلی چیز یاد گرقتم🙏🙏🙏🌹🌹🌹🌹

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   خواهش میکنم، خیلی خوشحالم که تونستم بهتون کمک کنم.

 9. Avatar هنگامه نیک آمال گفت:

  سپاس بی کران🙏 یک سوال دیگه تو جدول وقتی میخواهم تایپ کنم یک کلمه تکراری با چه دکمه ای روی کیبورد میتونم تکرار کنم مثلا ریال توی جدول حساب های مالی

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   خواهش می‌کنم، قابلیت پرکردن خودکار جداول توی اکسل وجود داره و نه ورد، اما اگر فقط یک کلمه رو می‌خواین مدام کپی‌پیست کنید، ساده‌ترین کار فکر می‌کنم استفاده از کلیدهای ترکیبی ctrl+c برای کپی و ctrl+v برای پیست باشه.

 10. Avatar هنگامه نیک آمال گفت:

  خیلی ممنونم،،، احساس میکنم یک دنیا سوال برام به وجود آمده،،، در خصوص اینکه گفتین فایل سیو کنم بعد پیرنت بگیرم این کار کردم ولی بازم خراب میشه،،،پیام پیرینتر معنیش میشه کادر شما خارج از پیرینت بعد که پیرینت میگیرم اول کلمه ها رو میزنه، یا وقتی تو کادر بندی پیرینت تغییر حاشیه میدم یک سری کلماک میره صفحه بعدی

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   اگر این مشکل پیش میاد شاید موقع ایجاد فایل ورد اون رو در سایز A4 (یا سایز مطابق با پرینترتون) تنظیم نکردید این مورد رو بررسی کنید که هم سایز فایل ورد و هم تنظیمات پرینتر هر دو روی یک‌ سایز یکسان باشند.

 11. Avatar هنگامه نیک آمال گفت:

  مثلا میخواهم سوال بنویسم،سوال یک بعدی دو یعدی ۳ به همین شکل تا پایین و آخرین سوال،شمارش سوال ها اولش نمیفته پشته هم و ردیفی

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   ببینید برای اینکه بتونید یکسری آیتم رو با ترتیب زیر هم داشته باشید باید از قسمت بالایی ورد، منوی Paragraph گزینه‌ی Numbering رو انتخاب کنید، با اینکار خود ورد با هر بار اینتر که میزنید یک شماره به سطرهاتون اضافه می‌کنه و زیر هم نمایش داده میشن.

 12. Avatar هنگامه نیک آمال گفت:

  چقدر خوبه که آنقدر با حوصله و دقت جواب میدید،،،،
  سوال بعدیم اینکه وقتی می خواهم اول خط عدد بگذارم عدد ها به صورت ردیف یا خودشان به ترتیب قرار نمیگیرن؟

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   خواهش می‌کنم، متاسفانه من دقیقا متوجه منظورتون از ردیف اعداد نشدم، آیا منظورتون اینکه که می‌خواین به ترتیب شماره بخورن؟

 13. Avatar هنگامه نیک آمال گفت:

  چقدر خوبه که آنقدر با حوصله و دقت جواب میدید

 14. Avatar هنگامه نیک آمال گفت:

  مرسی از جوابتون و وقتی که میگذارید ولی چی جوری باید به pdf تبدیلش کنم؟

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   خواهش می‌کنم، برای اینکه بتونید فایلتون رو به PDF تبدیل کنید کافیه در زبانه‌های بالای ورد، قسمت File گزینه‌ی Save As رو بزنید و موضع ذخیره از لیست بازشو فرمت PDF رو انتخاب کنید، همچنین می‌تونید در همون زبانه‌ی File گزینه‌ی Export رو انتخاب و بعد PDF رو بزنید (روش دوم در آفیس‌های جدیدتر امکان‌پذیر هست)

 15. Avatar هنگامه نیک آمال گفت:

  مرسی از جوابتون وقتی که میگذارید ولی چی جوری باید به pdf تبدیلش کنم؟

 16. Avatar هنگامه نیک آمال گفت:

  سلام وقتتون بخیر آموزشتون واقعا عالی و کاربردی بود فقط من یک مشکلی دارم، وقتی نامه رو تایپ میکنم و میخواهم پیرنت بگیرم‌در قسمت پیرنت تمام تنظیماتم بهم میریزه تاریخ و قسمت احترام میاد سمت راست حاشیه صفحه بهم میریزه و اول کلامات از بین میره

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   سلام، برای اینکه ظاهر فایل بهم نریزه، کافیه قبل از پرینت اول فایل ورد رو در کامپیوتر خودتون به PDF تبدیل کنید و بعد اون PDF رو پرینت بگیرید.

 17. Avatar پروانه مهرگان گفت:

  سلام
  ممنون میشوم در صورت امکان من را راهنمایی کنید.
  در صورتی که در نامه مجبور به درج جدول باشیم، نوع و شماره فونت عناوین هر ستون در ردیف اول و نوشته های ردیف های بعدی به چه صورتی باید باشه؟

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   سلام، فونت مطالب نوشته شده در جدول باید همانند فونت متن نامه باشه، اما سطر یا ستون اول (که تیترهای اصلی را مشخص می‌کند) باید به صورت توپر (Bold) درج بشن.

 18. Avatar فاطمه گفت:

  خیلی کامل و جامع و بسیار مفید بود خسته نباشید دوست عزیز

 19. Avatar الهه گفت:

  سلام مچکر بابت آموزش خوبتون :))

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   سلام دوست عزیز، خیلی خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید بوده.

 20. Avatar مهدی پورراهدار گفت:

  عالی بود. ممنون. کامل و متنوع بود

 21. Avatar جواد گفت:

  سلام. آموزش بسیار خوب و عالی بود. فقط ی سوال. رونوشت ها رو چجوری باید پایین نامه اضافه کنیم؟

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   سلام جواد عزیز، خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید بوده، رونوشت‌ها معمولا وقتی به نامه اضافه میشن که قراره افراد دیگری به‌جز گیرندگان اصلی هم نامه رو دریافت کنند، در انتهای نامه بعد از امضا، عبارتی تحت عنوان “رونوشت:” اضافه میشه و زیر اون باید اسم بخش‌هایی که قراره رونوشت رو دریافت کنن درج کنید.

 22. Avatar مصطفي کبيري گفت:

  با عرض سلام. خدا قوت .

  بسیار تشکر می کنم و ممنونم از آموزش دقیق و کاربردی تون .

  آرزوی موفقیت دارم براتون.

 23. Avatar hedie گفت:

  اگه چپ راستم ۲ باشه و بالا ۱ پایین باید چند باشه ۱ یا ۳؟میشع درمورد این که چجور قواعدی باید توی شماره حاشیه بند رعایت کنی بیشتر توضیح بدید

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   نمی‌دونم آموزش رو به دقت مطالعه کردید یا نه، اما اگر اندازه‌ی دقیق فاصله‌ها مد نظرتون هست توی متن آموزش درج شده، در خصوص فاصله از بالای صفحه، باید هم‌اندازه باشند و اگر از مارجین استفاده می‌کنید ۱ سانتی‌متر از بالا فاصله بدید (یعنی سربرگ نامه با لبه‌ی برگه باید ۱ سانتی‌متر فاصله داشته باشه)

 24. Avatar hediye گفت:

  منظور من اینه مثلا گفتید بالارو باید بدید یا مثلا اکه cm0.5 اون یکی ۱.۵cm این حوری واسم مثال زدید
  خب با توجه ب این ک با ماریجین چپ راست ۲ دادم بجای خطکش بالا پایین رو ۱ درست دادم؟ ینی میخوام بدونم در اینده ک میخوام نامه تایپ کنم چجوری بفهمم حاشیه هام تو مارجین چند بدم چون بلدم میدونم در چه مورده ولی رو این مورد یکم واسم جا نیفتاده حتی پیاماتون ک مثلا گفتید چند باید باشه خوندم میخواستم این مورد بیشتر توضیح بدید نمیدونم منظورم رسوندم یا ن
  بازم پیاماتون حتما میخونم ممنون
  بد ایمیای دارید ک من براتون بفرسم شماهم ی نکاه بندازید

 25. Avatar hedie گفت:

  اقای گوهری ببخشید هی سوال میپرسم این ک شما گفتی فرق نداره چون خودمم گفتم هردو روش یکیه و مارجین تنظیم کردم راست چپ ۲دادم بجای خطکش تو ماجرین ۲دادم بالا پایبن۱ درسته؟ و هدر از خطکش فقط برا انتقال نوشته ب سمت چم استفا کردم درسته؟ میشه درباره اصول این ک چجور قواعدی باید رعایت کرد برای فاصله شماره بیشتر توضیح بدید ممنون میشم شرمندم میخوام کامل واسم جابیفته

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   خواهش میکنم، بله درسته.
   درمورد فاصله‌ی شماره منظورتون رو دقیقا متوجه نشدم.
   اگر منظورتون شماره‌ی نامه‌ست در آموزش بالا توضیح داده شده.

 26. Avatar hedie گفت:

  ممنون از وقتتون اقای گوهری پیاماتون خوندم و تمرین میکنم
  فقط امکانش هست واستون بفرسم ببنید درسته یا خیر
  من خودم با مارجین راحتر بودم ک با مارجین حاشیه بدم و باهدر بد نوشتن مطالب فقط نوشته ها گفتید بنتقال بدم چپ.
  فقط ی سوال دیگ داشتم الان با مارجین چپ راست را ۲دادم درسته؟میشه در مورد فاصله دادن ک اصولش چه اصولی داره و چند باید داد بیشتر توضیح بدید
  پیما خوندم ولی این ک باید چه اصولی توی تنظیم فاصله داد یکم گیرم چون دارم برا اینده تمرین میکنم

  1. Avatar ناشناس گفت:

   ال

 27. Avatar hedie گفت:

  در جقیقت حاشیه با مارجین دادم ولی نوشته تاریخ اینا با خطکش ب سمت چپ بردم
  در ادامه پیام قبلیم نمیدونم منظورم متوحه شدید یا ن. این حاشیه یکم گیجم کرده

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   سلام، ببینید در کل هیچ اشکالی نداره که از خط‌کش استفاده نکردید و حاشیه‌ها رو با مارجین ساختید، هدف اینه که نامه‌تون از اطراف فاصله‌های دقیق و مناسب داشته باشه، در خصوص هدر هم، شما می‌تونید در حالت ویرایش هدر فاصله رو تنظیم کنید، یا اینکه با توجه به مارجین فاصله از بالا و پایین صفحه رو تنظیم کنید، در نهایت باید فاصله بالای کاغذ تا سربرگ نامه، ۱ سانتی‌متر باشه، حالا شما می‌تونید این فاصله رو با استفاده از مارجین ایجاد کنید یا با استفاده از تنظیمات فاصله در هدر، هرکدوم که باهاش راحت‌تر هستید، ولی مثلا اگر ۰.۵ سانت مارجین دارید، باید نیم سانت فاصله از بالای هدر تنظیم کنید تا مجموعا بشه ۱ سانتی‌متر.

 28. Avatar hedie گفت:

  سلام اقای گوهری ممنون از پاسخ گویی من طبق اموزش رقتم ففط قسمت حاشیه از خطکش استفاده نکردم و قسمت مارجین چپ و راست را ۲ دادم
  الان پیامتون خوندم این ک گفتید با توجه ب هدر میشه بیشتر توضیح بدید؟ من خود ورد کلاساشو رفتم ولی تو نامه اداری هنوز وارد نیستم

  1. Avatar ناشناس گفت:

   ببخشیدها خوب شما یک دفعه دو ندید هر چقد میخواهید بدید

 29. Avatar hedie گفت:

  سلام خسته نباشید ی سوال داشتم من تنظیم حاشیه بجای خطکش از قسمت lAYOUT
  MARGIN میزنم بلدم هردو روش یکیه تنظیم حاشیه سمت راست و چپ را طبق گفته شما ۲CM گذاشتم ایا باید بالا پایینم از روش تغیر بدم؟ میشه راهنمایم کنید

  1. Avatar hedie گفت:

   منظورم با توجه به این روش ایا باید بالا پایینم تغیر داد

  2. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   سلام، حاشیه‌ی بالای صفحه، با توجه به سایز هدر شما تنظیم میشه، اگر طبق آموزش سایز بالای صفحه رو به کمک هدر تنظیم می‌کنید، احتیاجی نیست که از مارجین استفاده کنید، اما اگر با هدر تنظیم نمی‌کنید، با استفاده از مارجین ۱ سانتی‌متر به بالای صفحه فاصله بدید، این فاصله باید جوری تنظیم بشه که به‌جز حاشیه‌ی پیشفرض، یک سانتی‌متر اضافه‌تر فاصله داشته باشید برای هدر، مثلا اگر در قسمت بالا و پایین صفحه ۰.۵CM فاصله هست، بعد از اعمال فاصله‌ی جدید برابر با ۱.۵CM خواهد بود.

 30. Avatar بانو گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  سایت بسیار خوبی دارید و تمام آموزش ها، جامع و بسیار مفید و کاربردی هستند. تشکر بابت ارائه و نشر این مطالب
  پیروز و سربلند باشید.

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   سلام، از اینکه محتوای سایت برای شما مفید بوده خیلی خوشحالیم.

 31. Avatar ناشناس گفت:

  خیلی امزنده بود خیلی ممنون از راهنماییتون

 32. Avatar سیعیده علی بخشی گفت:

  باسلام وتشکر از آموزش بسارعالی وآموزنده بابت نامه اداری اگر امکان داره ردمورد اکسل هم چنین آموزشی قراردهید با سپاس وتشکر

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   سلام دوست گرامی، خیلی خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید بود، سعی می‌کنیم سایر آموزش‌های کاربردی مرتبط با مجموعه‌ی آفیس رو هم منتشر کنیم،‌ درحال حاضر می‌تونید برخی از آموزش‌های مرتبط با اکسل رو در لینک زیر مشاهده کنید:
   https://www.hamyarit.com/tag/excel/

 33. Avatar زهرا گفت:

  سلام.بسیار ممنون و متشکرم از مطا لب آموزشی خوبتون که گذاشتید

 34. Avatar قاسم گفت:

  بسیار مفید و عالی سپاسگزارم از توضیحات کاملتون…

  1. Avatar ناشناس گفت:

   ع

 35. Avatar س.علی گفت:

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون
  سوالی که هست اینه که توی نامه های چند صفحه ای، از صفحه دوم به بعد فاصله از بالای صفحه به چه شکل باید باشه؟
  و اینکه در صفحات بعدی آیا تاریخ و شماره نامه و پیوست باید تکرار بشه در هر صفحه؟
  و اینکه اگر طراحی سربرگ اقتضا کنه که تاریخ و شماره نامه در سمت راست قرار بگیره و زیر هم نباشه و در کنار هم، با فاصله تایپ بشه، خارج از استاندارده؟
  تشکر

 36. Avatar مریم گفت:

  سلام و وقت بخیر
  واقعا کافی و مفید بود
  ( ممنونم‌)

  1. Avatar ناشناس گفت:

   مرسی

 37. Avatar khoda گفت:

  ممنونم ازتون مثل همیشه کامل درست

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   خیلی خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید بوده دوست عزیز.

 38. Avatar مهسا گفت:

  سلام
  خیلی عالی بود واقعا لذت بردم، قراره فردا برا یک مصاحبه کاری برم کاری خیلی مهمه برام، نوشتن نامه اداری رو بلد بودم ولی نه به این کاملی که شما توضیح دادید، انشاالله که بهترین ها نصیبتون بشه.
  باتشکر

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   سلام، خیلی خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید واقع شده، موفق باشید.

 39. Avatar محمدرضا گفت:

  تشکر و قدردانی از زحمات شما

 40. Avatar امیر گفت:

  سپاس فراوان عالی بود.

 41. Avatar ناشناس گفت:

  واقعا دمتون گرم….خیلی دوستون دارم…😘😘😘😘😘

  1. Avatar ناشناس گفت:

   ۸

 42. Avatar مهتاب گفت:

  واقعا عالی بود.سپاس فراوان

 43. Avatar احمدی گفت:

  دوره نامه نگاری رو میشه در کلاس های مسئول دفتر هم آموزش دید. مثلا تو وب سایت
  http://rahmand.com

 44. Avatar اسدی گفت:

  از راهنمایی بسیار مفیدتون تشکر میکنم .

 45. Avatar یگانه گفت:

  سلام .. شما بمن خیلی کمک کردین ، ممنونم ازتون.
  فقط وقتی که میخواستم تاریخ و شماره نامه رو تایپ کنم هرکاری کردم اعداد به انگلیسی تایپ میشدن

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   سلام، خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید بوده، آموزش فارسی‌سازی اعداد در ورد رو قبلا در سایت منتشر کردیم، می‌تونید طبق این آموزش اعداد وردتون رو فارسی کنید:
   https://www.hamyarit.com/5467/write-persian-numbers-in-microsoft-word/

 46. Avatar Mona گفت:

  دوستتون دارم عالی بود

 47. Avatar مصطفی گفت:

  سلام
  متن اصلی باید align right باشد یا justify ؟

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   اگر پاراگراف‌ها چند خطی هست و طولانی میشه بهتره به صورت جاستیفای تنظیم بشه، اما اگر خطوط کوتاه هستند روی جهت راست قرارش بدید.
   جاستیفای بیشتر برای متون علمی و پایان‌نامه‌ها که طولانی هستند استفاده میشه.

 48. Avatar حسن گفت:

  من ابتدا خودم نامه رو تایپ کردم. برا اینکه بدونم سایز فونت چند باید باشه صفحه شما رو باز کردم. بعد از اینکه نامه رو براساس گفته شما ویرایش کردم دیدم چقد فرق کرد. واقعا ممنون و سپاسگزارم

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   خیلی خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید بوده و تونسته در نحوه‌ی صحیح تایپ نامه به شما کمک کنه دوست عزیز.

 49. Avatar ناشناس گفت:

  بسیار مفید بود.سپاس بابت اموزش خوبتون

 50. Avatar هومن گفت:

  سلام روزبخیر ، ممنون از اطلاعاتی که در اختیار عموم گذاشتید .
  سوالی دارم …
  در چه زمان در مقدمه نامه نگاری از واژه “” عطف به … “” و چه زمان “” پیرو … “” استفاده باید کرد؟؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید .
  با سپاس

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   سلام هومن عزیز، سوال بسیار خوب و مفیدی پرسیدید.
   هنگامی که پاسخ نامه‌ای رو دریافت کردید و می‌خواین در خصوص اون نامه صحبت کنید باید از عبارت “عطف‌به…” استفاده کنید، اما اگر قبلا نامه‌ای رو ارسال کردید و بعد از اون پاسخی برای شما فرستاده نشده و قصد دارید در خصوص اون نامه‌ صحبت کنید باید از کلمه‌ی “پیرو…” استفاده کنید.

 51. Avatar احسان گفت:

  ممنون بسیار ساده در عین حال نکات مهم و کلیدی

 52. Avatar ناشناس گفت:

  واقعا عالی و کاربردی تشکر

 53. Avatar کیان گفت:

  با سلام وتشکر ویژه از سایت خوبتان .شرکت کیان پارس اصفهان https://kianparsco.com/#

 54. Avatar فرزانه گفت:

  توضیحات بسیار عالی

 55. Avatar نازی گفت:

  عالی بود ممنون

 56. Avatar دیدگاه‌ها برای: روش های یادگیری شطرنج گفت:

  عالییی بود عااالی

 57. Avatar ناشناس گفت:

  واقعا کمکم کرد خیلی مفید بود ممنونم ازتون

 58. Avatar ناشناس گفت:

  چس خوب بود

 59. Avatar آزاد گفت:

  با درود و سلام آموزش بسیار عالی بود از شما به خاطر آموزش فوق العاده ای که گذاشتین بی نهایت سپاسگزارم.
  اگه میشه چند نمونه دیگه از نامه های اداری رو برام ایمیل بفرمایدد مثلا برای تقاضای وام یا تقاضای کار و…
  با تشکر .

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   سلام آزاد عزیز، خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید بوده.
   متاسفانه در حال حاضر نمونه‌ی آماده‌ای نداریم که خدمتتون ارسال کنم، اما روند نگارش نامه‌های رسمی و اداری به صورت کلی مشابه نمونه‌ی بالاست.

 60. Avatar الهه گفت:

  سلام
  خیلی ممنون از زحمت هاتون …عالی بود
  و اگه براتون مقدوره لطفا چند نکته نگارشی هم برامون میگید مثلا در مورد ویرگور گذاشتن توی نامه ها یا متون یا مثلا () گذاشتن
  یه کم من مشکل دارم در واقع میدونید توی متن هام نمیدونم کجا فاصله بزارم یا یه همچین چیزهایی ….
  خیلی خیلی تشکر بازم
  اگزم جواب ندادین هم میسی لطف کردین از مطالبتون استفاده کردم

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   سلام، خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید بوده، در خصوص سایر نکات مهم که در نگارش دستور زبان فارسی باید رعایت بشه، می‌تونید به آموزش‌های زیر که قبلا در همیار آی‌تی منتشر شده، مراجعه کنید:

   https://www.hamyarit.com/office/insert-half-space-in-word/

   https://www.hamyarit.com/office/insert-half-space-in-word/

 61. Avatar پوریا گفت:

  عالی بود …..متشکرم از راهنماییتون …کلی وقت بود خودمونو با کارای الکی میپیچوندیم … تشککر

  1. Avatar ناشناس گفت:

   واقعا …. کار درست پیدا کردین

 62. Avatar پرستار کودک گفت:

  عالی بود. ممنون. کامل و جامع بود.

 63. Avatar ناشناس گفت:

  سلام فوق العاده بود عالی عالی

 64. Avatar دنیا گفت:

  سلام
  عالی بود. یک دنیا سپاس
  خداقوت

 65. Avatar نسیم گفت:

  خیلی عالی بود , یک دنیا ممنون

  1. Avatar *** گفت:

   خیلی بد بود

 66. Avatar مریم گفت:

  بسیار عالی بود؛ تشکر ویژه

 67. Avatar یاسمن گفت:

  خیلی هم عالی

 68. Avatar محسن گفت:

  عاللللیییییی بودخسته نباشی مرد

 69. Avatar محسن گفت:

  فقط میگم زنده باد …..
  واقعا کامل و بی نظیر ….

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   خیلی خیلی خوشحالیم که محتوای آموزش برای شما مفید بوده.

  2. Avatar ناشناس گفت:

   بسیار عالی

 70. Avatar ناشناس گفت:

  توضیح ندادین ک چجوری تاریخ رو ک با اعداد انگلیسی نوشته میشن رو ب اعداد فارسی تبدیل کنیم.

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   سلام دوست عزیز
   https://www.hamyarit.com/office/write-persian-numbers-in-microsoft-word/
   طبق آموزش بالا، شما میتونید هر عددی رو در ورد فارسی کنید.

 71. Avatar سارا گفت:

  عالی بود 👌👌👌👌

 72. Avatar فاطمه گفت:

  با سلام و خسته نباشید بسیار سپاسگزارم از آموزش عالیتان

 73. Avatar Negar گفت:

  بسیار عالی و کامل بود ممنون ازتون

 74. Avatar ناشناس گفت:

  عااااالی بود ، حتی ویدئو های آموزش هم انقدر روشن نتونسته بودن توضیح بدن
  تندرست باشید

 75. Avatar ناشناس گفت:

  مرسییییییییی واقعآ

 76. Avatar حمیدرضا گفت:

  عالی عالی عالی
  هرچقدر تعریف کنم واقعا کمه.
  راهنمای بسیار جامع و کاملی بود.
  با ارزوی موفقیت برای شما و وب سایت خوبتون.

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   با سپاس از لطف شما.

 77. Avatar ناشناس گفت:

  عالی بود خدا خیرتون بده

 78. Avatar ناشناس گفت:

  ببخشید ناراحت نشید ولی این مقاله به درد بچه های ۵ ساله میخوره..

  1. Avatar مریم بحری گفت:

   خود آقای مدیر هیچ جوابی ندادند، با اجازه ایشون من پاسختون رو میدم.
   دوست عزیز این حرف شما توهین به همه افرادی هست که از این مطلب استفاده میکنند!!! خیلیا مبتدی هستند و همین موارد به ظاهر ساده رو نمیدونند.

  2. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   با سپاس از پاسختون سرکار خانم بحری.
   دیدگاه‌ها متفاوت هست، طبیعیه که عده‌ای از دوستان از یک سری آموزش بیشتر خوششون بیاد و عده‌ای از یک سری آموزش دیگه خوششون بیاد، مورد خاصی نیست، این دوستمون هم دیدگاه خودشون رو بیان کردند، دیدگاه هرکسی قابل احترامه.

  3. Avatar ناشناس گفت:

   بتوچه هکر جان

 79. Avatar م. ضیایی گفت:

  واقعا جامع و عالی توضیح داده شده بود.
  شدیدا دنبال یه آموزش در خصوص تایپ نامه اداری بودم، همه جا ویدئو اموزشی بود، هیچجا آموزش متنی پیدا نکردم متاسفانه تا رسیدم به سایت خوب شما.
  خدا قوت عرض میکنم خدمت نویسنده محترم و تمام دست اندرکاران وبسایت خوب همیار ای تی.

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   خوشحالیم که مورد استفاده قرار گرفته.
   شاد باشید

 80. Avatar هادی پور گفت:

  واقعا سپاس از مقاله کاملی که نوشتید مورد استفاده قرار گرفت

 81. Avatar لی لی فا گفت:

  خیلی عالی و کامل ممنون همیار آی تی جان 🙂

 82. Avatar ناشناس گفت:

  به به بسیار کامل توضیح داده شده بود با سپاس از دست اندر کاران وبسایت خوب همیار آی تی

 83. Avatar Mahdy گفت:

  سلام
  ممنون از آموزش خوبتان فقط یک سوال داشتم .
  اگر بخواهیم نامه در اندازه A5 نوشته شود باید حاشیه ها را همان ۲ سانتی متر در نظر گرفت یا کاهش داد؟

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   درود خدمت شما کاربر گرامی
   در صورت استفاده از برگه‌ی سایز A5 تمام فاصله‌های ۲cm به ۱.۵cm تبدیل خواهد شد.
   موفق باشید

 84. Avatar عسگری گفت:

  بسیار عالی، جامع و کامل توضیح داده شده بود.
  خداقوت میگم خدمت نویسنده محترم.
  با آرزوی موفقیت و کامیابی برای شما.

  1. فرشاد گوهری فرشاد گوهری گفت:

   با سپاس از لطف شما، امیدوارم این آموزش مورد استفادتون بوده باشه.
   شاد باشید