افزودن آبجکت‌های دلخواه به واژه‌پرداز ورد

زمان مطالعه: حدود 4 دقیقه

بدون شک یکی از برترین نرم‌افزارهای ویرایش متن (واژه پرداز) نرم‌افزار مایکروسافت ورد از سری نرم‌افزارهای آفیس می‌باشد، بیشتر افراد از این برنامه برای نوشتن متن و مقاله استفاده می‌کنند، اما شما می‌توانید علاوه بر متن آبجکت‌های دیگری همچون تصویر، لینک، نمودار، معادلات ریاضی، جدول و… نیز به سند متنی خود در مایکروسافت ورد بیفزایید، در این آموزش با همیار آی تی همراه باشید تا به بررسی این آبجکت‌ها پرداخته و نحوه‌ی افزودن صحیح آن‌ها را به صفحه‌ی مایکروسافت ورد خود بیاموزیم.

Word-Training1

ابتدا برای افزودن هر نوع آبجکتی وارد تب Insert مایکروسافت ورد خود شوید، حال با گزینه‌های متعددی رو به رو می‌شوید که به توضیح هر کدام می‌پردازیم.

توجه: تعداد زیادی آبجکت وجود دارد که شما می‌توانید به سند متنی خود در ورد بیفزایید، ما در این آموزش به المان‌های اصلی اشاره می‌کنیم در صورتی که در مورد سایر آبجکت‌ها سوالی دارید می‌توانید در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید.

گزینه‌ی Table برای افزودن جدول

با کلیک بر روی گزینه‌ی Table با منویی مشابه تصویر زیر رو به رو خواهید شد.

table-word

با حرکت دادن موس بر روی جدول‌های کوچک می‌توانید سریعا یک جدول رسم کنید.

اما اگر به تنظیمات بیشتری احتیاج دارید می‌توانید بر روی گزینه‌ی Insert Table کلیک کنید، در این حالت با صفحه‌ای کوچک مانند تصویر زیر رو به رو خواهید شد که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم.

Capture

در این منو گزینه‌ی Number of columns برای انتخاب تعداد ستون‌ها و گزینه‌ی Number of rows برای تنظیم تعداد سطرهای جدول به کار می‌رود، سایر گزینه‌ها برای تنظیم نحوه‌ی نمایش محتوای درون جدول (اندازه‌ی عرض و…) کاربرد دارند.

پس از افزودن جدول شما می‌توانید با کلیک بر روی هر کدام از سلول‌ها محتوای مورد نظر خود را درون جدولتان بنویسید.

گزینه‌ی Picture برای افزودن تصویر به صفحه‌ی ورد

با کلیک بر روی گزینه‌ی Picture با تصویری شبیه شکل زیر مواجه می‌شوید.

Capture

از سکشن سمت چپ آدرسی که تصویر در آنجا قرار دارد را انتخاب کرده و در بخش سمت راست تصویر مورد نظرتان را با دوبار کلیک کردن به سند متنی خود اضافه کنید.

گزینه‌ی Shapes برای افزودن شکل‌های هندسی به ورد

از طریق گزینه‌ی Shapes می‌توانید اشکال هندسی مختلفی را در سایزهای دلخواه به صفحه‌ی مایکروسافت ورد خود بیفزایید، با کلیک کردن بر روی این گزینه منویی گشوده‌ خواهد شد که بیشتر تصاویر هندسی را در آن خواهید دید، میتوانید با انتخاب هر کدام از اشکال آن را به صفحه بیفزایید.

گزینه‌ی SmartArt برای افزودن نمودارهای چندگانه‌ی متنی

به کمک این قابلیت شما می‌توانید تصاویر (نمودار‌های تصویری) مورد نظر خود را به صفحه‌ی ورد بیفزایید و متن و تصاویر مورد نظرتان را به آن اضافه کنید، نمایی کلی از عملکرد این نمودار را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

Capture

گزینه‌ی Chart برای افزودن نمودارهای آماری

با استفاده از این قابلیت می‌توانید نمودارهای گرافیکی دقیقی را با توجه به اعداد و ارقام ترسیم کنید، با انتخاب گزینه‌ی Chart پنجره‌ای برای شما گشوده می‌شود که می‌توانید در آن نوع نمودار خود را انتخاب کنید (ستونی، دایره‌ای، خط شکسته و…) پس از انتحاب نوع نمودار بر روی گزینه‌ی ok کلیک کنید، حال با چنین تصویری مواجه خواهید شد:

Capture

سپس در جدولی که نمایان می‌شود دادهای آماری خود را وارد کنید، نمودار به طور خودکار برای شما رسم خواهد شد!

گرینه‌ی Text Box برای افزودن جعبه‌های متنی

با استفاده از این گزینه می‌توانید جعبه‌های متنی متعددی را در بخش‌های مختلفی از سند متنی ورد خود بیفزایید.

گزینه‌ی Equation برای افزودن فرمول‌های ریاضی و علمی

به کمک این گزینه می‌توانید فرمول‌های ریاضی و علمی خود را به صفحه‌ی ورد بیفزایید، با کلیک بر روی این گزینه تعدادی از فرمول‌های ریاضی به شما نمایش داده خواهد شد که به صورت پیشفرض دارای مقادیری میباشد (و یا به صورت نقطه‌چین) شما باید این علائم را حذف و علائم و اعداد مورد نظر خود را به جای آن‌ها بنویسید، کاربرد این گزینه را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

Capture

اضافه کردن فرمول‌های ریاضی به سند متنی مایکروسافت ورد

 

گزینه‌ی Symbol برای افزودن نمادهای علمی و کارکترهای خاص

به کمک گزینه‌ی Symbol می‌توانید نمادهای علمی و یا برخی از کارکترهای خاص که در صفحه‌‌ کلید وجود ندارد را به سند متنی خود در مایکروسافت ورد بیفزایید.

برای افزودن هدر، فوتر یا شماره‌ی صفحه به سند متنی خود در ورد می‌توانید به این آموزش مراجعه کنید: راهنمای کامل افزودن هدر، فوتر و شماره‌ی صفحه به ورد

توجه: تعداد زیادی آبجکت وجود دارد که شما می‌توانید به سند متنی خود در ورد بیفزایید، ما در این آموزش به المان‌های اصلی اشاره کردیم در صورتی که در مورد سایر آبجکت‌ها سوالی دارید می‌توانید در بخش دیدگاه‌ها مطرح کنید.

شما یک گام جلوتر از دیگران باشید! اگر به آی‌تی و تکنولوژی علاقه‌مندید و دوست دارید سریع‌تر در این زمینه پیشرفت کنید، همین حالا به جمع ۳۸۸۳ عضو همیار آی‌تی بپیوندید، دسترسی به تمام آموزش‌های پریمیوم، دریافت جدیدترین آموزش‌های کاربردی مرتبط با آی‌تی و استفاده از مشاوره‌ی رایگان، برخی از مزایای عضویت در سایت هستند، شما نیز به کاربران همیار پیوسته و همین حالا وارد دنیای حرفه‌ای‌ها شوید... من هم می‌خواهم عضو ویژه‌ی همیار شوم

اولین نظر را شما بدهید!

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید، سوالات شما توسط کارشناسان همیار آی‌تی پاسخ داده می‌شود...