آی‌پی (IP) چیست؟ هرآنچه باید درباره‌ی آدرس آی‌پی بدانید!

زمان مطالعه: حدود 8 دقیقه / 44 گفتگو

آی‌پی (IP) کلمه‌ای که روزانه بارها آن را شنیده و شاید به سادگی از کنار آن می‌گذریم، آدرس آی‌پی یکی از مهم‌ترین پروتکل‌های موجود در دنیای شبکه‌های کامپیوتری است، به جرئت می‌توان گفت، اگر IP وجود نداشت اینترنت کنونی نیز به هیچ عنوان برای ما قابل استفاده نبود، چرا که یکی از مهم‌ترین راه‌های شناسایی دستگاه‌های موجود در شبکه استفاده از آدرس آی‌پی آن‌هاست، در این آموزش از همیار آی‌تی قصد داریم در ابتدا با زبانی ساده آی‌پی و عملکرد آن را برای شما شرح داده و در ادامه انواع گوناگون IP را بررسی کنیم.

آدرس آی پی چیست؟

بدیهی‌ است که دانستن تمامی مفاهیم دنیا‌ی گسترده‌ی وب و اینترنت برای همه لازم و امکان‌پذیر نیست، ولی درک برخی از مفاهیم عمومی و کاربردی آن جهت شناخت و استفاده‌ی بهتر از این تکنولوژی محبوب خالی از لطف نیست، چه بسا هر یک از ما روزانه چندین بار از آن استفاده می‌کنیم، بنابراین در ابتدا به تعریف عمومی آی‌پی می‌پردازیم.

آدرس IP چیست؟

در واقع IP مخفف عبارت Internet Protocol Address  بوده که معادل فارسی آن “آدرس پروتکل اینترنت” می‌باشد، در بستر اینترنت هزاران دستگاه، گجت، سیستم و… در حال فعالیت بوده که در اکثر مواقع نیازمند برقراری ارتباط و تبادل اطلاعات برای پایدار ماندن اینترنت و رفع نیاز کاربران هستند، ولی آیا تا کنون از خود پرسیده‌اید این دستگاه‌ها چگونه یکدیگر را در شبکه یافته و دچار خطا نمی‌شوند؟

در حقیقت IP آدرس از  یک سری عدد و رقم تشکیل شده که با قاعده و گرامر خاصی کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند تا شماره‌‌های شناسایی یکتایی برای دستگاه‌های فعال در بستر اینترنت فراهم آورند، به زبان ساده‌تر IP یک شماره شناسایی است که با استفاده از آن می‌توانیم بین دستگاه‌های فعال در شبکه تمایز ایجاد کرده و آن‌ها را از یکدیگر تشخیص دهیم.

انواع گوناگون آدرس آی پی

آی‌پی را می‌توان به تمام شماره شناسایی‌هایی که تا‌به‌حال دیده‌اید نسبت داد، به عنوان مثال کد ملی که شماره شناسایی هویتی یک فرد است را تصور کنید، ما با این شماره افراد را از یکدیگر تشخیص می‌دهیم، شماره‌ای که برای هر شخص منحصربه‌فرد بوده و هیچگاه با دو کد ملی یکسان رو‌به‌رو نخواهیم شد، این مثال قابل تعمیم برای بقیه شماره شناسایی‌های مورد استفاده ما در زندگی است، به عنوان مثال شماره‌ی پلاک خودرو‌ها، شماره‌ی پلاک خانه‌ها و…

تمام مثال‌های ذکر شده دارای یک ویژگی خاص هستند و آن یکتا بودن این شماره‌ها است، آی‌پی نیز در شبکه‌هایی مانند اینترنت خاصیت یکتا بودن را دارد. در واقع آی پی اختصاص داده شده به هر دستگاه با دستگاه دیگر متفاوت است در صورت اختصاص یک آی‌پی یکسان به دو دستگاه مختلف، شبکه دچار اختلال خواهد شد.

انواع گوناگون آدرس آی‌پی

آی‌پی‌ها در دسته‌بندی‌های متفاوتی گروه‌بندی می‌شوند که در ادامه تمام آن‌ها را بررسی می‌کنیم، اما یکی از معروف‌ترین این دسته‌بندی‌ها که شاید بیشتر با آن برخورد داشته باشیم، تفاوت در شماره‌ی نسخه‌ی آی‌پی است، به طور کلی در حال حاضر دو نسخه‌ی مختلف از IP را در اختیار داریم:

 • آی‌پی نسخه‌ی ۴ (IPv4)
 • آی‌پی نسخه‌ی ۶ (IPv6)

جالب است بدانید، فرایند شکل‌گیری آی‌پی نسخه‌ی ۶ داستان جالبی دارد، هنگامی که دستگاه‌های موجود در شبکه افزایش یافتند، به دلیل کمبود تعداد آدرس‌های منحصر‌به‌فرد استفاده شده در شبکه، متخصصین در پی حل این مشکل بر‌آمده و پس از تحقیقات فراوان تصمیم گرفتند یک نسخه‌‌ی جدید از IP را معرفی کنند که تعداد آدرس‌های بیشتری را در خود داشته باشد و بدین ترتیب پای آدرس IP نسخه‌ی ۶ به میان آمد، در ادامه به طور دقیق این دو مورد را بررسی کرده و تفاوت‌های هریک را برای شما شرح می‌دهیم.

ساختار IPv4

برای نمایش دادن آدرس IPv4 سه صورت نمایش مرسوم است:

 • دسیمال (عدد در مبنای ۱۰)
 • هگزادسیمال (عدد در مبنا ۱۶)
 • باینری (عدد در مبنا ۲)

راحت‌ترین و ساده‌ترین نوع نمایش آدرس آی‌پی، برای ما انسان‌ها نوع دسیمال آن است، یعنی نمایش در مبنای ۱۰ که به صورت اعداد معمولی روزانه با آن‌ها سروکار داریم.

طول آی پی ورژن چهار، ۳۲ بیت بوده که به صورت ۸ بیت  8 بیت و به وسیله نقطه (.) از یکدیگر  جدا شده‌اند، قالب کلی آی‌پی نسخه‌ی ۴ به صورت زیر است:

___ . ___ . ___ . ___

هر کدام از قسمت‌های آی‌پی بالا که با نقطه از یکدیگر جدا شده‌اند را یک Octa (به معنای ۸تایی) می‌نامیم زیرا هر کدام از بخش‌های جدا شده برابر با ۸ بیت (معادل یک بایت) می‌باشد و می‌تواند عددی را در بازه ی ۰ تا ۲۵۵ به خود بگیرد، بنابراین محدوده‌ی آی‌پی ورژن ۴ از ۰.۰.۰.۰ تا ۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵ است.

تفاوت‌های آی‌پی نسخه‌ی 4 (IPv4) و آی‌پی نسخه‌ی 6 (IPv4)

با دقت در تصویر بالا، می‌توانید دلیل محدودیت ورژن ۴ آی‌پی را مشاهده کنید، با یک محاسبه‌ی سر انگشتی تعداد آدرس‌های یکتای IPv4 را ۲۳۲ عدد به‌دست می‌آوریم که این یعنی تقریبا ۴۲۹۴۹۶۷۲۹۶ آدرس یکتا که با توجه به افزایش روز افزون دستگاه‌های موجود در بستر شبکه با کمبود تخصیص آدرس یکتا برای تمام دستگاه‌ها روبه‌رو خواهیم بود، بنابراین برای حل این مشکل از IPv6 کمک خواهیم گرفت!

ساختار IPv6

در نسخه‌ی ۶ از IP با ساختاری پیچیده‌تر، یعنی یک عبارت ۱۲۸ بیتی روبرو هستیم که اعداد به صورت ۸ بخش ۱۶ بیتی و به کمک علامت دونقطه (:) از یکدیگر جدا شده‌اند.

در IPv6 از مبنای ۱۶ یا هگزادسیمال اعداد استفاده شده است پس علاوه بر اعداد ۰ تا ۹ که به صورت معمول در آی‌پی استفاده می‌شوند، به‌جای اعداد ۱۰ تا ۱۵ نیز به ترتیب حروف A تا F جایگذاری می‌شوند، هر بخش ۱۶ بیتی محدوده‌ای از ۰۰۰۰ تا FFFF را در خود جای می‌دهد.

همچنین ذکر این نکته حائز اهمیت است که برای سادگی در خواندن IPv6 در بخش‌هایی که هر ۱۶ بیت، برابر با ۰ هستند، کل بخش قابل حذف است، به عنوان مثال آدرس‌های زیر دقیقا باهم برابرند:

BA:D3:۰:CA23:9C5A

BA:D3:۰:۰:۰:۰:CA23:9C5A

همانطور که گفتیم، متخصصان شبکه به دلیل محدودیت در تعداد آی‌پی نسخه‌ی ۴ تصمیم بر به‌کارگیری IPv6 گرفتند، پس با این توصیف میتوان تعداد آدرس‌های یکتا را در نسخه شش از آی‌پی محاسبه کرد که تعداد آن، یک عدد تقریبا نجومی خواهد بود، تعداد کل آدرس‌های یکتای موجود در آی‌پی نسخه‌ی ۶ برابر با ۲۱۲۸ عدد آی‌پی منحصر به‌فرد می‌باشد!

آی پی نسخه 6 (IPv6)

اجازه دهید، برای درک بهتر عملکرد آی‌پی‌ها مثالی ساده را باهم بررسی کنیم، شماره‌ی تلفن خانه‌ای در ایران، در استان اصفهان و در منطقه ۳ آن را به شکل زیر در نظر بگیرید:

+۹۸ ۳۱۳ ۰۱۲ ۳۴۵

می‌توانیم این شماره تلفن را به صورت زیر از یکدیگر تفکیک کرده و از هر قسمت آن اطلاعات مختلفی را استخراج کنیم:

کشور ایران+۹۸
استان اصفهان۳۱۳
منطقه‌ی ۳۰۱۲
شماره‌ی مشتری۳۴۵

حال همین مثال را برای IPv6 در نظر بگیرید:

۱۲AB:1968:A    :    B:C    :    16:78    :    12F

کشور ایران۱۲AB:1968:A
استان اصفهانB:C
منطقه‌ی ۳۱۶:۷۸
شماره‌ی مشتری۱۲F

البته توجه داشته باشید مثال گفته جهت بیان بهتر مفهوم ساز و کار IP و درک هرچه بهتر آن است، این در حالی است که دستگاه‌های مبتنی بر شبکه، الگوریتم‌های خاصی برای تفسیر آی‌پی‌ها داشته و قبل از استفاده‌ی هر کدام از آنها ابتدا آی‌پی را از هر مبنایی، به مبنای ۲ (باینری) تبدیل و سپس الگوریتم تفسیر خود را استفاده کرده و برای مسیریابی دستگاه‌ها از آدرس آی‌پی آن‌ها استفاده می‌کنند.

آشنایی با مفهوم کلاس‌بندی در آی‌پی‌ها

هر آدرس IP از یک شناسه‌ی میزبان (Host ID) و یک شناسه‌ی شبکه (Net ID) تشکیل شده است.

برای درک بهتر این مفهوم میتوان Net ID را مانند نام خیابان و Host ID را همانند شماره‌ی پلاک خانه‌های آن خیابان فرض کرد، به این نکته توجه داشته باشید که دستگاه‌هایی که در یک شبکه قرار دارند و می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند دارای Net ID یکسان ولی دارای Host ID متفاوتی هستند، اگر دستگاه‌ها در یک شبکه‌ی یکسان قرار نداشتند امکان برقراری ارتباط میان آن‌ها وجود نداشت.

جدول آدرس‌های آی‌پی

به‌طور کلی، سه کلاس پایه‌ی A و B و C برای آی‌پی‌ها وجود دارد که به ترتیب برای شبکه‌های بزرگ، متوسط و کوچک به‌کار می‌رود (این تقسیم‌‌بندی بر اساس تعداد ‌آدرس موجود در آنها انجام شده است)

از کلاس D برای عمل Multi Cast در شبکه استفاده می‌شود و کلاس E نیز برای مقاصد علمی و تحقیقات رزرو شده است، همچنین توجه داشته باشید که از آدرس ۱۲۷.۰.۰.۱ به عنوان آدرس Loop Back نیز یاد می‌شود زیرا در صورت فراموشی یا ندانستن آی‌پی خود میتوان از آن استفاده کرد که دقیقا معادل با آی‌پی سیستمی است که در آن وارد شده است.

آشنایی با آی‌پی‌های پویا و آی‌پی‌های ایستا

تفاوت این دو آی‌پی در مدت زمان در اختیار داشتن آن توسط دستگاه است و در ساختار و باطن و اصل آنها هیچ تفاوتی وجود ندارد، شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت (ISP) معمولا از آی‌پی‌های پویا (Dynamic IP) استفاده می‌کنند، به این‌صورت که پس از هربار خارج شدن از شبکه و ورود مجدد، شرکت به وسیله‌ی سرویسی به نام DHCP یک آی‌پی جدید به شما تخصیص می‌دهد، در سوی دیگر این ماجرا آی‌پی ایستا وجود دارد.

این مطلب، یک آموزش پریمیوم از همیار آی‌تی است، چیزی که خواندید تنها بخشی از مقاله بود و محتوای حرفه‌ای‌تر در انتظار شماست، کاربران ویژه می‌توانند ادامه‌ی آموزش را هم بخوانند، پس شما نیز همین حالا به جمع اعضای ویژه‌ی همیار پیوسته و به تمام آموزش‌ها و امکانات پریمیوم سایت دسترسی داشته باشید، این یک سرمایه‌گذاری عالی روی آینده‌ی کاری و حرفه‌ای شماست... پس شما نیز همین حالا به جمع اعضای ویژه‌ی همیار پیوسته و به تمام آموزش‌ها و امکانات پریمیوم سایت دسترسی داشته باشید، این یک سرمایه‌گذاری عالی روی آینده‌ی کاری و حرفه‌ای شماست...

در یک قدمی حرفه‌ای شدن هستید!

این مطلب، یک آموزش پریمیوم از همیار آی‌تی است، چیزی که خواندید تنها بخشی از مقاله بود و محتوای حرفه‌ای‌تر در انتظار شماست، کاربران ویژه می‌توانند ادامه‌ی آموزش را هم بخوانند، پس شما نیز همین حالا به جمع اعضای ویژه‌ی همیار پیوسته و به تمام آموزش‌ها و امکانات پریمیوم سایت دسترسی داشته باشید، این یک سرمایه‌گذاری عالی روی آینده‌ی کاری و حرفه‌ای شماست...

درحال حاضر هزینه‌ی عضویت ویژه ۱۹,۰۰۰ تومان است و با یکبار پرداخت به تمام آموزش‌های پریمیوم سایت دسترسی خواهید داشت.

شما یک گام جلوتر از دیگران باشید! اگر به آی‌تی و تکنولوژی علاقه‌مندید و دوست دارید سریع‌تر در این زمینه پیشرفت کنید، همین حالا به جمع ۲۳۳۹ عضو همیار آی‌تی بپیوندید، دسترسی به تمام آموزش‌های پریمیوم، دریافت جدیدترین آموزش‌های کاربردی مرتبط با آی‌تی و استفاده از مشاوره‌ی رایگان، برخی از مزایای عضویت در سایت هستد، شما نیز به کاربران همیار پیوسته و همین حالا وارد دنیای حرفه‌ای‌ها شوید... من هم می‌خواهم عضو ویژه‌ی همیار شوم

44 گفتگو

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

 1. Avatar Abbas Shahbazi99 گفت:

  سلام میشه ip گوشیم و عوض کنم با شرایط دور و ورم میخوام دسترسی به گوشیم و کم کنم موقع بروز رسانی پیغام میده بصورت غیر مجاز بروزرسانی شده ؟ ممنون

  1. Avatar فرشاد گوهری گفت:

   سلام عباس عزیز، متاسفانه من دقیقا متوجه منظورتون نشدم، ببینید آی‌پی وابسته به اینترنت سیم‌کارت یا مودم شماست و ارتباطی با گوشی نداره.
   در خصوص به‌روز رسانی، آیا منظورتون آپدیت نرم‌افزار گوشی هست؟

 2. Avatar حسینی گفت:

  ممنون بابت این آموزش عالی، خیلی دنبال یادگرفتن دقیق مفهوم ip بودم

  1. Avatar فرشاد گوهری گفت:

   جناب حسینی عزیز، خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید بوده.

 3. Avatar علی محمدی گفت:

  ممنونم بسیار عالی و کامل بود، من حدودا ۱ ماهی هست که دنبال یک آموزش کامل می‌گردم، به قدری سرچ کردم ip چیست که جزو تاپ سرچهای مرورگرم شده ولی تنها جایی که خیلی کامل توضیح داده شده بود سایت خوب شماست، واقعا خسته نباشید و خدا قوت دارید 🌺🌺🌺

  1. Avatar فرشاد گوهری گفت:

   سلام علی عزیز، خیلی خوشحالیم که این آموزش از همیار آی‌تی برای شما مفید بوده و امیدواریم تمام سوالاتتون در مورد آدرس IP رو پاسخ داده باشه.

 4. Avatar فروِغ گفت:

  سلام خسته نباشین یه سوال داشتم ای پی شما قفل شده یعنی چی

  1. Avatar فرشاد گوهری گفت:

   سلام، یعنی احتمالا سایت یا برنامه‌ی مورد نظر به دلیل ورود چندین بار پسورد اشتباه جلوی ورود شما رو گرفته، بهتره چند ساعت صبر کنید و در صورت برطرف نشدن مشکل با پشتیبانی برنامه یا سایت تماس بگیرید.

 5. Avatar ناشناس گفت:

  سلام من تلگرامم دوتا نشست فعال داشت اون یکی آدرس ipداشت اما مکان رو ناشناخته زده بود میشه با آدرس ipکشور یا شهر رو پیدا کرد

  1. Avatar فرشاد گوهری گفت:

   سلام بله میشه، اما صد درصد دقیق نیست، برای اینکه بتونید مبدا آی‌پی رو پیدا کنید، عبارت IP /// Location رو در گوگل جستجو کنید (به جای /// آدرس آی‌پی مد نظرتون رو قرار بدید)

 6. Avatar هادی گفت:

  داداش خیلی خوب توضیح دادی من فردا امتحان دارم هر قسمتی رو که میخوندم یادم میفتاد که استاد گفته

 7. Avatar ساحل گفت:

  سلام…….آی پی ها در ایران با قطع وصل تغییر پذیره ….
  گروه مجازی داشتیم …شاهد بودم یکی از اعضای گروه بدون فیلترشکن به شوخی برای رفیق بلاگرم با نامهای مختلف نظر میگذاشت آمارگیر داشت از ظاهر امر پیدا بود متوجه نشد متاسفانه شوخیا خوب نبود رفیق بلاگرم باز نفهمید
  به نظر شما فهمید و به رو نیاورد؟
  در وبهای مختلف بلاگرها شاهدم با تردید حرف از ریاکاری کامنتگذاران میزنن دقیق انگار نمیفهمن موضوع از طرف کیه.

 8. Avatar امیر گفت:

  میگم من شیرازم ای پی من تهران میزنه موقعی که تو گوگل نگاه موقیتم میکنم جریان چیه

  1. Avatar فرشاد گوهری گفت:

   سلام امیر عزیز
   دلیل این موضوع اینه که در کشور ما آی‌پی‌ها به صورت داینامیک برای کاربران تنظیم میشه، گاهی اوقات این احتمال وجود داره که یک ISP در یک ناحیه یا شهر با توجه به تعداد کاربرانی که داره، تعداد آی‌پی کم بیاره و از شهرهای دیگه که دیگه رنج آی‌پی‌هاشون متعلق به اون شهر نیست استفاده کنه، به همین دلیله که گاهی وقتا این اتفاق برای IP شما میفته.

 9. Avatar نیشتمان گفت:

  تنتون سالم و پایدار باشید. بسیار عالی بود.

  1. Avatar ناشناس گفت:

   سلام برادر من میخام داخل یک سایت یشم بعد میگه خطا وادرس ای پی و پروکسی ای پی میاد چگونه داخل سایت بشم میشه کمکم کنید

 10. Avatar فاروق محمودی گفت:

  بسیار روان و ساده موشکافی کردید موضو ر و وبه بهترین راهی که حداقل من یکنفر مسله رو درک کنم توضیحات کاملی ارایه کردیددرود بر شما ٫پاینده وسالم باشید

  1. Avatar فرشاد گوهری گفت:

   سلام فاروق عزیز.
   خیلی خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید بوده.
   شاد و پیروز باشید.

 11. Avatar 123456 گفت:

  نگران هک شده اطلاعاتم هستم لطفا منو راهنمایی کنین

 12. Avatar 123456 گفت:

  سلام
  چند روز پیش ایمیل من هک شده و من تونستم بازیابی کنم توی ایمیل امنیتی که گوگل برام فرستاد آی پی جایی که رمز ایمیلم عوض شده بود رو نوشته بودن من در خوزستان زندگی میکنم و آی پی متعلق به تهران بود دیروز عصر دوباره ایمیلم با یه آی پی از تهران هک شده میشه راهنماییم کنین باید چیکار ونم؟

  1. Avatar فرشاد گوهری گفت:

   سلام، البته معمولا به دلیل داینامیک بودن آدرس آی‌پی‌ها در کشور ما، زیاد نمیشه روی لوکیشن آی‌پی حساب کرد، چون معمولا ISPها رنج آی‌پی‌های همدیگر رو استفاده می‌کنند.
   اما برای افزایش امنیت حساب کاربریتون یکبار رمز عبورتون رو تغییر بدید و همچنین ورود ۲ مرحله‌ای (Two-Step Verification) گوگل رو روی اکانتتون فعال کنید.

 13. Avatar ناشناس 98 گفت:

  سلام … من توی ی سایت چند تا اکانت مختلف دارم … آیا امکان داره از روی آی پی مشخص بشه که صاحب اون اکانت ها یک نفرع ؟ اگر امکان داره دقیق برام توضیح بدید ک چطور میتونم آی پی عوض کنم یا اینکه ای مشکل رو حل کنم ک هر اکانتم ی آی پی داشته باشه .. از شبکه اتصالی وای فای استفاده میکنم .. ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. Avatar فرشاد گوهری گفت:

   سلام، بله امکان تشخیص اکانت‌های تکراری از روی آی‌پی وجود داره، برای تغییر آی‌پی می‌تونید از ابزارهایی مثل سرویس‌های پراکسی استفاده کنید.

 14. Avatar ناشناس گفت:

  ممنون از راهنمائیتون آقای گوهری.سپاس.

  1. Avatar فرشاد گوهری گفت:

   خواهش می‌کنم دوست گرامی، موفق باشید.

 15. Avatar ناشناس گفت:

  عرض سلام و خسته نباشید دارم ـ یه سوال خدمتون داشتم.چطور میشه ک یک شبکه پیام broadcast رو به بقیه ی دستگاهای متصل به
  شبکه میفرسته؟اصولاپیام broadcast چی هست؟و آیا با وی لن بندی سوئیچها این مشکل حل میشه؟ممنونم

  1. Avatar فرشاد گوهری گفت:

   سلام دوست عزیز
   برودکست به زبان ساده یعنی یک پکت به کل دستگاه‌های موجود در شبکه ارسال بشه، فرض کنید شبکه‌ای به تازگی راه‌اندازی شده و دستگاه‌ها هنوز برای هم ناشناخته هستند، در چنین شرایطی یک دستگاه یک پیام برودکست برای کل شبکه ارسال می‌کنه و سایر میزبان‌ها با دریافت پیام، پاسخی برای دستگاه ارسال کننده می‌فرستند.
   البته معمولا روتر و سوییچ‌ها از ارسال پکت‌های برودکست جلوگیری می‌کنند (به دلیل به‌وجود اومدن ترافیک بالا در شبکه)
   نحوه‌ی ارسال برودکست هم به این صورته که در اون تمام بیت‌های Host ID برابر ۱ هست، مثلا به این شکل خواهد بود: ۱۹۲.۱۶۸.۱.۲۵۵ و این یعنی پکت ارسالی برای تمام هاست‌های موجود در شبکه فرستاده بشه.

  2. Avatar بهناز گفت:

   سلام خسته نباشید چطوری میتونیم ازروی ای پی مدل گوشی مکان رو تشخیص بدیم ؟
   و اینکه هر بار که موبایل رو ریست یا فلش کنیم ای پی تغییر میکنه یا نه ؟

  3. Avatar فرشاد گوهری گفت:

   سلام دوست عزیز
   از روی IP فقط میتونید لوکیشن اتصال گوشی به اینترنت رو تشخیص بدید (اون هم به‌شرطی که آی‌پی دستگاه با برنامه‌های تغییر آی‌پی عوض نشده باشه)
   در خصوص ریست یا فلش گوشی هم خیر، آی‌پی ارتباطی به فلش یا ریست نداره و در حقیقت شناسه‌ی مودم و ارتباط اینترنتی شماست، با توجه به اینکه در کشور ما آی‌پی‌ها داینامیک هستند، معمولا هر چند وقت یکبار و یا با ریست شدن مودم، تغییر میکنن.

 16. Avatar boshra گفت:

  سلام خطای conflicit چه زمانی رخ میده؟

  1. مهدی بروجنی مهدی بروجنی گفت:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز
   همان طور که در متن توضیح داده شده است زمانی می گوییم خطا تداخل یا conflict رخ داده داده که یک ادرس ای پی یکسان در یک شبکه به دو دستگاه اختصاص داده می شود

 17. Avatar محمد علی گفت:

  ممنونم از مقاله خوبتون
  اجازه دارم از این مطلب توی وبلاگم استفاده کنم؟

  1. مهدی بروجنی مهدی بروجنی گفت:

   با سلام
   با ذکر منبع و درج لینک بلامانع است
   با تشکر

 18. Avatar عماد گفت:

  ممنون، خیلی روان و گویا توضیح داده شده بود.

 19. Avatar طراحی سایت گفت:

  ممنون خوب بود

 20. Avatar مهدی اسدیان گفت:

  دنبال یه مقاله کامل میگشتم برای ارایه فردام در مورد IP تا اینکه توی سایت شما چشمم به این مطلب خورد
  یک دنیا ازتون سپاسگزارم که بی هیچ چشم داشتی این مطالب اموزشی خوب رو به رایگان در اختیار ما قرار میدید. امیدوارم هرچه از خداوند میخواهید بهتون بده انشاالله به هرچه ارزوتون هست برسید.

 21. Avatar نگین میرزایی گفت:

  خیلی ممنون از توضیحات جامع و کاملتون مهندس، در حین مطالعه مقاله چند جا اسم multicasting اومده بود.
  میشه توضیح بیشتری بدید راجع بهش بدید، مولتی کستینگ یعنی چی اصلا؟

  1. مهدی بروجنی مهدی بروجنی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   ۳ نوع شیوه اطلاع رسانی در شبکه وجود دارد :
   اولین نوع unicast است که در این نوع شبکه پیام ارسالی رو میخواهد به یک سیستم خاص برساند
   دومین نوع broadcast است که در این نوع شبکه میخواهد یک پیام یکسان را به تمام سیستم هایی که در شبکه موجود هستند برساند
   سومین نوع multicaste است که در این نوع شبکه میخواد یک پیام یکسان به تعداد خاصی از سیستم ها که در شبکه هستند برساند که معمولا تعداد سیستم های دریافتی پیام بیشتر از دو عدد و کمتر از تعداد کل سیستم های موجود در شبکه است .

  2. Avatar نگین گفت:

   خیلی ممنونم از وقت گرانبهاتون که برای پاسخ به سوالم گذاشتید آقای بروجنی.

 22. Avatar محمد علی گفت:

  ببخشید دکمه ای که داخل منو هست و شبیه سبد هست (فکر میکنم مربوط به فروشگاه باشه) کار نمیکنه

  1. Avatar فرشاد گوهری گفت:

   بررسی شد دوست عزیز، مشکلی نداشت، لطفا یکبار کش مروگرتون رو خالی کنید باید به درستی برای شما لود بشه.

 23. Avatar لی لی گفت:

  ممنونم از این آموزش کامل.
  فک کنم توی قسمت توضیح آیپی ۶ یه اشتباه تایپی وجود داره . نوشته شده ۱۲۸ بایت . ولی فکر میکنم ۱۲۸ بیت باشه. یا من اشتباه میکنم 🤔

  1. مهدی بروجنی مهدی بروجنی گفت:

   ممنون از دقتتون سپاس تصحیح شد

 24. Avatar علیرضا صفایی گفت:

  ممنونم از نویسنده محترم بابت این محتوای عالی
  بازهم از این جور امزوش های کامل قرار بدید خیلی خوب بود. خیلی راحت همه چیز ای پی رو فهمیدم.